Miami

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Miami, Florida)
Jump to navigation Jump to search
majami
Anglisht : Miami
Qytet
Njohur si "Magic City" ("Qyteti Magjik")
noform
Pamje nga majami
Stema_figura
Emblema e majamit
Flag of Miami, Florida.svg
Flamuri i majamit
Vendndodhja
majami is located in SHBA
majami
majami

Koordinatat: 25°46′31″V 80°12′32″P / 25.77528°V 80.20889°P / 25.77528; -80.20889

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Florida
Qarku Miami-Dade
Kryetari i Bashkisë Tomás Regalado
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 143,1 km2
Lartësia 2 m (m.n.d.)
Popullsia (2014) 430.332 banorë
Dendësia 4.299,6 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1825
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Kodi Postal 33010–33299
Prefiksi 305, 786
Aeroporti Aeroporti Ndërkombëtar i majamit
Koordinatat 25° 46′ 31″ Veri

80° 12′ 32″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.miamigov.com
Vendodhja e majamit në Florida

Miami (shqiptohet: majami) është një qytet që ndodhet në bregun e Atlantikut në juglindje të shtetit FloridaShteteve të Bashkuara, Ai është qendra e Qarkut Miami-Dade. majami është qyteti i 44 në Shtetet e Bashkuara për nga popullsia.

Miami është një qendër e madhe, dhe lider në sektorin e financës, tregëtisë, kulturës, medias, argëtimit, arteve, dhe të tregëtisë ndërkombëtare.[1][2] Në vitin 2008, revista Forbes e vlerësoi majamin "Qyteti më i pastër i Amerikës", për cilësinë e mirë e ajrit gjatë gjithë vitit, hapësira të mëdha të gjelbra, ujë të pijshëm të pastër, rrugë të pastra, dhe programet e riciklimit të qytetit.[3]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

gjendet ne pjesen amerikes latine me rreth 4milion banore ,ka pozite te pershtatshe gjeografike pasiqe gjendet afer detit,eshte nder vendet me te bukura ne bote

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]  1. ^ "The World According to GaWC 2008". Globalization and World Cities Study Group and Network, Loughborough University. Marrë më mars 3, 2009.
  2. ^ "Inventory of World Cities". Globalization and World Cities (GaWC) Study Group and Network. Marrë më dhjetor 1, 2007.
  3. ^ Van Riper, Tom (17 mars 2008). "America's cleanest cities". Forbes. Arkivuar nga origjinali origjinali më maj 29, 2010. Marrë më shkurt 23, 2008.