Livada

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Livada
Komunë
Vendndodhja
Livada is located in Rumania
Livada
Livada

Koordinatat: 46°13′0.12″V 21°22′59.88″L / 46.2167000°V 21.3833000°L / 46.2167000; 21.3833000

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 20,13 [1] km2
Popullsia 3.051 [2] banorë
Nr. fshatrave 2
Fshatrat Livada dhe Sânleani.
Koordinatat 46° 13′ 0.12″ Veri

21° 22′ 59.88″ Lindje

Livada është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 3.051 banorësh dhe sipërfaqe 20,13 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 2 fshatrave: Livada dhe Sânleani.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1553.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)