Cermei

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Cermei
Komunë
Vendndodhja
Cermei is located in Rumania
Cermei
Cermei

Koordinatat: 46°33′V 21°51′L / 46.550°V 21.850°L / 46.550; 21.850

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 121,87 [1] km2
Popullsia 2.845 [2] banorë
Nr. fshatrave 3
Fshatrat Avram Iancu, Cermei, Şomoşcheş

Cermei është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 2.845 banorësh dhe sipërfaqe 121,87 km2. Komuna është formuar nga bashkimi i 3 fshatrave: Avram Iancu, Cermei, Şomoşcheş.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1429.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)