Moneasa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Moneasa
Komunë
Vendndodhja
Moneasa is located in Rumania
Moneasa
Moneasa

Koordinatat: 46°27′V 22°15′L / 46.450°V 22.250°L / 46.450; 22.250

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 68,24 [1] km2
Popullsia 1.028 [2] banorë
Nr. fshatrave 2
Fshatrat Moneasa dhe Rănuşa


Moneasa është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 1.028 banorësh dhe sipërfaqe 68,24 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 2 fshatrave: Moneasa dhe Rănuşa.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Janë gjetur gjurmë banimi që në periudhat parahistorike në shpellat e quajtura "Hoanca" dhe "Izoi".

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)