Wojciech Szczęsny

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Wojciech Szczesny
Wojciech Szczesny 2011.jpg
Szczęsny në vitin 2012
Të dhënat personale
Emri i plotë Wojciech Tomasz Szczęsny
Data e lindjes (1990-04-18) 18 Prill 1990 (27 vjeç)
Vendi i lindjes Varshava, Poloni
Gjatësia 1.96 m (6 ft 5 in)[1]
Pozita ne fushë Portier
Informacionet për klubin
Klubi aktual Juventus F.C.
Numri 23
Kariera në rini
2004–2005 Agrykola Varshava
2005–2006 Legia Varshava
2006–2009 Arsenal
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2009–2017 Arsenal 132 (0)
2009–2010 Brentford (Huazim) 28 (0)
2015–2017 A.S. Roma (Huazim) 72 (0)
2017- Juventus F.C. 10 (0)
Ekipi kombëtar
2007–2010 Polonia U–20 4 (0)
2009–2012 Polonia U–21 7 (0)
2009– Polonia 32 (0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 10 janar 2018.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 13 nëntor 2018

Wojciech Tomasz Szczęsny (Polonisht: [ˈvɔjt͡ɕɛx ˈʃʧ̑ɛ̃w̃snɨ]; lindur më 18 prill 1990) është një futbollist polak i cili luan në klubin italian Juventus dhe me kombëtaren polake si portier.

Qetësia e tij, kontrolli që bën në zonën e tij, bëri që ai të vendosej si portieri titullar i klubit që në moshën 20 vjeçare. Pasi fitoi vendin e titullar, Szczęsny ka thënë se dëshiron të jetë portieri titullar i klubit deri në fund të karrierës.

Szczęsny ka luajtur më shumë se 20 ndeshje me Poloninë nga viti 2009 kur debutoi, dhe ishte pjesë e skuadrës së Polonisë që ishte një nga dy vendet mikpritëse të UEFA Euro 2012.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Player Profile: Wojciech Szczęsny. Premier League. Marrë më 31 janar 2012. 

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Wojciech Szczęsny