Kampionati Botëror i Futbollit 2022

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga 2022 FIFA Kupa e Botës)
2022 FIFA Kupa e Botës
كأس العالم لكرة القدم 2022
Kaʾs al-ʿālam li-kurat al-qadam 2022
الآن هو كل شيء (Tani është e gjitha)
Detajet
Vendi pritësKatar
Datat20 Nëntor18 Dhjetor
Skuadrat32 (nga 5 konfederata)
Stadiumet8 (në 5 qytete pritëse)
Vendi i tretë Kroacia
Vendi i katërt Maroku
Statistikat
Ndeshje të luajtura32
Gola të shënuar81 (2,53 për ndeshje)
Pjesëmarrja1.631.454 (50.983 për ndeshje)
Golashënuesi më i mirëEkuador Enner Valencia
Franca Kylian Mbappé
(3 gola secili)
2018
2026
Të dhënat janë përditësuar më 28 Nëntor 2022.

Kupa e Botës FIFA 2022 është një turne shoqatash futbolli, i kontestuar nga skuadrat kombëtare të burrave të shoqatave anëtare të FIFA-s dhe Kupës së Botës FIFA. Ai zhvillohet në Katar nga 20 nëntori deri më 18 dhjetor 2022. Kjo është Kupa e Botës e parë që mbahet në botën arabe dhe e dyta botërore e mbajtur tërësisht në Azi pas turneut të vitit 2002Korenë e Jugut dhe Japoni.[a]

Turneu është i fundit me 32 skuadra pjesëmarrëse, pasi fusha do të rritet në 48 skuadra për turneun 2026. Ndeshjet në këtë ngjarje do të luhen në tetë vende në pesë qytete. Franca është kampionia në fuqi, pasi mundi Kroacinë 4–2 në finalen e Kupës së Botës FIFA 2018. Për shkak të nxehtësisë dhe lagështisë intensive të verës në Katar, kjo Kupë Botërore po mbahet gjatë nëntorit dhe dhjetorit, duke qenë turneu i parë që nuk mbahet në maj, qershor ose korrik dhe që do të zhvillohet në dimrin verior.[1] Do të luhet në një afat kohor të zbritur prej 29 ditësh. Ndeshja hapëse do të zhvillohet ndërmjet Katarit dhe Ekuadorit në stadiumin Al Bayt, Al Khor. Finalja do të mbahet më 18 dhjetor 2022, që përkon me Ditën Kombëtare të Katarit .

Zgjedhja për të pritur Kupën e Botës në Katar ka qenë burim debatesh të rëndësishme . Këto përfshijnë trajtimin e dobët të Katarit ndaj punëtorëve migrantë, të dhënat e dobëta të të drejtave të njeriut, persekutimin e personave LGBT, ndër të tjera; duke çuar në akuza për larje sportive . Të tjerë kanë thënë se klima intensive e Katarit dhe mungesa e një kulture të fortë futbolli është dëshmi e ryshfetit për të drejtat e pritjes dhe korrupsionit më të gjerë të FIFA-s. Bojkotimet e ngjarjes janë planifikuar nga disa vende, klube dhe lojtarë individualë, dhe ish-presidenti i FIFA-s Sepp Blatter ka thënë dy herë se dhënia e të drejtave të Katarit për të pritur ishte një "gabim".[2][3]

Vështrim i përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kupa e Botës FIFA është një turne i shoqatave të futbollit profesional që mbahet midis skuadrave kombëtare të futbollit.[4] Organizuar nga FIFA, turneu, i mbajtur çdo katër vjet, u luajt për herë të parë në vitin 1930Uruguaji,[5] dhe është kontestuar nga 32 skuadra që nga ngjarja e vitit 1998.[5] Turneu kontestohet me tetë grupe të rrumbullakëta, të ndjekura nga një raund eliminues për 16 ekipe.[6] Kampionët në fuqi janë kombëtarja franceze e futbollit, e cila mundi Kroacinë 4–2 në finalen e Kupës së Botës FIFA 2018.[7][8] Ngjarja është planifikuar të zhvillohet me një gjatësi të zvogëluar,[9] nga 20 nëntori deri më 18 dhjetor në Katar.[10] Duke u mbajtur në Katar, ky është turneu i parë i Kupës së Botës që mbahet në botën arabe.[11]

Orari[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndryshe nga Kupat e Botës së mëparshme të FIFA-s, të cilat luhen zakonisht në qershor dhe korrik, Kupa e Botës 2022 do të luhet në nëntor dhe dhjetor për të shmangur vapën intensive të verës së Katarit. Si pasojë, Kupa e Botës do të organizohet në mënyrë të pazakontë në mes të sezoneve të ligave vendase të futbollit, të cilat fillojnë në fund të korrikut ose gushtit, duke përfshirë të gjitha ligat kryesore evropiane, të cilat kanë qenë të detyruara të përfshijnë pushime të zgjatura në oraret e tyre vendase. për të akomoduar Kupën e Botës. Kompeticionet e mëdha evropiane kanë planifikuar ndeshjet e tyre përkatëse në grupe të garave që do të luhen përpara Kupës së Botës, në mënyrë që të shmangin ndeshjet në grupe vitin e ardhshëm. [12]

Orari i ndeshjeve u konfirmua nga FIFA në korrik 2020.[13] Faza e grupeve ishte caktuar të fillonte më 21 nëntor, me katër ndeshje çdo ditë. Më vonë, orari u modifikua duke lëvizur ndeshjen Katar kundër Ekuador në 20 nëntor, pasi Katari loboi me sukses FIFA-n për të lejuar ekipin e tyre të hapte turneun.[14][15] Finalja do të luhet më 18 dhjetor 2022 në stadiumin Lusail Iconic.[16][13]

FIFA konfirmoi vendin e fazës së grupeve dhe orët e fillimit më 1 prill 2022, pas shortit.[17][18] Më 11 gusht, u konfirmua se Katar-Ekuadori ishte shtyrë përpara një ditë, duke u bërë tani ndeshja hapëse e turneut, ndërsa Senegal-Holandë, e cila do ta kishte hapur turneun sipas orarit origjinal, ishte rialokuar në kohë të lirë.[19]

Paratë e çmimeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në prill 2022, FIFA shpalli çmimet për të gjitha kombet pjesëmarrëse. Çdo ekip i kualifikuar do të marrë 1.5 milion dollarë përpara konkursit për të mbuluar kostot e përgatitjes me secilin ekip që merr të paktën 9 milion dollarë në para. Tërësia e çmimeve të këtij edicioni do të jetë 440 milionë dollarë, 40 milionë dollarë më i madh se grupi i çmimeve të turneut të mëparshëm.[20]

Vendi Shuma (milion dollarë)
Për skuadër Tërësia
Kampionët 42 42
Nënkampionët 30 30
Vendi i tretë 27 27
Vendi i katërt 25 25
Vendi 5-8 (çerekfinale) 17 68
Vendi 9-16 (Raundi i 16-të) 13 104
Vendi 17-32 (Faza në grup) 9 144
Tërësia 440

Zgjedhja e pritësitt[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Procedura e tenderit për të pritur Kupat e Botës FIFA 2018 dhe 2022 filloi në janar 2009. Shoqatat kombëtare kishin afat deri më 2 shkurt 2009 për të regjistruar interesin.[21] Fillimisht, 11 oferta u bënë për Kupën e Botës FIFA 2018, por Meksika u tërhoq nga procedurat,[22][23] dhe oferta e Indonezisë u refuzua nga FIFA në shkurt 2010 pasi Shoqata e Futbollit Indonezian dështoi të dorëzonte një letër garancie të qeverisë indonezeze për mbështesin ofertën.[24] Zyrtarët indonezianë nuk e kishin përjashtuar një ofertë për Kupën e Botës FIFA 2026, derisa Katarit iu dha turneu i vitit 2022. 

Pasi UEFA u garantua për të pritur ngjarjen e 2018-ës, anëtarët e UEFA-s nuk ishin më në garë për të pritur në vitin 2022. Kishin mbetur pesë oferta për Kupën e Botës FIFA 2022: Australia, Japonia, Katari, Koreja e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara. Komiteti Ekzekutiv i FIFA-s me 22 anëtarë u mblodh në Zyrih më 2 dhjetor 2010 për të votuar për të zgjedhur pritësit e të dy turneve.[25] Dy anëtarë të komitetit ekzekutiv të FIFA-s u pezulluan para votimit në lidhje me akuzat për korrupsion në lidhje me votat e tyre [26] Vendimi për të pritur Kupën e Botës 2022 në Katar, e cila u vlerësua si me "rrezik të lartë operacional",[27] krijoi kritika nga komentuesit e medias.[28] Është kritikuar nga shumë njerëz si pjesë e skandaleve korruptive të FIFA-s.[29]

Modelet e votimit ishin si më poshtë:[30]

Ofertat e FIFA-s 2022 (shumica 12 vota)
Ofertuesit Votat
Pjesa 1 Pjesa 2 Pjesa 3 Pjesa 4
Katari 11 10 11 14
Shtetet e Bashkuara 3 5 6 8
Korea e jugut 4 5 5 Eliminuar
Japonia 3 2 Eliminuar
Australia 1 Eliminuar

Skuadrat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kualifikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjashtë konfederatat kontinentale të FIFA-s organizuan garat e tyre kualifikuese. Të 211 shoqatat anëtare të FIFA-s kishin të drejtë të hynin në kualifikim. Kombëtarja e Katarit, si mikpritëse, u kualifikua automatikisht në turne. Sidoqoftë, Konfederata Aziatike e Futbollit (AFC) e detyroi Katarin të marrë pjesë në fazën kualifikuese aziatike pasi dy raundet e para veprojnë gjithashtu si kualifikim për Kupën e Azisë AFC 2023.[31] Që kur Katari arriti në fazën përfundimtare si fitues në grupin e tij, Libani, ekipi i pestë më i mirë i vendit të dytë, përparoi në vend të tij.[32] Franca, kampionia në fuqi e Kupës së Botës gjithashtu kaloi normalisht fazat kualifikuese.[33]

Shën Luçia fillimisht hyri në kualifikimin e CONCACAF, por u tërhoq nga ai para ndeshjes së tyre të parë. Koreja e Veriut u tërhoq nga raundi kualifikues i AFC për shkak të shqetësimeve të sigurisë në lidhje me pandeminë COVID-19. Të dy Samoa Amerikane dhe Samoa u tërhoqën përpara shortit të kualifikimit të OFC. Tonga u tërhoq pas shpërthimit dhe cunamit të vitit 2022 Hunga Tonga–Hunga Ha'apai . Për shkak të shpërthimeve të COVID-19 në skuadrat e tyre, Vanuatu dhe Cook Islands u tërhoqën gjithashtu për shkak të kufizimeve të udhëtimit . 

Nga 32 kombet e kualifikuara për të luajtur në Kupën e Botës FIFA 2022, 24 vende konkurruan në turneun e mëparshëm në 2018.[34] Katari është skuadra e vetme që debuton në Kupën e Botës FIFA, duke u bërë nikoqiri i parë që ka debutuar në turne që nga Italia1934 . Si rezultat, turneu i 2022 është Kupa e parë Botërore në të cilën asnjë nga skuadrat që fituan një vend përmes kualifikimit nuk po debutuan. Holanda, Ekuadori, Gana, Kameruni dhe Shtetet e Bashkuara u rikthyen në turne pasi munguan në turneun 2018. Kanadaja u kthye pas 36 vjetësh, e vetmja paraqitje e tyre e mëparshme ishte në vitin 1986.[35] Uellsi bëri paraqitjen e tij të parë në 64 vjet - një hendek rekord për një ekip evropian, pjesëmarrja e tyre e vetme e mëparshme ka qenë në vitin 1958.[36]

Italia, katër herë fituese dhe kampione në fuqi e Evropës, nuk arriti të kualifikohej për herë të parë në historinë e saj në një Kupë Botërore të dytë radhazi, duke humbur në gjysmëfinalet e play-off-it të kualifikimeve.[37] Italianët ishin të vetmit ish-kampionë që nuk arritën të kualifikoheshin dhe skuadra më e renditur në renditjen botërore të FIFA-s që e bëri këtë. Italia është gjithashtu skuadra e katërt që ka dështuar të kualifikohet në Kupën e Botës së ardhshme pasi ka fituar Kampionatin Evropian të mëparshëm UEFA, pas Çekosllovakisë1978, Danimarkës1994 dhe Greqisë2006.[38] Pritësi i mëparshëm i Kupës së Botës, Rusia, u skualifikua nga gara për shkak të pushtimit rus të Ukrainës.

Kili, fituesi i Copa América 2015 dhe 2016, nuk arriti të kualifikohej për herë të dytë radhazi. Nigeria u mund nga Gana në golat jashtë fushe në raundin final të playoff-it të Konfederatës së Futbollit Afrikan (CAF), pasi u kualifikua në tre Kupat e Botës së mëparshme dhe gjashtë nga shtatë të fundit. Egjipti, Panamaja, Kolumbia, Peruja, Islanda dhe Suedia, të cilët të gjithë u kualifikuan në Kupën e Botës 2018, nuk u kualifikuan për turneun e vitit 2022. Gana ishte skuadra me renditjen më të ulët për t'u kualifikuar, e renditur e 61-ta. 

Më poshtë është një listë e ekipeve të kualifikuara sipas rajoneve, me numrat në kllapa që tregojnë pozicionet përfundimtare në renditjen botërore të FIFA-s për burra përpara turneut.[39]

Shorti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shorti përfundimtar u mbajt në Qendrën e Ekspozitave dhe Konventave të Dohas në Doha, Katar,[40] më 1 prill 2022,[41] ora 19:00 AST, përpara përfundimit të kualifikimit. Dy fituesit e play-off-it ndërkonfederativ dhe fituesi i Rrugës A të play-off-it të UEFA-s nuk ishin të njohur në momentin e hedhjes së shortit.[42] Shorti u ndoq nga 2,000 të ftuar dhe u drejtua nga Carli Lloyd, Jermaine Jenas dhe Samantha Johnson, të ndihmuar nga lojtarë si Cafu (Brazil), Lothar Matthäus (Gjermani), Adel Ahmed Malalla (Katar), Ali Daei (Iran), Bora . Milutinović (Serbi/Meksikë), Jay-Jay Okocha (Nigeri), Rabah Madjer (Algjeri) dhe Tim Cahill (Australi).[43]

Faza në grup[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendet konkurruese u ndanë në tetë grupe me katër skuadra (grupet A deri në H). Ekipet në secilin grup po luajnë njëra-tjetrën në raundin e rrumbullakët, me dy skuadrat e para që kalojnë në fazën e eliminimit.

Kriteret e barazimit për lojën në grup
Renditja e skuadrave në fazën e grupeve është përcaktuar si më poshtë:[44]
 1. Pikët e fituara në të gjitha ndeshjet e grupit;
 2. Ndryshimi i golave në të gjitha ndeshjet e grupit;
 3. Shifra e golave të shënuar në të gjitha ndeshjet e grupit;
 4. Pikët e fituara në ndeshjet e luajtura ndërmjet skuadrave në fjalë;
 5. Ndryshimi i golave në ndeshjet e luajtura ndërmjet skuadrave në fjalë;
 6. Shifta e golave të shënuar në ndeshjet e luajtura ndërmjet skuadrave në fjalë;
 7. Pikët Fair Play në të gjitha ndeshjet e grupit (vetëm një zbritje mund të zbatohet për një lojtar në një ndeshje të vetme):
  • Karton i verdhë: −1 point;
  • Karton i kuq jo i drejtpërdrejtë (kartoni i dytë i verdhë): −3 points;
  • Karton i kuq i drejtpërdrejtë: −4 points;
  • Karton i verdhë dhe karton i kuq i drejtpërdrejtë: −5 points;
 8. Hedhja e shortit.

Grupi A[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pos Skuadra NL F B H GP GK GN P Kualifikim
1  Holanda 2 1 1 0 3 1 +2 4 Përparimi në fazën e eliminimeve
2  Ekuador 2 1 1 0 3 1 +2 4
3  Senegal 2 1 0 1 3 3 0 3
4  Katari (H, E) 2 0 0 2 1 5 −4 0
Përditësuar në lojën/rat e luajtur/a më 25 Nëntor 2022. Burimi: FIFA
(E) Eliminuar; (H) ?
Katari 0–2 Ekuador
Report
 • Valencia 16' (pen)
 • Valencia 31'
Stadiumi Al Bayt, Al Khor
Pjesëmarrja: 67,372
Senegal 0-2 Holanda
Report
Stadiumi Al Thumama, Doha
Pjesëmarrja: 41,721

Katari Ndeshja 18 Senegal
Report
Holanda Ndeshja 19 Ekuador
Report
Khalifa International Stadium, Al Rayyan

Ekuador Ndeshja 35 Senegal
Report
Khalifa International Stadium, Al Rayyan
Holanda Ndeshja 36 Katari
Report
Al Bayt Stadium, Al Khor

Grupi B[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pos Skuadra NL F B H GP GK GN P Kualifikim
1  Anglia 2 1 1 0 6 2 +4 4 Përparimi në fazën e eliminimeve
2  Iran 2 1 0 1 4 6 −2 3
3  SHBA 2 0 2 0 1 1 0 2
4  Uellsi 2 0 1 1 1 3 −2 1
Përditësuar në lojën/rat e luajtur/a më 25 Nëntor 2022. Burimi: FIFA
Anglia 6–2 Iran
Report
Stadiumi Khalifa International, Al Rayyan
Pjesëmarrja: 45,334
Gjyqtari: Raphael Claus (Brazil)
SHBA 1–1 Uellsi
Report
Stadiumi Ahmad bin Ali, Al Rayyan
Pjesëmarrja: 43,418

Uellsi Ndeshja 17 Iran
Report
Stadiumi Ahmad bin Ali, Al Rayyan
Anglia Ndeshja 20 SHBA
Report
Stadiumi Al Bayt], Al Khor

Uellsi Ndeshja 33 Anglia
Report
Stadiumi Ahmad bin Ali, Al Rayyan
Iran Ndeshja 34 SHBA
Report
Stadiumi Al Thumama, Doha

Grupi C[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pos Skuadra NL F B H GP GK GN P Kualifikim
1  Polonia 2 1 1 0 2 0 +2 4 Përparimi në fazën e eliminimeve
2  Argjentina 2 1 0 1 3 2 +1 3
3  Arabia Saudite 2 1 0 1 2 3 −1 3
4  Meksika 2 0 1 1 0 2 −2 1
Përditësuar në lojën/rat e luajtur/a më 26 November 2022. Burimi: FIFA
Argjentina 1–2 Arabia Saudite
Report
Pjesëmarrja: 88,012
Meksika 0–0 Polonia
Report
Pjesëmarrja: 39,369
Gjyqtari: Chris Beath (Australi)

Polonia 2–0 Arabia Saudite
Report
Pjesëmarrja: 44,259
Argjentina 2–0 Meksika
Report
Pjesëmarrja: 88,966
Gjyqtari: Daniele Orsato (Itali)


Grupi D[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pos Skuadra NL F B H GP GK GN P Kualifikim
1  Franca (A) 2 2 0 0 6 2 +4 6 Përparimi në fazën e eliminimeve
2  Australia 2 1 0 1 2 4 −2 3
3  Danimarka 2 0 1 1 1 2 −1 1
4  Tunizia 2 0 1 1 0 1 −1 1
Përditësuar në lojën/rat e luajtur/a më 26 November 2022. Burimi: FIFA
(A) Përparuar në një raund tjetër

Grupi D i Kupës së Botës FIFA 2022 Grupi D i Kupës së Botës FIFA 2022


Grupi D i Kupës së Botës FIFA 2022 Grupi D i Kupës së Botës FIFA 2022


Grupi D i Kupës së Botës FIFA 2022 Grupi D i Kupës së Botës FIFA 2022

Grupi E[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pos Skuadra NL F B H GP GK GN P Kualifikim
1  Spanja 2 1 1 0 8 1 +7 4 Përparimi në fazën e eliminimeve
2  Japonia 2 1 0 1 2 2 0 3
3  Kosta Rika 2 1 0 1 1 7 −6 3
4  Gjermania 2 0 1 1 2 3 −1 1
Përditësuar në lojën/rat e luajtur/a më 27 November 2022. Burimi: FIFA

Grupi E i Kupës së Botës FIFA 2022 Grupi E i Kupës së Botës FIFA 2022


Grupi E i Kupës së Botës FIFA 2022 Grupi E i Kupës së Botës FIFA 2022


Grupi E i Kupës së Botës FIFA 2022 Grupi E i Kupës së Botës FIFA 2022

Grupi F[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pos Skuadra NL F B H GP GK GN P Kualifikim
1  Kroacia 2 1 1 0 4 1 +3 4 Përparimi në fazën e eliminimeve
2  Maroku 2 1 1 0 2 0 +2 4
3  Belgjika 2 1 0 1 1 2 −1 3
4  Kanadaja (E) 2 0 0 2 1 5 −4 0
Përditësuar në lojën/rat e luajtur/a më 27 November 2022. Burimi: FIFA
(E) Eliminuar

Grupi F i Kupës së Botës FIFA 2022 Grupi F i Kupës së Botës FIFA 2022


Grupi F i Kupës së Botës FIFA 2022 Grupi F i Kupës së Botës FIFA 2022


Grupi F i Kupës së Botës FIFA 2022 Grupi F i Kupës së Botës FIFA 2022

Group G[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pos Skuadra NL F B H GP GK GN P Kualifikim
1  Brazil (A) 2 2 0 0 3 0 +3 6 Përparimi në fazën e eliminimeve
2   Zvicra 2 1 0 1 1 1 0 3
3  Kameruni 2 0 1 1 3 4 −1 1
4  Serbia 2 0 1 1 3 5 −2 1
Përditësuar në lojën/rat e luajtur/a më 28 November 2022. Burimi: FIFA
(A) Përparuar në një raund tjetër

Grupi G i Kupës së Botës FIFA 2022 Grupi G i Kupës së Botës FIFA 2022


Grupi G i Kupës së Botës FIFA 2022 Grupi G i Kupës së Botës FIFA 2022


Grupi G i Kupës së Botës FIFA 2022 Grupi G i Kupës së Botës FIFA 2022

Group H[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pos Skuadra NL F B H GP GK GN P Kualifikim
1  Portugalia (A) 2 2 0 0 5 2 +3 6 Përparimi në fazën e eliminimeve
2  Ghana 2 1 0 1 5 5 0 3
3  South Korea 2 0 1 1 2 3 −1 1
4  Uruguaji 2 0 1 1 0 2 −2 1
Përditësuar në lojën/rat e luajtur/a më 28 November 2022. Burimi: FIFA
(A) Përparuar në një raund tjetër

Grupi H i Kupës së Botës FIFA 2022 Grupi H i Kupës së Botës FIFA 2022


Grupi H i Kupës së Botës FIFA 2022 Grupi H i Kupës së Botës FIFA 2022


Grupi H i Kupës së Botës FIFA 2022 Grupi H i Kupës së Botës FIFA 2022

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Kupa botërore 2018 në Rusi paraqiti dy vende aziatike, sipas përcaktimeve të ndryshme të kufirit gjeografik midis Azisë dhe Evropës: Yekaterinburg dhe Soçi.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Sullivan, Becky (2022-11-18). "Why Qatar is a controversial host for the World Cup". NPR (në anglisht). Marrë më 2022-11-18.
 2. ^ "Sepp Blatter: Former FIFA president admits decision to award the World Cup to Qatar was a 'mistake'". Sky Sports (në anglisht). Marrë më 2022-11-19.
 3. ^ "Sepp Blatter: awarding 2022 World Cup to Qatar was a mistake". the Guardian (në anglisht). 2014-05-16. Marrë më 2022-11-19.
 4. ^ "The history of World Cup in football". footballhistory.org (në anglisht). Marrë më 17 nëntor 2022.
 5. ^ a b "FIFA Men's World Cup History - Past World Cup Winners, Hosts, Most Goals and more | FOX Sports". foxsports.com (në anglisht). Marrë më 17 nëntor 2022.
 6. ^ "World Cup 2022: Dates, draw, schedule, kick-off times, final for Qatar tournament". Sky Sports (në anglisht). Marrë më 17 nëntor 2022.
 7. ^ Taylor, Daniel (15 korrik 2018). "France seal second World Cup triumph with 4–2 win over brave Croatia" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2019. Marrë më 7 shtator 2018.
 8. ^ "France beat Croatia in World Cup final". BBC Sport (në anglisht). Marrë më 17 nëntor 2022.
 9. ^ "FIFA Executive Committee confirms November/December event period for Qatar 2022" (në anglisht). FIFA. 19 mars 2015. Arkivuar nga origjinali më 10 shtator 2018. Marrë më 5 dhjetor 2017.
 10. ^ "FIFA World Cup 2022 live streaming: Where to watch, schedule & groups". The Economic Times (në anglisht). Marrë më 17 nëntor 2022.
 11. ^ "Amir: 2022 World Cup Qatar a tournament for all Arabs". Gulf Times (në anglisht). 15 korrik 2018. Arkivuar nga origjinali më 7 shtator 2018. Marrë më 7 shtator 2018.
 12. ^ "How will the 2022 World Cup affect the Champions League schedule?" (në anglisht). as. 25 gusht 2022. Marrë më 25 gusht 2022.
 13. ^ a b "FIFA World Cup match schedule confirmed: hosts Qatar to kick off 2022 tournament at Al Bayt Stadium" (në anglisht). FIFA. 15 korrik 2020. Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2020. Marrë më 15 korrik 2020.
 14. ^ "World Cup 2022: When does it start, which teams have qualified and what are the groups for Qatar?". The Telegraph (në anglisht). 23 gusht 2022. Arkivuar nga origjinali më 23 gusht 2022. Marrë më 23 gusht 2022.
 15. ^ "World Cup 2022: Tournament set to start one day early with Qatar v Ecuador". BBC Sport (në anglisht). 10 gusht 2022. Marrë më 10 gusht 2022.
 16. ^ "FIFA World Cup Qatar 2022 Match Schedule" (PDF) (në anglisht). FIFA. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 15 korrik 2020. Marrë më 15 korrik 2020.
 17. ^ "Final match schedule for the FIFA World Cup Qatar 2022 now available" (në anglisht). FIFA. 1 prill 2022. Marrë më 1 prill 2022.
 18. ^ "FIFA World Cup Qatar 2022 – Match Schedule" (PDF) (në anglisht). FIFA. 1 prill 2022. Marrë më 1 prill 2022.
 19. ^ "Qatar v. Ecuador to kick off FIFA World Cup 2022 on 20 November" (në anglisht). FIFA. 11 gusht 2022. Marrë më 14 shtator 2022.
 20. ^ "FIFA President welcomes participants to Team Seminar" (në anglisht). FIFA. 1 prill 2022. Marrë më 10 qershor 2022.
 21. ^ Goff, Steve (16 janar 2009). "Future World Cups". The Washington Post (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2011. Marrë më 16 janar 2009.
 22. ^ "2018 and 2022 FIFA World Cup bids begin in January 2009" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 dhjetor 2012. Marrë më 29 shtator 2009.
 23. ^ "World Cup 2018" (në anglisht). 5 janar 2015. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2014.
 24. ^ "Indonesia's bid to host the 2022 World Cup bid ends". BBC Sport (në anglisht). 19 mars 2010. Arkivuar nga origjinali më 20 mars 2010. Marrë më 19 mars 2010.
 25. ^ "Combined bidding confirmed" (në anglisht). FIFA. 20 dhjetor 2008. Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2009. Marrë më 20 dhjetor 2008.
 26. ^ Wilson, Steve (18 nëntor 2010). "World Cup 2018: meet Amos Adamu and Reynald Temarii, the Fifa pair suspended over corruption". The Telegraph (në anglisht). London. Arkivuar nga origjinali më 10 janar 2022. Marrë më 19 nëntor 2021.
 27. ^ "World Cup 2022: Blow to Qatar's 2022 bid as FIFA brands it 'high risk'" (në anglisht). 18 nëntor 2010. Arkivuar nga origjinali më 1 dhjetor 2010. Marrë më 3 dhjetor 2010.
 28. ^ James, Stuart (2 dhjetor 2010). "World Cup 2022: 'Political craziness' favours Qatar's winning bid". The Guardian (në anglisht). London. Arkivuar nga origjinali më 6 shtator 2013. Marrë më 3 dhjetor 2010.
 29. ^ "Qatar world cup part of FIFA corruption scandal" (në anglisht). 7 qershor 2015. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 7 qershor 2015.
 30. ^ Doyle, Paul; Busfield, Steve (2 dhjetor 2010). "World Cup 2018 and 2022 decision day – live!". The Guardian (në anglisht). London. Arkivuar nga origjinali më 26 dhjetor 2016. Marrë më 10 dhjetor 2016.
 31. ^ Palmer, Dan (31 korrik 2017). "Hosts Qatar to compete in qualifying for 2022 World Cup". insidethegames.biz (në anglisht). Dunsar Media Company. Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2019. Marrë më 15 gusht 2017.
 32. ^ "Groups finalised for Qatar 2022 & China 2023 race". The-AFC.com (në anglisht). Asian Football Confederation. 17 korrik 2019. Arkivuar nga origjinali më 20 gusht 2019. Marrë më 9 tetor 2019.
 33. ^ "2022 World Cup odds: France favorite to repeat in Qatar; USA behind Mexico with 16th-best odds". CBS Sports (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 prill 2019. Marrë më 7 shtator 2018.
 34. ^ "Qatar World Cup 2022". The Telegraph (në anglisht). 7 shtator 2022. Arkivuar nga origjinali më 7 shtator 2022. Marrë më 7 shtator 2022.
 35. ^ "Canada 4-0 Jamaica: Canadians qualify for first World Cup since 1986". BBC Sport (në anglisht). 28 mars 2022. Marrë më 5 qershor 2022.
 36. ^ "World Cup 2022: Wales qualifies for final after 64-year wait". BBC News (në anglisht). 5 qershor 2022. Marrë më 5 qershor 2022.
 37. ^ "Italy 0–1 North Macedonia: European champions stunned in World Cup play-offs". BBC Sport (në anglisht). 24 mars 2022. Marrë më 24 mars 2022.
 38. ^ "World Cup play-off semi-finals: Wins for North Macedonia, Portugal, Sweden, Wales" (në anglisht). UEFA. 24 mars 2022. Marrë më 25 qershor 2022.
 39. ^ "FIFA/Coca-Cola World Ranking". FIFA.com (në anglisht). FIFA. 6 tetor 2022. Marrë më 7 tetor 2022.
 40. ^ "FIFA Council endorses global summit to discuss the future of football" (në anglisht). FIFA. 20 tetor 2021. Marrë më 20 tetor 2021.
 41. ^ "2022 European football calendar: Match and draw dates for all UEFA competitions" (në anglisht). UEFA. 1 janar 2022. Marrë më 5 janar 2022.
 42. ^ "Procedures for the Final Draw for the FIFA World Cup Qatar 2022 released" (në anglisht). FIFA. 22 mars 2022. Marrë më 22 mars 2022.
 43. ^ "Qatar 2022 Final Draw: All you need to know". FIFA.com (në anglisht). Fédération Internationale de Football Association. 31 mars 2022.
 44. ^ "Regulations – FIFA World Cup Qatar 2022" (PDF) (në anglisht). FIFA. 15 dhjetor 2021. Marrë më 30 mars 2022.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]