Dieci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dieci
Komunë
Vendndodhja
Dieci is located in Rumania
Dieci
Dieci

Koordinatat: 46°19′V 22°15′L / 46.317°V 22.250°L / 46.317; 22.250

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 84,69 [1] km2
Popullsia 1.616 [2] banorë
Nr. fshatrave 5
Fshatrat Cociuba, Crocna, Dieci, Revetiş, Roşia

Dieci është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 1.616 banorësh dhe sipërfaqe 84,69 km2. Komuna është formuar nga bashkimi i 5 fshatrave: Cociuba, Crocna, Dieci, Revetiş, Roşia. Ekonomia e zonës është e bazuar kryesisht në bujqësi, por ka edhe një gurore të andezitit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1613.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)