Jump to content

Grupi C i Kupës së Botës FIFA 2022

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Grupi C i Kupës së Botës FIFA 2022 zhvillohet nga 22 deri më 30 nëntor 2022.[1] Grupi përbëhet nga Argjentina, Arabia Saudite, Meksika dhe Polonia. Dy skuadrat e para do të kalojnë në fazën e 16-të, ndërsa dy kombëtaret e tjera do të eliminohen.[2]

Vendi i shortit Skuadra Shporta Konfederata Metoda e kualifikimit Data e kualifikimit Dukja në finale Dukja e fundit Performanca më e mirë e mëparshme Renditja e FIFA-s[3]
Mars 2022 Tetor 2022
C1  Argjentina 1 CONMEBOL Nënkampionët e CONMEBOL Round Robin 16 nëntor 2021 18 2018 Fituesit (1978, 1986) 4 3
C2  Arabia Saudite 4 AFC Fituesit e Grupit B të Raundit të Tretë të AFC 24 mars 2022 6-të 2018 Raundi i 16-të (1994) 49 51
C3  Meksika 2 CONCACAF Nënkampionët e raundit të tretë të CONCACAF 30 mars 2022 17 2018 Çerekfinalet (1970, 1986) 9 13
C4  Polonia 3 UEFA Fituesit e UEFA-s në Rrugën e Dytë të Rrugës B 29 mars 2022 9-të 2018 Vendi i tretë (1974, 1982) 26 26

Ndeshja e parë e grupit ishte mes Argjentinës dhe Arabisë Saudite. Të dy skuadrat ishin përballur katër herë përpara turneut, së fundmi në 2012, një barazim 0–0 në një lojë miqësore, megjithëse Argjentina mundi Arabinë Saudite 3–1 në Kupën e Mbretit Fahd 1992.[4] Arabia Saudite mundi Argjentinën dhe i dha fund serisë së saj të pamposhtur prej 36 ndeshjesh.[5] Sipas Gracenote, fitorja ishte "më e habitshme" në historinë e Kupës së Botës, me shumë që e quajtën atë një nga tronditjet më të mëdha të Kupës së Botës në histori.[6] Kjo ishte gjithashtu hera e dytë radhazi që Argjentina nuk e fitoi ndeshjen e saj hapëse në një Kupë Botërore, pasi barazoi 1–1 me Islandën2018; dhe hera e parë që nga viti 1990 që Argjentina humbi ndeshjen e parë. Argjentina kishte kaluar në epërsi në minutën e 10-të me një penallti të Lionel Messit, të akorduar për një faull ndaj Leandro Paredes, të cilën e hodhi në këndin e majtë. Ata gjithashtu patën tre gola të përjashtuar për pozicion jashtë loje. Arabia Saudite barazoi në minutën e 48-të me një goditje të ulët në këndin e djathtë nga Saleh Al-Shehri.[7] Ata kaluan në epërsi pesë minuta më vonë kur Salem Al-Dawsari ktheu topin në këndin e djathtë të rrjetës nga brenda zonës së rreptësisë.[8]

Ndeshja e dytë u zhvillua më vonë në të njëjtën ditë mes Meksikës dhe Polonisë. Ata ishin takuar tetë herë më parë, duke përfshirë një herë në Kupën e Botës, në fitoren e parë 3–1 të Polonisë në fazën e grupeve në 1978, dhe së fundmi në 2017 në një fitore 1–0 për Meksikën në një miqësore.  Gjatë një pjese të parë të përgjithshme pa ngjarje, Meksika ushtroi presion të hershëm në lojë. Një krosim në zonën e penalltisë së Polonisë, nga Hirving Lozano në krahun e djathtë, erdhi drejt Alexis Vega në anën e kundërt, i cili nuk mundi të kontrollonte topin në një zonë të rrezikshme. Vega u fut sërish në një zonë të rrezikshme, pasi arriti të shënonte me kokë topin pak larg shtyllës. E vetmja goditje në portën e pjesës, nga Jorge Sánchez, u desh të grushtohej nga portieri Wojciech Szczęsny.[9] Në minutën e 54-të, kapiteni Robert Lewandowski u akordua me një penallti pasi ndihmësi i gjyqtarit video gjykoi se Héctor Moreno kishte faulluar kapitenin e Polonisë brenda zonës së rreptësisë.[10] Guillermo Ochoa priti penalltinë e ekzekutuar nga Lewandowski, duke u zhytur në të majtë të tij dhe ndeshja mbeti pa gola.[11][12] Në anën tjetër të fushës, Meksika pati një shans për të fituar ndeshjen kur një top në zonën e penalltisë nga Edson Álvarez shkoi drejt Henry Martín i cili u përpoq të hidhte topin me kokë përtej Szczęsny, megjithatë, portieri polak arriti ta mposht topin larg. Polonia dështoi të fitojë ndeshjen e saj hapëse në një Kupë Bote për herë të tetë duke fituar vetëm një nga nëntë ndeshjet e saj hapëse të Kupës së Botës, megjithëse për herë të parë që nga viti 1986, Polonia nuk e humbi ndeshjen hapëse të një Kupe Botërore. 

Ndeshja e tretë ishte mes Polonisë dhe Arabisë Saudite, e luajtur si ndeshja e dytë e ditës në skuadrën e Kupës së Botës. Dy skuadrat janë përballur katër herë, më së fundi në 2006, një fitore 2–1 për Poloninë në një lojë miqësore. Sauditët ishin të freskët pas fitores së tyre mahnitëse në hapje ndaj Argjentinës, por pësuan një gol për Piotr Zieliński në minutën e 39-të. Në 10 minuta pushim në pjesën e parë, Saleh Al-Shehri u faullua në zonë dhe Salem Al-Dawsari e pa penalltinë e tij të përmbushur me një pritje të dyfishtë nga Wojciech Szczęsny në minutën e parë të kohës së dytë. Një gabim i Abdulellah Al-Malki bëri që Robert Lewandowski të futej në portë dhe të shënonte golin e tij të parë në Kupën e Botës në minutën e 82-të, pasi Arabia Saudite u mbyt nga Polonia 2–0.[13] Kjo fitore nënkuptonte se Polonia nuk i humbi dy ndeshjet e para të Kupës së Botës për herë të parë që nga viti 1986.[14]

Ndeshja e katërt në grup ishte mes Argjentinës dhe Meksikës.[15] Pas një pjese të parë pa gola, Lionel Messi kaloi Argjentinën në epërsi në minutën e 64-të me një fund të ulët me këmbën e majtë në këndin e djathtë nga njëzet metra larg.[16] Enzo Fernandez bëri rezultatin 2-0 dhe siguroi fitoren në minutën e 87-të me një fund të lakuar në këndin e djathtë të rrjetës.[17]

Pos Skuadra NL F B H GP GK GN P Kualifikim
1  Polonia 2 1 1 0 2 0 +2 4 Përparimi në fazën e eliminimeve
2  Argjentina 2 1 0 1 3 2 +1 3
3  Arabia Saudite 2 1 0 1 2 3 −1 3
4  Meksika 2 0 1 1 0 2 −2 1
Përditësuar në lojën/rat e luajtur/a më 26 November 2022. Burimi: FIFA
Rregullat për klasifikimin: Shpërthyes në fazën e grupeve

Në raundin e 16-të :

 • Fituesit e Grupit C do të kalojnë për të luajtur me nënkampionët e Grupit D.
 • Nënkampionët e Grupit C do të avancojnë për të luajtur me fituesit e Grupit D.

Të gjitha kohët e listuara janë vendase, AST (UTC+3).[1]

Argjentinë vs Arabi Saudite

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Argjentina 1–2 Arabia Saudite
 • Messi 10' (pen.)
Report
Pjesëmarrja: 88,012
Argjentinë
Arabi Saudite
GK 23 Emiliano Martínez
RB 26 Nahuel Molina
CB 13 Cristian Romero downward-facing red arrow 59'
CB 19 Nicolás Otamendi
LB 3 Nicolás Tagliafico downward-facing red arrow 71'
CM 7 Rodrigo De Paul
CM 5 Leandro Paredes downward-facing red arrow 59'
RW 11 Ángel Di María
LW 17 Papu Gómez downward-facing red arrow 59'
CF 10 Lionel Messi (c)
CF 22 Lautaro Martínez
Zëvëndësimet:
DF 25 Lisandro Martínez upward-facing green arrow 59'
FW 9 Julián Álvarez upward-facing green arrow 59'
MF 24 Enzo Fernández upward-facing green arrow 59'
MF 8 Marcos Acuña upward-facing green arrow 71'
Manaxher:
Lionel Scaloni
GK 21 Mohammed Al-Owais Yellow card 90+2'
RB 12 Saud Abdulhamid Yellow card 82'
CB 17 Hassan Al-Tambakti
CB 5 Ali Al-Bulaihi Yellow card 75'
LB 13 Yasser Al-Shahrani downward-facing red arrow 90+9'
DM 8 Abdulellah Al-Malki Yellow card 67'
RM 9 Firas Al-Buraikan downward-facing red arrow 89'
CM 7 Salman Al-Faraj (c) downward-facing red arrow 45+4'
CM 23 Mohamed Kanno
LM 10 Salem Al-Dawsari Yellow card 79'
CF 11 Saleh Al-Shehri downward-facing red arrow 78'
Zëvëndësimet:
MF 18 Nawaf Al-Abed Yellow card 88' upward-facing green arrow 45+4' downward-facing red arrow 89'
DF 2 Sultan Al-Ghannam upward-facing green arrow 78'
DF 4 Abdulelah Al-Amri upward-facing green arrow 89'
FW 25 Haitham Asiri upward-facing green arrow 89'
DF 6 Mohammed Al-Breik upward-facing green arrow 90+9'
Manaxher:
Franca Hervé Renard

Meksikë vs Poloni

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Meksika 0–0 Polonia
Report
Pjesëmarrja: 39,369
Gjyqtari: Chris Beath (Australi)
Meksikë
Poloni
GK 13 Guillermo Ochoa (c)
RB 19 Jorge Sánchez Yellow card 29'
CB 3 César Montes
CB 15 Héctor Moreno Yellow card 56'
LB 23 Jesús Gallardo
DM 4 Edson Álvarez
CM 16 Héctor Herrera downward-facing red arrow 71'
CM 24 Luis Chávez
RF 22 Hirving Lozano
CF 20 Henry Martín downward-facing red arrow 71'
LF 10 Alexis Vega downward-facing red arrow 84'
Zëvëndësimet:
MF 8 Carlos Rodríguez upward-facing green arrow 71'
FW 9 Raúl Jiménez upward-facing green arrow 71'
FW 21 Uriel Antuna upward-facing green arrow 84'
Manaxher:[note 1]
Argjentina Gerardo Martino
GK 1 Wojciech Szczęsny
CB 18 Bartosz Bereszyński
CB 15 Kamil Glik
CB 14 Jakub Kiwior
DM 10 Grzegorz Krychowiak
CM 13 Jakub Kamiński
CM 19 Sebastian Szymański downward-facing red arrow 71'
RW 2 Matty Cash
LW 21 Nicola Zalewski downward-facing red arrow 46'
CF 20 Piotr Zieliński downward-facing red arrow 87'
CF 9 Robert Lewandowski (c)
Zëvëndësimet:
MF 6 Krystian Bielik upward-facing green arrow 46'
MF 24 Przemysław Frankowski Yellow card 76' upward-facing green arrow 71'
FW 7 Arkadiusz Milik upward-facing green arrow 87'
Manaxher:
Czesław Michniewicz

Poloni vs Arabi Saudite

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të dy skuadrat ishin përballur katër herë me njëri-tjetrin, më së fundi në 2006, një fitore 2–1 për Poloninë në një lojë miqësore.

Fitorja kundër Arabisë Saudite shënoi herën e parë që Polonia shmangi humbjen në dy ndeshjet e saj të para të Kupës së Botës që nga viti 1986, pasi më parë nuk arriti ta bëjë këtë në 2002, 2006 ose 2018.

Polonia 2–0 Arabia Saudite
Report
Pjesëmarrja: 44,259
Poloni
Arabi Saudite
GK 1 Wojciech Szczęsny
CB 18 Bartosz Bereszyński
CB 15 Kamil Glik
CB 14 Jakub Kiwior Yellow card 15'
RM 2 Matty Cash Yellow card 16'
CM 6 Krystian Bielik
CM 10 Grzegorz Krychowiak
LM 24 Przemysław Frankowski
AM 20 Piotr Zieliński downward-facing red arrow 63'
CF 7 Arkadiusz Milik Yellow card 19' downward-facing red arrow 71'
CF 9 Robert Lewandowski (c)
Zëvendësimet:
MF 13 Jakub Kamiński upward-facing green arrow 63'
FW 23 Krzysztof Piątek upward-facing green arrow 71'
Menaxher:
Czesław Michniewicz
GK 21 Mohammed Al-Owais
RB 12 Saud Abdulhamid
CB 4 Abdulelah Al-Amri Yellow card 45+4'
CB 5 Ali Al-Bulaihi
LB 6 Mohammed Al-Breik downward-facing red arrow 65'
DM 8 Abdulellah Al-Malki Yellow card 20' downward-facing red arrow 85'
CM 16 Sami Al-Najei downward-facing red arrow 46'
CM 23 Mohamed Kanno
RW 9 Firas Al-Buraikan
LW 10 Salem Al-Dawsari (c)
CF 11 Saleh Al-Shehri downward-facing red arrow 85'
Zëvendësimet:
MF 18 Nawaf Al-Abed upward-facing green arrow 46'
DF 2 Sultan Al-Ghannam upward-facing green arrow 65'
FW 20 Abdulrahman Al-Aboud upward-facing green arrow 85'
MF 24 Nasser Al-Dawsari upward-facing green arrow 85' downward-facing red arrow 90+5'
FW 19 Hattan Bahebri upward-facing green arrow 90+5'
Menaxher:[note 2]
Franca Hervé Renard

Argjentinë vs Meksikë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadrat ishin takuar tre herë në Kupën e Botës, në fitoren 6–3 të Argjentinës në fazën e grupeve në vitin 1930, 2–1 në raundin e 16-të në 2006 dhe një tjetër fitore në raundin e 16-të me rezultatin 3–1 në 2010.

Argjentina 2–0 Meksika
Report
Pjesëmarrja: 88,966
Gjyqtari: Daniele Orsato (Itali)
Argjentinë
Meksikë
GK 23 Emiliano Martínez
RB 4 Gonzalo Montiel Yellow card 43' downward-facing red arrow 63'
CB 19 Nicolás Otamendi
CB 25 Lisandro Martínez
LB 8 Marcos Acuña
CM 7 Rodrigo De Paul
CM 18 Guido Rodríguez downward-facing red arrow 57'
RW 11 Ángel Di María downward-facing red arrow 69'
LW 20 Alexis Mac Allister downward-facing red arrow 69'
CF 10 Lionel Messi (c)
CF 22 Lautaro Martínez downward-facing red arrow 63'
Zëvëndësimet:
MF 24 Enzo Fernández upward-facing green arrow 57'
FW 9 Julián Álvarez upward-facing green arrow 63'
DF 26 Nahuel Molina upward-facing green arrow 63'
MF 14 Exequiel Palacios upward-facing green arrow 69'
DF 13 Cristian Romero upward-facing green arrow 69'
Manaxher:
Lionel Scaloni
GK 13 Guillermo Ochoa
CB 2 Néstor Araujo Yellow card 22'
CB 3 César Montes
CB 15 Héctor Moreno
RWB 26 Kevin Álvarez downward-facing red arrow 66'
LWB 23 Jesús Gallardo
CM 24 Luis Chávez
CM 16 Héctor Herrera Yellow card 66'
CM 18 Andrés Guardado (c) downward-facing red arrow 42'
CF 22 Hirving Lozano downward-facing red arrow 73'
CF 10 Alexis Vega downward-facing red arrow 66'
Zëvëndësimet:
MF 14 Érick Gutiérrez Yellow card 50' upward-facing green arrow 42'
FW 9 Raúl Jiménez upward-facing green arrow 66'
FW 21 Uriel Antuna upward-facing green arrow 66'
FW 25 Roberto Alvarado Yellow card 89' upward-facing green arrow 73'
Manaxher:
Argjentina Gerardo Martino


Poloni vs Argjentinë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipet janë takuar njëmbëdhjetë herë duke përfshirë dy herë në Kupën e Botës, në fitoren e parë 3–2 të Polonisë në fazën e grupeve në 1974 dhe fitoren 2–0 të Argjentinës në fazën e dytë të grupeve në 1978.

Arabi Saudite vs Meksikë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të dy skuadrat janë përballur pesë herë me njëri-tjetrin, më së fundi në 1999, një fitore 5–1 për Meksikën në Kupën e Konfederatave FIFA 1999.

Pikët e lojës së ndershme do të përdoren si barazues nëse rekordet e përgjithshme dhe ballë për ballë të skuadrave janë të barabarta. Këto llogariten në bazë të kartonëve të verdhë dhe të kuq të marrë në të gjitha ndeshjet e grupit si më poshtë:[2]

 • Kartoni i parë i verdhë: −1 pikë;
 • karton i kuq jo i drejtpërdrejtë (kartoni i dytë i verdhë): −3 pikë;
 • karton i kuq i drejtpërdrejtë: −4 pikë;
 • karton i verdhë dhe i kuq i drejtpërdrejtë: −5 pikë;

Vetëm një nga zbritjet e mësipërme mund të zbatohet për një lojtar në një ndeshje të vetme.

Skuadra Ndeshja 1 Ndeshja 2 Ndeshja 3 Pikët
Yellow card Yellow card Yellow-red card Red card Yellow card Red card Yellow card Yellow card Yellow-red card Red card Yellow card Red card Yellow card Yellow card Yellow-red card Red card Yellow card Red card
 Argjentina 1 −1
 Polonia 1 3 −4
 Meksika 2 4 −6
 Arabia Saudite 6 2 −8
 1. ^ Ndihmës trajneri i Meksikës, Jorge Theiler, u ndëshkua me karton të verdhë (61').
 2. ^ Ndihmës trajneri i Arabisë Saudite, Laurent Bonadéi, u ndëshkua me karton të verdhë (27').
 1. ^ a b "FIFA World Cup Qatar 2022 – Match Schedule" (PDF). FIFA.com (në anglisht). Fédération Internationale de Football Association. 11 gusht 2022. Marrë më 11 gusht 2022.
 2. ^ a b "Regulations – FIFA World Cup Qatar 2022" (PDF). FIFA.com (në anglisht). Fédération Internationale de Football Association. 15 dhjetor 2021. Marrë më 30 mars 2022.
 3. ^ "Men's Ranking" (në anglisht). FIFA. Marrë më 21 nëntor 2022.
 4. ^ "Argentina national football team: record v Saudi Arabia". 11v11 (në anglisht). 22 nëntor 2022. Marrë më 23 nëntor 2022.
 5. ^ World Cup Updates: Saudi Arabia Pulls Off Huge Upset, Shocking Argentina, 2-1
 6. ^ "Saudi Arabia's victory over Argentina is the greatest upset in World Cup history, says data company". CNN.com (në anglisht). 22 nëntor 2022. Marrë më 23 nëntor 2022.
 7. ^ "Argentina 1 Saudi Arabia 2". BBC Sport (në anglisht). 22 nëntor 2022. Marrë më 23 nëntor 2022.
 8. ^ "Saudi Arabia stun Argentina as Salem al-Dawsari winner crowns comeback". Guardian (në anglisht). 22 nëntor 2022. Marrë më 23 nëntor 2022.
 9. ^ "Lewandowski misses penalty as Mexico hold Poland". BBC Sport (në anglisht). 22 nëntor 2022.
 10. ^ https://www.theguardian.com/football/live/2022/nov/22/mexico-v-poland-world-cup-2022-live-score-updates
 11. ^ https://www.aljazeera.com/sports/liveblog/2022/11/22/live-mexico-vs-poland-world-cup-2022
 12. ^ https://www1.folha.uol.com.br/esporte/2022/11/lewandowski-duas-vezes-ganhador-do-premio-the-best-busca-1o-gol-em-copas.shtml
 13. ^ "Poland 2 Saudi Arabia 0". BBC Sport (në anglisht). 26 nëntor 2022. Marrë më 29 nëntor 2022.
 14. ^ "World Cup result: How Poland beat Saudi Arabia 2-0 to move to the top of Group C". The Athletic (në anglisht). 26 nëntor 2022. Marrë më 26 nëntor 2022.
 15. ^ "Argentina 2 Mexico 0: As it happened". Aljazeera.com (në anglisht). 26 nëntor 2022. Marrë më 29 nëntor 2022.
 16. ^ "Argentina 2 Mexico 0: As it happened". Guardian (në anglisht). 26 nëntor 2022. Marrë më 29 nëntor 2022.
 17. ^ "Argentina 2 Mexico 0". BBC Sport (në anglisht). 26 nëntor 2022. Marrë më 29 nëntor 2022.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]