Gurahonţ

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gurahonţ
Komunë
Vendndodhja
Gurahonţ is located in Rumania
Gurahonţ
Gurahonţ

Koordinatat: 46°16′V 22°21′L / 46.267°V 22.350°L / 46.267; 22.350

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 168,56 [1] km2
Popullsia 4.284 [2] banorë
Nr. fshatrave 10
Fshatrat Bonţeşti, Dulcele, Feniş, Gurahonţ, Honţişor, Iosaş, Musteşti, Pescari, Valea Mare, Zimbru


Gurahonţ është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 4.284 banorësh dhe sipërfaqe 168,56 km2. Komuna është formuar nga bashkimi i 10 fshatrave: Bonţeşti, Dulcele, Feniş, Gurahonţ, Honţişor, Iosaş, Musteşti, Pescari, Valea Mare, Zimbru.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1386.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)