São Bernardo do Campo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
São Bernardo do Campo
Pamje panoramike e São Bernardo do Campo
Pamje panoramike e São Bernardo do Campo
Popullsia
 • Gjithsej883.240[1]
Faqja zyrtarewww.saobernando.sp.gov.br !--Harta-->

São Bernardo do Campo është komunë në shtetin e Sao Paulos, Brazil.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas klasifikimit të klimës Köppen, São Bernardo do Campo ka një klimë të lagësht subtropikale. Mesatarisht temperatura maksimale është 24.0 Celsius, mesatarisht minimumi është 14.8 dhe mesatarisht 19.09 Celsius. Në vitin 2010 temperaturat e verës arriti në 34 deri në 35 °C në janar-shkurt. Gjithashtu në verë, normalisht në pak ditë ndodhin stuhitë e rënda, duke arritur 110 mm reshje. Dimri është më i ftohti i rajonit ABC. Disa ditë në korrik dhe gusht, temperaturat arrijnë 8 °C ose më pak, por në fund të dimrit ngrohja fillon përsëri me temperatura që arrijnë në 23-27 °C. Vera 2012, nuk ishte aq e nxehtë sa 5 vitet e mëparshme. Gjithashtu mesatarja mesatare e temperaturës është zvogëluar gjatë viteve 27.2 °C (2011), 23.7 °C (2012).

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

São Bernardo do Campo, nga vitet 1950 e kishte ekonominë e saj bazuar në industrinë e automobilëve - Në atë kohë, qeveria federale braziliane e kryesuar nga Juscelino Kubitschek vendosi të krijonte një bord ekzekutiv për të nxitur prodhimin e makinave lokale - Grupo Executivo da Indústria Automobilística (GEIA) (Grupi ekzekutiv për industrinë e automobilave). Sigurimi, në mesin e rregulloreve të tjera, të një sasie minimale të komponentëve kombëtarë për të integruar automjetet, ajo stimuloi implantimin e prodhuesve të makinave dhe industrive të pjesëve të automobilave.[2]

Në atë kohë, kompanitë gjermane Volkswagen, Karmann Ghia dhe Mercedes-Benz; poashtu automobili amerikan Willys-Overland filluan ndërtimin e fabrikave të tyre në São Bernardo do Campo, më vonë e ndjekur nga Simca, Toyota dhe Scania.

Në vitin 1967, Willys-Overland është blerë nga Ford Motor Co. Në të njëjtin vit, fabrikuesi francez Simca u bë një fabrikë Chrysler, duke i dhënë fund operacioneve të saj në 1981, kur ajo u fitua nga Volkswagen për të qenë divizioni i kamionëve të tyre. Kjo fabrikë është mbyllur definitivisht në vitin 1990[3] dhe ka dhënë vendin në vitin 2006 në një depo nga një nga dyqanet më të mëdha në Brazil, Casas Bahia.

Deri në vitin 2014, São Bernardo do Campo eksporton $3.59B (USD) vlerë të mallrave dhe përfaqëson gjithsej 1.48% të eksporteve të Brazilit. Prodhimi i transportit dhe prodhimi i makinerive përbëjnë shumicën (84%) të eksporteve të komunës. Pesë mallrat më të mëdhenj të eksportuara nga São Bernardo do Campo janë kamionët e ngarkimit (14%), traktorët (14%), automjetet me shasi (13%), makinat (13%) dhe pjesët e automjeteve (12%).[4]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística (IBGE) (29 gusht 2018). "Estimativas da população residente no Brasil e unidades da federação com data de referência em 1º de julho de 2018". Marrë më 29 gusht 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Quatro Rodas Magazine, ed. 556, September 2006, p.160-165
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 7 nëntor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  4. ^ DataViva. "Exports of São Bernardo do Campo (2014)" Arkivuar 11 qershor 2015 tek Wayback Machine, DataViva, Retrieved on 10 June 2015.