Archiş

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Arçiş
Komunë
Vendndodhja
Arçiş is located in Rumania
Arçiş
Arçiş

Koordinatat: 46°28′59″V 22°3′0″L / 46.48306°V 22.05000°L / 46.48306; 22.05000

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 68.07 [1] km2
Popullsia 1,699 [2] banorë
Koordinatat 46° 28′ 59″ Veri

22° 3′ 0″ Lindje

Arçiş (Hungarisht: Bélárko) është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 1,699 banorësh dhe sipërfaqe 68.07 km2. Administrativisht përbëhet nga fshatrat: Arçiş (qendra e komunës, i ndodhur 84 km larg qytetit Arad), Bârzeşti, Groşeni dhe Nermiş.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2002, popullsia e komunës ishte 1699 banorë. Etnikisht ka strukturën e mëposhtme: 94,9% rumunë, 0.2% hungarezë, 4.4% romë dhe 0,5% janë të kombësive të tjera apo të padeklaruar.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të dhënat e para të dokumentara për Arçişin datojnë në vitin 1552. Bârzeşti, Groşeni dhe Nermiş janë përmendur në dokumente në 1580.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe pse ekonomia e komunës është kryesisht bujqësore, sektorët sekondare dhe terciare, janë zhvilluar gjithashtu që nga vitet 1990.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)