Grăniceri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Grăniceri
Komunë
Vendndodhja
Grăniceri is located in Rumania
Grăniceri
Grăniceri

Koordinatat: 46°31′V 21°18′L / 46.517°V 21.300°L / 46.517; 21.300

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 79,00 [1] km2
Popullsia 2.540 [2] banorë
Nr. fshatrave 2
Fshatrat Grăniceri dhe Şiclău.

Grăniceri është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 2.540 banorësh dhe sipërfaqe 79,00 km2. Komuna është formuar nga bashkimi i 2 fshatrave: Grăniceri dhe Şiclău. Në Grăniceri ndodhet një stacion hekurudhe në kufirin me Hungarinë.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të fundit të popullsisë të komunës numëron 2596 banorë. Nga pikëpamja etnike ka strukturën e mëposhtme: 89,7% janë rumunë, 1,3% hungarezë, 7.4% Rome, 1,5% gjermanët dhe 0,1% janë të kombësive të tjera apo të padeklaruar.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1438. Edhe pse gjurmët e banimit në këtë vend janë shumë të vjetra, në fillim të shekullit të XX u gjet një thesar me ar që daton që nga Epoka e Bronzit të vonë.

Atraksione[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Kisha Shënjtorët Archangels Michael dhe Gabriel, në 1758.
  • Peshkimi në liqen.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)