Seleuş

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Seleuş
Komunë
Vendndodhja
Seleuş is located in Rumania
Seleuş
Seleuş

Koordinatat: 46°22′59.88″V 21°43′0.12″L / 46.3833000°V 21.7167000°L / 46.3833000; 21.7167000

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 41,22 [1] km2
Nr. fshatrave 3
Fshatrat Iermata, Moroda, Seleu
Koordinatat 46° 22′ 59.88″ Veri

21° 43′ 0.12″ Lindje

Seleuş është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 3.091 banorësh dhe sipërfaqe 41,22 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 3 fshatrave: Iermata, Moroda, Seleu.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1489.

Referimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)