Jump to content

Timothy Weah

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Timothy Weah
Të dhënat vetjake
Emri i plotëTimothy Tarpeh Weah
Datëlindja22 shkurt 2000
VendlindjaNew York City, Shtetet e Bashkuara
Gjatësia6 ft 0 in (1.83 m)
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Celtic
(në huazim nga Paris Saint-Germain)
Numri30
Karriera me të rinjtë
0–2010West Pines United
2010–2013Blau-Weiss Gottschee
2013–2014New York Red Bulls
2014–2017PSG Academy
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2017–Paris Saint-Germain B15(4)
2018–Paris Saint-Germain5(1)
2019–Celtic (huazim)12(3)
Karriera ndërkombëtare
2012[1]SHBA U14
2015[2]SHBA U156(1)
2015–2017SHBA U1714(6)
2019–SHBA U232(0)
2018–Shtetet e Bashkuara8(1)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Timothy Tarpeh Weah (lindi më 22 shkurt 2000) është futbollistë amerikanë i cili luan për Celtic në huazim nga Paris Saint-Germain. Ai përfaqëson Shtetet e Bashkuara në nivelin ndërkombëtar.

Ai është djali i ish-futbollistit dhe presidentit të Liberisë George Weah. Vëllau i tij George Weah Jr. është gjithashtu futbollistë. Ai është “shok i ngushtë” i futbollistit Tyler Adams.[3]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Weah u mësua të luaj futboll nga nëna e tij dhe luajti kur ishte në Florida për West Pines United,[4] para se të kthehet në Nju Jork dhe u bashkua me Rosedale Soccer Club në Queens, në pronësi të xhaxhait të tij.[5] Weah luajti tre sezone me BW Gottschee, dhe pastaj u transferua në New York Red Bulls Academy në vitin 2013.[5] Ai kishte një test me Chelsea në moshën 13 vjeçare.[6] Weah u rivendos në Francë në vitin 2014 për tu bashkuar me Paris Saint-Germain Academy. Në fillimin e tij të parë me skuadrën akademike, ai shënoi tri gola në një fitore 8-1 për PSG kundër skuadrës bulgariane Ludogorets Razgrad.[7][8]

Paris Saint-Germain[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 3 korrik 2017, Weah nënshkroi një kontratë profesionale tre vjeçare me klubin francezë Paris Saint-Germain, duke u bashkuar me klubin ku babai i tij luajti në vitet e 90-ta.[9][10] Ai kaloi shumicën e sezonit në skuadrën rezervë në Championnat National 2 dhe në skuadrën U19 në UEFA Liga e Rinisë.[11][12]

Weah u emërua në skuadrën e parë për një ndeshje Ligue 1 kundër Troyes AC më 3 mars 2018, për derisa sulmuesit e klubit pushuan për një ndeshje të rradhës në Ligën e Kampioneve.[13] Ai erdhi si zëvendësues në minutën e 79 të ndeshjes.[14] Weah bëri fillimin e tij të parë për Paris Saint-Germain në një ndeshje kundër SM Caen në ditën e fundit të sezonit në Ligue 1.[15]

Weah shënoi golin e tij të parë për PSG gjatë një fitore 4–0 kundër MonacoTrophée des Champions më 4 gusht 2018.[16] Ai shënoi golin e parë të ligës në një ndeshje 3-0 kundër Caen.[17]

Celtic F.C.[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai u bashkua me Celtic në një marrëveshje gjashtë muajshe më 7 janar 2019,[18][19][20] Ai bëri debutimin e tij më 19 janar në minutën e 69 si zëvendësues për Scott Sinclair në raundin e katërt të Kupës Skoceze kundër Airdrieonians.[21] Goli i dytë i Weah për Celtic, dhe i pari në ligë, ishte në fitoren 4–0 kundër St. Mirren më 23 janar 2019.[22] Në shkurt të vitit 2019 ai u shtua në skuadrën e Ligës Evropiane.[23]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Weah bëri debutimin e tij të plotë për ekipin e lartë kombëtar në një fitore miqësore 1-0 kundër Paraguajit më 27 mars 2018, duke hyrë në ndeshje si zëvendësim për shokun e tij debutues Marky Delgado në minutën e 86-të. Gjatë një miqësie kundër Bolivisë më 28 maj 2018, fillimi i tij i parë ndërkombëtar, Weah shënoi golin e tij të parë ndërkombëtar dhe u bë lojtari i katërt më i ri për të shënuar për Shtetet e Bashkuara, përpara Josh Sargent, i cili shënoi të parën e tij në fillim të ndeshjes.[24][25]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Under-14 Boys' National Team Head Coach Hugo Perez Selects 50 Players for August Training Camp". U.S. Soccer. 1 gusht 2012. Marrë më 3 mars 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "U-15 BNT Wins Tournament delle Nazioni with 3-2 Victory over Austria". U.S. Soccer. 1 maj 2015. Marrë më 3 mars 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Timothy Weah: USA teammate backs 'dynamic' PSG forward at Celtic". 13 janar 2019 – nëpërmjet www.bbc.co.uk. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Woitalla, Mike (14 prill 2015). "George Weah's son progresses in U.S. national team program". Soccer America. Marrë më 3 mars 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b "Five Things to Know About U-17 MNT Striker Tim Weah". U.S. Soccer. 16 tetor 2017. Marrë më 3 mars 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Son of Weah having Chelsea trial". ESPN. 29 mars 2013. Marrë më 3 mars 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Johnson, Jonathan (3 korrik 2017). "PSG sign Timothy Weah, son of former Ballon d'Or winner, to first pro contract". ESPN. Marrë më 3 mars 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Hat-trick for Weah as Paris score eight". UEFA. 28 shtator 2016. Marrë më 3 mars 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Kay, Stanley (3 korrik 2017). "USA U-17 forward Timothy Weah signs first professional contract with PSG". Sports Illustrated. Marrë më 3 mars 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Johnson, Jonathan (3 korrik 2017). "Big things expected of Weah at PSG and by the United States". ESPN. Marrë më 3 mars 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "8312 jours après le dernier match de son père, Timothy Weah a débuté avec le PSG" [8,312 ditë pas ndeshjes së fundit të babait të tij, Timothy Weah fillon për PSG]. Eurosport. Agence France-Presse. 3 mars 2018. Marrë më 3 mars 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Kennedy, Paul (3 mars 2018). "U.S. Abroad Tracker (25 and younger): Tim Weah called up for French leader PSG's game at Troyes". Soccer America. Marrë më 3 mars 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Johnson, Jonathan (2 mars 2018). "PSG rest starters, name U.S.'s Timothy Weah in first-team squad". ESPN. Marrë më 3 mars 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "U.S.'s Timothy Weah, son of George, makes debut for PSG". ESPN. 3 mars 2018. Marrë më 3 mars 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Johnson, Jonathan (19 maj 2018). "Timothy Weah handed first Paris Saint-Germain senior team start". ESPN. Marrë më 29 maj 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Bushnell, Henry (4 gusht 2018). "USMNT's Tim Weah scores first pro goal for PSG in French super cup". Yahoo! Sports. Marrë më 5 gusht 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Paris Saint Germain 3–0 Caen". BBC Sport. 13 gusht 2018. Marrë më 13 gusht 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Timothy Weah joins Celtic on loan from Paris Saint-Germain". Celtic F.C. 7 janar 2019. Marrë më 7 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Timothy Weah: Celtic secure 'hungry' PSG forward on six-month loan". 7 janar 2019 – nëpërmjet www.bbc.co.uk. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Timothy Weah: Striker 'in love with Celtic' after loan move from PSG". 8 janar 2019 – nëpërmjet www.bbc.co.uk. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Southwick, Andrew (19 janar 2019). "Celtic 3–0 Airdrieonians". BBC Sport. Marrë më 22 janar 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Celtic 4-0 St Mirren: Oliver Burke, Scott Sinclair & Timothy Weah score". 23 janar 2019 – nëpërmjet www.bbc.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Celtic: No place for Vakoun Issouf Bayo in Europa League squad". 5 shkurt 2019 – nëpërmjet www.bbc.co.uk. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Blum, Ronald (28 maj 2018). "Sargent & Weah, both 18, score as US beats Bolivia 3-0". San Francisco Chronicle. Associated Press. Arkivuar nga origjinali më 29 maj 2018. Marrë më 28 maj 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "USA 3-0 Bolivia". BBC Sport. 28 maj 2018. Marrë më 29 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)