Traktori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
New Holland traktori

Traktori makinë motorike e konstruktuar për tërheqje për shtyrje dhe për të mbajtur pajisje ose vegla të përbëra bujqësore të ndërrueshme të cilat traktori i vë në lëvizje për të kryer një punë të caktuar kryesisht bujqësore.

Pajisjet e ndërrueshme që i shtohen traktorit janë plugu për lëvrimin e tokës ,lesat,disqet, frezat, pompa per ujitje, pajisja për kositje, pajisje për grumbullimin, shtypjen dhe paketimin e barit, i shtohet karroca për transportim e shumë pajisje tjera.

Disa nga prodhuesit më të njohur të traktorëve janë : Fendt, John Deere, Steyer, NewHolland, Zetor, Massey Ferguson, IMT, Case, Belarus,Ursus etj.

Karakteristika kryesore e traktorit eshte FUQIA.,e shprehur ne kuaj-fuqi (HP).

Traktoret se pari ndahen ne baze te fuqise te cilen ata zoterojne.

Traktoret nen 14 HP(kuaj-fuqi) quhen minitraktor,

Ne baze te elementit levizes jane me Rrota ose Zinxhire

Traktoret me rrota jane: 2 rrota aktive ose 4 rrota aktive (ose me dy diferenciale)

Pjeset kryesore te traktorit jane:Motorri, Freksjoni,Kutia e shpejtesise (ose shkurt: Kambjo),Diferencjali qe me gjithe rrotat e pasme

perben:Uren e pasme, Ura e pare qe eshte dhe ura drejtuse e traktorit.Kabina, sistemi hidraulik, sistemi elektrik, sistemi i pasem ngrites

dhe lidhes.

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Tractor