Jump to content

Arras

Coordinates: 50°17′31″N 2°46′48″E / 50.292°N 2.780°E / 50.292; 2.780
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Arras
Aros (Pikardisht)
Atrecht (Hollandisht)
Prefekturë dhe komunë
Drejtimi orar nga lart: Një rresht i shtëpive në stilin Flamand-Barok, Abacia e Shën Vaastit, një shtëpi shumëngjyrëshe, Çitadela e Vaubanit dhe Bashkia me belfrinë e saj
Drejtimi orar nga lart: Një rresht i shtëpive në stilin Flamand-Barok, Abacia e Shën Vaastit, një shtëpi shumëngjyrëshe, Çitadela e Vaubanit dhe Bashkia me belfrinë e saj
Stema Arras
Arras is located in Earth
Arras (Earth)
Koordinatat: 50°17′31″N 2°46′48″E / 50.292°N 2.780°E / 50.292; 2.780
VendiFranca
RajoniHauts-de-France
DepartamentiPas-de-Calais
QarkuArras
KantoniArras-1
Arras-2
Arras-3
NdërkomunalitetCU d'Arras
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Frédéric Leturque[1]
Sipërfaqja
1
11.630 km2 (4.490 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
42.337
 • Dendësia3,600/km2 (9,400/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
62041 /62000
Lartësia52–99 m (171–325 ft)
(avg. 72 m or 236 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Arras (Frëngjisht: [aʁɑs]  ( dëgjoni); Pikardisht: Aros; Hollandisht: Atrecht [ ˈaːtrɛxt ] ⓘ; Shqip: Arrasi) është prefektura e departamentit Pas-de-Calais, e cila është pjesë e rajonitHauts-de-France ; [2] përpara riorganizimit të vitit 2014 ishte në Nord-Pas-de-Calais . Qendra historike e rajonit Artois, me një shesh qyteti barok, Arrasi është në Francën veriore në bashkimin e lumenjve Scarpe dhe Crinchon.

Fusha e Arrasit është në një pllajë të madhe shkumësi, e kufizuar në veri nga faji Marqueffles, në jugperëndim nga kodrat Artois dhe Ternois dhe në jug nga shpatet e Beaufort-Blavincourt . Në lindje lidhet me luginën Scarpe.

I themeluar gjatë epokës së hekurit nga Galët , qyteti i Arrasit u njoh fillimisht si Nemetocenna, që besohet të ketë origjinën nga fjala kelte nemeton, që do të thotë 'hapësirë e shenjtë'.

Arrasi është qyteti i tretë më i populluar i Pas-de-Calais pas Calais dhe Boulogne-sur-Mer . Arrasi ndodhet 182 km në veri të Parisit dhe mund të arrihet në 2 orë me makinë dhe në 50 minuta me TGV . Është qendra historike e ish-provincës Artois. Dialekti vendorkarakterizohet si patois . Qyteti i Arrasit është i njohur për arkitekturën, kulturën dhe historinë e tij. Dikur ishte pjesë e Holandës Spanjolle, një pjesë e Vendeve të Ulëta të kontrolluara nga Spanja nga 1556 deri në 1714. Louis XIII ripushtoi Arrasin në 1640; qyteti u bë zyrtarisht pjesë e Francës në 1659.

Arrasu tërheq mijëra vizitorë çdo vit, të cilët zakonisht eksplorojnë arkitekturën dhe ndërtesat historike të qytetit. Disa atraksione përfshijnë Bashkinë dhe kambanoren e saj (të listuara si një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që nga 15 korriku 2005), "Boves" (një labirint 10 metra poshtë qytetit), sheshet ( La Place des Héros dhe La Grand'Place ), Distrikti i Artit (Teatri i Arrasit dhe Hôtel de Guînes ), Distrikti i Abacisë (Abacia Shën-Vaast dhe Katedralja e Arrasit), Çitadela Vauban dhe vendi Nemetacum (qyteti antik i themeluar nga romakët 2000 vjet më parë). [3] Memoriali Kombëtar Kanadez i Vimy është pak jashtë qytetit.

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.
  2. ^ INSEE commune file
  3. ^ "Discover the heritage of the city of Arras - Arras Tourism Office". explorearras.com. Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2020. Marrë më 30 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)