Rryma e Gjirit të Meksikës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Rryma e Golfit)
Shko te: navigacion, kërko

Rryma e Gjirit të Meksikës është rrymë detare e cila krijohet në gjirin e Meksikës, dhe përfundon në viset perendimore të Evropës Veriore . Është rrymë e ngrohtë detare e cila ka ndikim të madh në klimën e Evropës perendimore dhe veriore .RRyma me e ngrohte vjen nga arabia e gjer ne dubai dhe perfundon ne europen perendimore. Sjell klimë të lagësht dhe të butë gjatë tërë vitit. Kjo rrymë e ngrohteëformohet në ujrat e ngrohtë ekuatoriale.

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]