Păuliş

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Păuliş
Komunë
Vendndodhja
Păuliş is located in Rumania
Păuliş
Păuliş

Koordinatat: 46°7′V 21°35′L / 46.117°V 21.583°L / 46.117; 21.583

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 128,06 [1] km2
Popullsia 4.349 [2] banorë
Nr. fshatrave 4
Fshatrat Baraţca, Cladova, Păuliş, Sâmbăteni

Păuliş është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 4.349 banorësh dhe sipërfaqe 128,06 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 4 fshatrave: Baraţca, Cladova, Păuliş, Sâmbăteni.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1333.

Vende me interes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndër vendeve kryesore për t'u vizituar janë: përmendorja e heronjve në Păulişit vënë në kujtim te ushtarëve rumunë të vranë në betejat gjatë vitit 1944 për të mbrojtur luginën Mures si dhe parku me lloje të rralla pemësh bërsheni, manjole dhe pishë Himalaje.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)