Socodor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Socodor
Popullsia
 • Gjithsej2,276

Socodor është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 2.276 banorësh dhe sipërfaqe 112,60 km².

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1299. Gjurmët e banimit në këtë fushë kanë humbur në errësirën e kohës. Arkeologët kanë zbuluar objekte qeramike që i përkasin kulturës Osmane, gjurmë nga Epoka e Bronzit dhe dy kupola varrimi që i përkasin kulturës Avare.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]