Petriş

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Petriş
Komunë
Vendndodhja
Petriş is located in Rumania
Petriş
Petriş

Koordinatat: 46°3′0″V 22°22′59″L / 46.05000°V 22.38306°L / 46.05000; 22.38306

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 131,00 [1] km2
Popullsia 1.602 [2] banorë
Nr. fshatrave 6
Fshatrat Almaş, Corbeşti, Ilteu, Obârşia, Selişte, Petriş, Roşia Nouă
Koordinatat 46° 3′ 0″ Veri

22° 22′ 59″ Lindje

Petriş është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 1.602 banorësh dhe sipërfaqe 131,00 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 6 fshatrave: Almaş, Corbeşti, Ilteu, Obârşia, Selişte, Petriş, Roşia Nouă.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1743.

Vende me interes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Kalaja Salbek e shekullit të nëntëmbëdhjetë, tani qendër e një shoqate që meret me trajtimin e sëmundjeve të mushkërive
  • Kisha prej druri kushtuar Lindjes së Marisë (Naşterea Maico Domnului), e ndërtuar në vitin 1800 në fshatin e Corbeşti
  • Kisha prej druri kushtuar Shën Dimitrie Mucenic, ndërtuar në vitin 1809 dhe zbukuruar me afreske në vitin 1819 në fshatin Rosia Noua
  • Kalaja e fshatit Ilteu, e ndërtuar në stilin neoklasik në fund të shekullit të tetëmbëdhjetë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)