Vârfurile

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vârfurile
Komunë
Vendndodhja
Vârfurile is located in Rumania
Vârfurile
Vârfurile

Koordinatat: 46°19′0″V 22°31′0″L / 46.31667°V 22.51667°L / 46.31667; 22.51667

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 136,00 [1] km2
Popullsia 2.996 [2] banorë
Nr. fshatrave 8
Fshatrat Avram Iancu, Groşi, Lazuri, Măgulicea, Mermeşti, Poiana, Vârfurile, Vidra
Koordinatat 46° 19′ 0″ Veri

22° 31′ 0″ Lindje

Vârfurile është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 2.996 banorësh dhe sipërfaqe 136,00 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 8 fshatrave: Avram Iancu, Groşi, Lazuri, Măgulicea, Mermeşti, Poiana, Vârfurile, Vidra.

Vende me interes janë tri kisha prej druri:

  • Kisha e Ngjitjes (Înălţarea Domnului) në fshatin Gros, 1907
  • Kisha e Shën Kozmait dhe Damianit (Sfinţii Cosma şi Damian) në fshatin Vidra, 1784
  • Kisha e Lindjes së Marisë (Maico Naşterea Domnului) në fshatin Poiana, 1751

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)