Hăşmaş

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hăşmaş
Komunë
Vendndodhja
Hăşmaş is located in Rumania
Hăşmaş
Hăşmaş

Koordinatat: 46°30′0″V 22°8′0″L / 46.50000°V 22.13333°L / 46.50000; 22.13333

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 88,44 [1] km2
Popullsia 1.382 [2] banorë
Nr. fshatrave 6
Fshatrat Agrişu Mic, Botfei, Clit, Comăneşti, Hăşmaş, Urvişu de Beliu.
Koordinatat 46° 30′ 0″ Veri

22° 8′ 0″ Lindje

Hăşmaş është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 1.382 banorësh dhe sipërfaqe 88,44 km2. Komuna është formuar nga bashkimi i 6 fshatrave: Agrişu Mic, Botfei, Clit, Comăneşti, Hăşmaş, Urvişu de Beliu..

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1588, megjithatë janë gjetur gjurmë vendbanimi që i përkasin shekullit I p.e.s.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)