Benoît Assou-Ekotto

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Benoît Assou-Ekotto
Assou-ekotto tottenham-arsenal.jpg
Assou-Ekotto duke luajtur për Tottenham Hotspur në vitin 2010
Të dhënat personale
Emri i plotëBenoît Pierre David Assou-Ekotto[1]
Data e lindjes (1984-03-24) 24 Mars 1984 (36 vjeç)
Vendi i lindjesArras, Francë
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)[2]
PozicioniMbrojtës i majtë
Informacionet për klubin
Klubi aktualTottenham Hotspur
Numri32
Karriera në rini
1994–2004Lens
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2004–2006Lens67(1)
2006–Tottenham Hotspur155(4)
2013–2014Queens Park Rangers (Huazim)27(0)
Ekipi kombëtar
2009–Kameruni24(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 04:37, 3 Qershor 2014 (UTC).

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 10 Qershor 2014

Benoît Pierre David Assou-Ekotto (lindur më 24 Mars 1984) është një futbollist kamerunas i cili luan me klubin anglez Tottenham HotspurPremier League si mbrojtës i majtë. Pavarësisht se ka lindur në Francë, ai luan me kombëtaren e Kamerunit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hugman, Barry J., red. (2010). The PFA Footballers' Who's Who 2010–11. Mainstream Publishing. f. 26.  978-1-84596-601-0.
  2. ^ "Premier League Player Profile". Premier League. Marrë më 7 prill 2011.