Socodor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Socodor
Komunë
Vendndodhja
Socodor is located in Rumania
Socodor
Socodor

Koordinatat: 46°31′V 21°26′L / 46.517°V 21.433°L / 46.517; 21.433

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 112,60 [1] km2
Popullsia 2.276 [2] banorë

Socodor është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 2.276 banorësh dhe sipërfaqe 112,60 km².

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1299. Gjurmët e banimit në këtë fushë kanë humbur në errësirën e kohës. Arkeologët kanë zbuluar objekte qeramike që i përkasin kulturës Osmane, gjurmë nga Epoka e Bronzit dhe dy kupola varrimi që i përkasin kulturës Avare.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)