Albert Jorquera

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Albert Jorquera
Albert Jorquera - 001.jpg
Jorquera në stërvitje me Barcelonën në vitin 2007.
Të dhënat personale
Emri i plotë Albert Jorquera i Fortià
Data e lindjes (1979-03-03) 3 Mars 1979 (38 vjeç)
Vendi i lindjes Bescanó, Spanja
Gjatësia 1,86 m (6 ft 1 in)
Pozita ne fushë Portier
Kariera në rini
Vilobí
1994–1998 Barcelona
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
1998–1999 Barcelona C 7 (0)
1999–2004 Barcelona B 49 (0)
2000–2001 Ceuta (loan) 3 (0)
2001–2002 Mataró (loan) 31 (0)
2003–2009 Barcelona 7 (0)
2009–2010 Girona 33 (0)
Gjithsej 130 (0)
Ekipi kombëtar
2007–2010 Catalonia 3 (0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

FC Barcelona[redakto | redakto tekstin burimor]

Në FC Barcelon u inkuadra më 2 nëntor të vitit 1994 duke u transferuar nga ekipi Vilobi FC. Sezonet 96-97 dhe 97-98 luajti si i ri, pastaj kaloi në FC Barcelona C në sezonin 98-99 dhe në FC Barcelona B në sezonin 99-00. Në sezonin 2003-2004 u inkuadrua në ekipin e parë të Barcelonës si portier i tret, ku i pari dhe i dyti ishin Rustus dhe Valdesit. Debutoi në ndeshjen zyrtare në La Liga kundër skuadrës Athletic BilbaosNou Camp17 janar të vitit 2004.

Tani është portieri i dytë i ekipit duke mbrojtur kryesisht ndeshjet e Kupës së Spanjës.