José Manuel Pinto

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jose Manuel Pinto
José Manuel Pinto - 003.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëJosé Manuel Pinto Colorado
Data e lindjes (1975-11-08) 8 Nëntor, 1975 (45 vjeç)
Vendi i lindjesFlag of Spain.svg Cadiz, Spanja
Gjatësia1.86 m
PozicioniPortieri
Informacionet për klubin
Klubi aktualFlag of Spain.svg FC Barcelona
Numri13
Karriera në rini
1992–1994Safa San Luis
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1994–1998Betis B68(0)
1998Betis1(0)
1998–2008Celta181(0)
2008Barcelona3(0)
2008–Barcelona18(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

José Manuel Pinto Colorado, i njohur si Pinto, lindi më 8 nëntor të vitit 1975Cadiz, Spanjë, është futbollist spanjoll, portier në ekipin futbollistik spanjoll FC Barcelona.

Pinto, si futbollist fillimisht u angazhua nga Real Betis në ekipin e të rinjve, ndërsa në Celta Vigo kaloi në vitin 1998 ku fitoi trofeun "Ricardo Zamora Trophy" në sezonin 2005-06 pasi pranoi vetëm 28 gola nga 36 ndeshje të zhvilluara me një mesatare prej 0,78 gola për ndeshje.

Si rezultat i një lëndimi të portierit Albert Jorquera, FC Barcelona huazoi Pinton nga Celta për gjysmën e dytë të sezonit 2007-08.

Por ne merkaton e verës te vitit 2008, Barcelona nënshkroi me Pinton.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Basic terms settled for Pinto loan Arkivuar 26 qershor 2008 tek Wayback Machine FCBarcelona.cat (accessed January 17, 2008) - Stampa:En