Shkumësi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shkumësa me ngjyra
Nje artist duke vizatuar me shkumesa me ngjyra ne rruge

Shkumësi eshte nje mjet shkrues ne tabelen e zeze. Perberja e tij eshte prej sulfat kalciumi. Shkumës, shkumës shkollë është një material për të shkruar , kryesisht ne derrase. Ajo lë grimca të vogla dhe mund të fshihen lehtë . Shkumësi është dhënë në mënyrë tipike si një stilo 8–9 cm në gjatësi me një seksion kryq katror ose rrethor prej rreth 1.2 cm në diametër, disa me këmishë letër, në mënyrë që të mos fshihet në anë.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Gordon, Helen (23 shkurt 2021). "Rock of ages: How chalk made England". The Guardian. Adapted from Notes From Deep Time: A Journey Through Our Past and Future Worlds by Helen Gordon. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • "Landscapes". White Rocks. Arkivuar nga origjinali më 7 qershor 2009. Marrë më 1 dhjetor 2005. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) The "White Rocks" is the name given to cliffs to the east of Portrush in County Antrim, Northern Ireland.