Salem El-Dosari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Salem El-Dosari

Al-Dawsari duke luajtur me Arabinë SauditeKampionatin Botëror 2018
Të dhënat vetjake
Emri i plotëSalem Muhamed El-Dosari
Datëlindja19 gusht 1991
VendlindjaXheda, Arabia Saudite
Gjatësia1.74 m (5 ft 9 in)[1]
PozicioniMesfushor anësor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Al-Hilal FC
Numri29
Karriera me të rinjtë
Al-Hilal FC
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2011–Al-Hilal FC114(21)
2018Villarreal CF (huazim)1(0)
Karriera ndërkombëtare
2011–Arabia Saudite37(7)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Salem Muhamed El-Dosari (Arabisht: سالم محمد الدوسري; lindi më 19 gusht 1991) është futbollistë sauditë i cili luan për Al-Hilal dhe për kombëtaren saudite.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

El-Dosari u bashkua me Al-Hilal si lojëtsr i ri. Në vitin 2018, si pjesë e marrëveshjes së Federatës së Futbollit së Arabisë Saudite dhe La Liga, ai u bashkua me klubin spanjoll Villarreal në huazim.[2] Ai bëri një paraqitje në Spanjë, duke ardhur si zëvendësues kundër Real Madridit.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

El-Dosari u thirr nga kombëtarja saudite për kualifikimin e Kupës së Botës FIFA 2014 dhe shënoi golin e parë ndërkombëtare në ndeshje kundër Australisë më 2012.[3] Në maj 2018, ai u emërua një nga futbollistët që do të luaj për Arabinë Saudite në Kapmionatin Botërore 2018 në Rusi.[4] Më 25 qershor, El-Dosari shënoi një gol fitores në fund, ku fitoi 2-1 ndaj Egjiptit në ndeshjen e fundit të grupit të Kupës së Botës.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "2018 FIFA World Cup Russia – List of Players" (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 4 qershor 2018. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 19 qershor 2018. Marrë më 10 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Wilcox, Gregory (30 maj 2018). "Salem al-Dawsari: the winger who represents a new breed of Saudi player". The Guardian. Guardian Media Group. Marrë më 31 maj 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Socceroos bury Saudis after half-time". ABC News. ABC. 29 shkurt 2012. Marrë më 31 maj 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "World Cup 2018: All the confirmed squads for this summer's finals in Russia". BBC Sport. BBC. 18 maj 2018. Marrë më 31 maj 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Salem al-Dawsari snatches win for Saudi Arabia against Egypt". The Guardian. Marrë më 25 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)