Chisindia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Chisindia
Komunë
Vendndodhja
Chisindia is located in Rumania
Chisindia
Chisindia

Koordinatat: 46°17′V 22°6′L / 46.283°V 22.100°L / 46.283; 22.100

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 128,41 [1] km2
Popullsia 1.490 [2] banorë
Nr. fshatrave 3
Fshatrat Chisindia, Păiuşeni, Văsoaia

Chisindia është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 1.490 banorësh dhe sipërfaqe 128,41 km2. Komuna është formuar nga bashkimi i 3 fshatrave: Chisindia, Păiuşeni, Văsoaia.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1349.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)