Buteni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Buteni
Komunë
Vendndodhja
Buteni is located in Rumania
Buteni
Buteni

Koordinatat: 46°19′V 22°7′L / 46.317°V 22.117°L / 46.317; 22.117

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 92,84 [1] km2
Popullsia 3.457 [2] banorë
Nr. fshatrave 4
Fshatrat Berindia, Buteni, Cuied, Păulian


Buteni është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 3.457 banorësh dhe sipërfaqe 92,84 km2. Komuna është formuar nga bashkimi i 4 fshatrave: Berindia, Buteni, Cuied, Păulian.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1387.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)