Gurahonţ

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gurahonţ
Location of Gurahonţ
Popullsia
 • Total4,284

Gurahonţ është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 4.284 banorësh dhe sipërfaqe 168,56 km2. Komuna është formuar nga bashkimi i 10 fshatrave: Bonţeşti, Dulcele, Feniş, Gurahonţ, Honţişor, Iosaş, Musteşti, Pescari, Valea Mare, Zimbru.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1386.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.