Archiş

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Arçiş
Location of Arçiş
Popullsia
 • Gjithsej1.699

Arçiş (Hungarisht: Bélárko) është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 1,699 banorësh dhe sipërfaqe 68.07 km2. Administrativisht përbëhet nga fshatrat: Arçiş (qendra e komunës, i ndodhur 84 km larg qytetit Arad), Bârzeşti, Groşeni dhe Nermiş.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2002, popullsia e komunës ishte 1699 banorë. Etnikisht ka strukturën e mëposhtme: 94,9% rumunë, 0.2% hungarezë, 4.4% romë dhe 0,5% janë të kombësive të tjera apo të padeklaruar.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të dhënat e para të dokumentara për Arçişin datojnë në vitin 1552. Bârzeşti, Groşeni dhe Nermiş janë përmendur në dokumente në 1580.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe pse ekonomia e komunës është kryesisht bujqësore, sektorët sekondare dhe terciare, janë zhvilluar gjithashtu që nga vitet 1990.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]