Paulo Wanchope

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Paulo Wanchope
Të dhënat personale
Emri i plotëPaulo Wanchope
Data e lindjes (1976-07-31) 31 Korrik, 1976 (45 vjeç)
Vendi i lindjesHeredia, Kosta Rika
PozicioniSulmues
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1993–1996Herediano
1996–1999Derby County72(23)
1999–2000West Ham United35(12)
2000–2004Manchester City64(27)
2004–2005Málaga25(6)
2005Al-Gharafa6(2)
2006Herediano10(3)
2006Rosario Central14(5)
2007F.C. Tokyo12(2)
2007Chicago Fire12(2)
Ekipi kombëtar
1996–2008Flag of Costa Rica.svg Kosta Rika73(44)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Paulo Wanchope (lindur më 31 Korrik 1976) është një ish-futbollist kosta rikan.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për reprezentacionin kosta rikan ka luajtur 73 ndeshje.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flag of Costa Rica.svg Kosta Rika
Vite Ndeshje Gola
1996 7 3
1997 7 6
1998 2 4
1999 5 2
2000 12 6
2001 11 10
2002 7 3
2003 1 0
2004 6 5
2005 9 3
2006 5 2
2007 0 0
2008 1 0
Gjithsej 73 44

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]