Petriş

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Petriş
Location of Petriş
Popullsia
 • Gjithsej1,602

Petriş është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 1.602 banorësh dhe sipërfaqe 131,00 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 6 fshatrave: Almaş, Corbeşti, Ilteu, Obârşia, Selişte, Petriş, Roşia Nouă.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1743.

Vende me interes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Kalaja Salbek e shekullit të nëntëmbëdhjetë, tani qendër e një shoqate që meret me trajtimin e sëmundjeve të mushkërive
  • Kisha prej druri kushtuar Lindjes së Marisë (Naşterea Maico Domnului), e ndërtuar në vitin 1800 në fshatin e Corbeşti
  • Kisha prej druri kushtuar Shën Dimitrie Mucenic, ndërtuar në vitin 1809 dhe zbukuruar me afreske në vitin 1819 në fshatin Rosia Noua
  • Kalaja e fshatit Ilteu, e ndërtuar në stilin neoklasik në fund të shekullit të tetëmbëdhjetë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]