Jump to content

Kombëtarja serbe e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Serbia
Shirt badge/Association crest
ShoqataFederata e Futbollit të Serbisë
KonfederataUEFA (Evropë)
TrajneriSerbia Dragan Stojkoviq
KapiteniDušan Tadiq
Më shumë ndeshjeBranislav Ivanoviq (105)
Më shumë golaAleksandar Mitroviq (41)
StadiumiStadion Crvena Zvezda, Beograd
Kodi I FIFAsSRB
E para ngjyrë
E dyta ngjyrë
Rënditja e FIFAs
Aktual22
Më i lartë19 (dhjetor 2002)
Më i ulët55 (tetor 2004)
E para ndërkombëtare
Brazili 2 - 0 Jugosllavia
(Porto Alegre, Brazil; 23 dhjetor, 1994)
Loja e parë si Serbia dhe Mali i Zi
Serbia dhe Mali i Zi 2 - 2 Azerbajxhani
(Podgorica, Serbia dhe Mali i Zi; 12 shkurt, 2003)
Loja e parë si Serbia
Çekia 1 - 3 Serbia
(Uherské Hradiště, Çekia; 16 gusht, 2006)
Fitorja më e madhe
Ishujt Faroe 1 - 8 Serbia
(Toftir, Ishujt Faroe; 6 tetor, 1996)
Humbja më e madhe
Argjentina 6 - 0 Serbia
(Gelsenkirchen, Gjermani; 16 qershor, 2006)
Kupa e Botës
Paraqitjet2 (E para 1998)
Rezultati më i mirëRundi i 2, 1998
Kampionati Evropian i Futbollit
Paraqitjet1 (E para në 2000)
Rezultati më i mirëÇerek finalja, 2000

Kombëtarja serbe e futbollit (serbisht: Фудбалска репрезентација Србије, romanizuar: Fudbalska reprezentacija Srbije) përfaqëson Serbinë në garat ndërkombëtare të futbollit për meshkuj. Ai kontrollohet nga Federata e Futbollit të Serbisë, organi qeverisës për futbollin në Serbi.

Pas shpërbërjes së RSF Jugosllavisë dhe ekipit të saj të futbollit në vitin 1992, Serbia u përfaqësua (krahas Malit të Zi) në ekipin e ri kombëtar të futbollit të Republikës Federale të Jugosllavisë. Pavarësisht kualifikimit në Euro 92, skuadra u ndalua nga pjesëmarrja në turne për shkak të sanksioneve ndërkombëtare, me vendim të zbatuar edhe për kualifikimet e Kupës së Botës 94 dhe Euro 96. Kombëtarja luajti miqësoren e parë në dhjetor 1994, dhe me lehtësimin e sanksioneve, gjenerata e artë e viteve 1990 mori pjesë përfundimisht në Kupën e Botës 1998, duke arritur në raundin e 16-të dhe në çerekfinale në Euro 2000. Kombëtarja luajti në turnetë e Kupës së Botës 2006, Kupës së Botës 2010 dhe Kupës së Botës 2018, por nuk arritën të kalojnë fazën e grupeve në çdo rast. Ata do të marrin pjesë në Botërorin e ardhshëm 2022.[1][2][3][4][5][6][7][8]

Ndërmjet shkurtit 2003 dhe qershorit 2006 Serbia mori pjesë si Serbiq dhe Mali i Zi për shkak të ndryshimit të emrit të vendeve. Pas një referendumi të vitit 2006, Mali i Zi shpalli pavarësinë e tij, duke çuar në federata të ndara të futbollit që rezultuan në riemërtimin përfundimtar të ekipeve dhe vendosjen si Kombëtarja serbe e futbollit sovran.[9][10][11][12][13][14] Serbia konsiderohet nga FIFA dhe UEFA si pasardhëse zyrtare e të dy ekipeve kombëtare të futbollit të Mbretërisë së Jugosllavisë/RSF Jugosllavisë dhe RF Jugosllavisë/Serbisë dhe Malit të Zi.[15][16][17][18][19][20][21]

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rivalitetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stadiumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stadiumi Rajko Mitić me kapacitet 53,000 është më i madhi në Serbi dhe shpesh përdoret për ndeshjet ndërkombëtare.

Serbia nuk ka një stadium zyrtar kombëtar dhe skuadra ka luajtur në terrene të ndryshme në të gjithë vendin. Stadiumi Rajko Mitić është vendi më i njohur pas Stadiumit të Partizanit, të dy terrenet ndodhen në kryeqytetin Beograd.[26][27][28]

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra momentale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

26 lojtarët e mëposhtëm u thirrën për 2022 FIFA Kupën e Botës.

Ndeshjet dhe golat që nga 18 nëntori 2022, pas ndeshjes kundër Bahreinit.[29][30]

Nr. Pozita Lojtari Mosha Ndeshje Gola Klubi
1 GK Marko Dmitroviq (1992-01-24) 24 janar 1992 (32 vjeç) 19 0 Spanja Sevilla
12 GK Predrag Rajkoviq (1995-10-31) 31 tetor 1995 (28 vjeç) 28 0 Spanja Mallorca
23 GK Vanja Milinkoviq-Saviq (1997-02-20) 20 shkurt 1997 (27 vjeç) 7 0 Italia Torino

2 DF Strahinja Pavloviq (2001-05-24) 24 maj 2001 (23 vjeç) 22 1 Austria Red Bull Salzburg
3 DF Strahinja Erakoviq (2001-01-22) 22 janar 2001 (23 vjeç) 2 0 Serbia Red Star Belgrade
4 DF Nikola Milenkoviq (1997-10-12) 12 tetor 1997 (26 vjeç) 38 3 Italia Fiorentina
5 DF Miloš Veljkoviq (1995-09-26) 26 shtator 1995 (28 vjeç) 21 0 Gjermania Werder Bremen
13 DF Stefan Mitroviq (1990-05-22) 22 maj 1990 (34 vjeç) 35 0 Spanja Getafe
15 DF Srđan Babiq (1996-04-22) 22 prill 1996 (28 vjeç) 2 0 Spanja Almería
25 DF Filip Mladenoviq (1991-08-15) 15 gusht 1991 (32 vjeç) 20 1 Polonia Legia Warsaw

6 MF Nemanja Maksimoviq (1995-01-26) 26 janar 1995 (29 vjeç) 40 0 Spanja Getafe
7 MF Nemanja Radonjiq (1996-02-15) 15 shkurt 1996 (28 vjeç) 36 5 Italia Torino
8 MF Nemanja Gudelj (1991-11-16) 16 nëntor 1991 (32 vjeç) 49 1 Spanja Sevilla
10 MF Dušan Tadić (captain) (1988-11-20) 20 nëntor 1988 (35 vjeç) 91 20 Holanda Ajax
14 MF Andrija Živković (1996-07-11) 11 korrik 1996 (28 vjeç) 29 1 Greqia PAOK
16 MF Saša Lukić (1996-08-13) 13 gusht 1996 (27 vjeç) 32 2 Italia Torino
17 MF Filip Kostić (1992-11-01) 1 nëntor 1992 (31 vjeç) 50 3 Italia Juventus
19 MF Uroš Račić (1998-03-17) 17 mars 1998 (26 vjeç) 9 0 Portugalia Braga
20 MF Sergej Milinković-Savić (1995-02-27) 27 shkurt 1995 (29 vjeç) 36 6 Italia Lazio
21 MF Filip Đuričić (1992-01-30) 30 janar 1992 (32 vjeç) 37 5 Italia Sampdoria
22 MF Darko Lazović (1990-09-15) 15 shtator 1990 (33 vjeç) 26 0 Italia Hellas Verona
24 MF Ivan Ilić (2001-03-17) 17 mars 2001 (23 vjeç) 6 0 Italia Hellas Verona
26 MF Marko Grujić (1996-04-13) 13 prill 1996 (28 vjeç) 18 0 Portugalia Porto

9 FW Aleksandar Mitrović (zv.kapiten) (1994-09-16) 16 shtator 1994 (29 vjeç) 76 50 Anglia Fulham
11 FW Luka Jović (1997-12-23) 23 dhjetor 1997 (26 vjeç) 29 10 Italia Fiorentina
18 FW Dušan Vlahović (2000-01-28) 28 janar 2000 (24 vjeç) 17 9 Italia Juventus

Thirrjet e fundit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët e mëposhtëm janë thirrur në ekip në 12 muajt e fundit.

Stampa:Nat fs r start Stampa:Nat fs r player Stampa:Nat fs r player |- class="sortbottom"

|colspan="7" style="border:0;opacity:.75"|


Stampa:Nat fs r player Stampa:Nat fs r player Stampa:Nat fs r player Stampa:Nat fs r player Stampa:Nat fs r player |- class="sortbottom"

|colspan="7" style="border:0;opacity:.75"|


Stampa:Nat fs r player |- class="sortbottom"

|colspan="7" style="border:0;opacity:.75"|


Stampa:Nat fs r player Stampa:Nat fs r player |} |}

Shënimet:

 • PRE Skuadra paraprake
 • SUS Lojtari është pezulluar
 • INJ Lojtari u tërhoq nga lista për shkak të një dëmtimi
 • COV Lojtari u tërhoq nga lista për shkak të COVID-19
 • RET U pensionua nga ekipi kombëtar
 • WD Lojtari u tërhoq nga lista për arsye që nuk lidhen me lëndime

Rekordet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 18 nntor 2022[31]
Lojtarët me bold janë ende aktivë me Serbinë.

Lojtarët me më shumë paraqitje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Branislav Ivanoviq është lojtari më i luajtur në historinë e Serbisë me 105 paraqitje.
Renditja Emri Paraqitjet Golat Pos. Karriera
1 Branislav Ivanoviq 105 13 Mbrojtës 2005–2018
2 Dejan Stankoviq 103 15 Mesfushor 1998–2013
3 Savo Milosheviq 102 37 Sulmues 1994–2008
4 Aleksandar Kolarov 94 11 Mbrojtës 2008–2020
5 Dushan Tadiq 91 20 Mesfushor 2008–present
6 Dragan Džajić 85 23 Mesfushor 1964–1979
7 Dragan Stojkoviq 84 15 Mesfushor 1983–2001
Vladimir Stojkoviq 84 0 Portier 2006–2018
9 Zoran Toshiq 76 11 Mesfushor 2007–2016
Aleksandar Mitroviq 76 50 Sulmues 2013–sot

Golashënuesit më të mirë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aleksandar Mitroviq është golashënuesi më i mirë në historinë e Serbisë me 50 gola.
Renditja Emri Golat Paraqitjet Ratio Karriera
1 Aleksandar Mitrovia 50 76 0.66 2013–sot
2 Stjepan Bobek 38 63 0.60 1946–1956
3 Milan Galiq 37 51 0.73 1959–1965
Blagoje Marjanoviq 37 58 0.64 1926–1938
Savo Milosheviq 37 102 0.36 1994–2008
6 Rajko Mitiq 32 59 0.54 1946–1957
7 Dušan Bajeviq 29 37 0.78 1970–1977
8 Todor Veselinoviq 28 37 0.76 1953–1961
9 Predrag Mijatoviq 27 73 0.37 1989–2003
10 Borivoje Kostiq 26 33 0.79 1956–1964

Kapitenët (që nga viti 1994)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri Periudha Turne të mëdha si kapiten
Dragan Stojkoviq 1994–2001 1998 FIFA World Cup, UEFA Euro 2000
Predrag Mijatoviq 2001–2003
Savo Miloševiq 2003–2006 2006 FIFA World Cup
Dejan Stankoviq 2006–2011 2010 FIFA World Cup
Nikola Žigić
2011
Branislav Ivanoviq 2012–2017
Aleksandar Kolarov 2018–2020 2018 FIFA World Cup
Dušan Tadiq
border|250x400px
||2022 FIFA World Cup

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Flanagan, Chris (28 qershor 2021). "Yugoslavia at Euro 92: how the Balkan Wars meant the end of an era for the best team never to win the Euros". fourfourtwo.com (në anglisht). Marrë më 14 tetor 2021.
 2. ^ "Dve decenije od fudbalskih sankcija". Bulevar B92 (në serbisht). Marrë më 14 tetor 2021.
 3. ^ "Kad Je Fudbal Crveneo Od Stida Pre 29 godina Jugoslavija je izbačena sa Evropskog prvenstva, a Jugović sada kaže: Kao u filmu! Ne-ve-ro-vat-no!". sport.blic.rs (në serbisht). Marrë më 14 tetor 2021.
 4. ^ "FIFA Svetsko prvenstvo 1994. u Americi". reprezentacija.rs (në anglisht). 16 qershor 1994. Marrë më 14 tetor 2021.
 5. ^ "FIFA Svetsko prvenstvo 1998. u Francuskoj". reprezentacija.rs (në serbisht). 9 qershor 1998. Marrë më 14 tetor 2021.
 6. ^ "FIFA Svetsko prvenstvo 2006. u Nemačkoj". reprezentacija.rs (në serbisht). 8 qershor 2006. Marrë më 14 tetor 2021.
 7. ^ "FIFA Svetsko prvenstvo 2010. u Južnoj Africi". reprezentacija.rs (në serbisht). 6 dhjetor 2009. Marrë më 14 tetor 2021.
 8. ^ Smyth, Rob (14 nëntor 2021). "Serbia stun Portugal and Spain ease past Sweden to qualify for World Cup finals – as it happened". The Guardian (në anglisht). ISSN 0261-3077. Marrë më 15 nëntor 2021.
 9. ^ "Utakmice reprezentacije 1990-1999". reprezentacija.rs (në serbisht). 27 mars 1990. Marrë më 14 tetor 2021.
 10. ^ "Utakmice reprezentacije 2000-2009". reprezentacija.rs (në serbisht). 22 shkurt 2000. Marrë më 14 tetor 2021.
 11. ^ "Utakmice reprezentacije 2010-2019". reprezentacija.rs (në serbisht). 3 mars 2010. Marrë më 14 tetor 2021.
 12. ^ Bilgic, Onur (12 tetor 2017). "How history defeated a great era of Yugoslav national team talent". These Football Times (në anglisht). Marrë më 14 tetor 2021.
 13. ^ Lua error te Moduli:Citation/CS1 te rreshti 1697: attempt to index field '?' (a nil value).
 14. ^ "FIFA World Cup Group D focus: Serbian History". Socceroos (në anglisht). 5 maj 2010. Marrë më 14 tetor 2021.
 15. ^ "Statistical Kit: Preliminary Draw for the 2014 FIFA World Cup Brazil" (PDF). FIFA (në anglisht). 28 qershor 2011. fq. 58. Marrë më 21 dhjetor 2020. Serbia was called Yugoslavia before February 2003 then Serbia and Montenegro until 2006.
 16. ^ "Krštenje naše fudbalske reprezentacije". reprezentacija.rs (në serbisht). 29 gusht 2020. Marrë më 14 tetor 2021.
 17. ^ Serbia në faqen zyrtare të FIFA-s
 18. ^ News: Serbia at UEFA official website, published 1 January 2011, Retrieved 4 October 2012
 19. ^ "Impressum". reprezentacija.rs (në serbisht). Marrë më 14 tetor 2021.
 20. ^ "Фудбалски савез Србије". fss.rs (në serbisht). Marrë më 14 tetor 2021.
 21. ^ "JUGO-FUDBAL PRE JUGOSLAVIJE: Pre tačno 100 godina formirana fudbalska organizacija nekadašnje zajedničke države". NOVOSTI (në serbisht). Marrë më 23 tetor 2021.
 22. ^ "Football's 10 Greatest International Rivalries". Goal.com (në anglisht). 17 nëntor 2010.
 23. ^ "International Football's 10 Most Politically-Charged Football Rivalries | Bleacher Report" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2016. Marrë më 15 tetor 2014.
 24. ^ "FIFA Tournaments - Compare Teams". FIFA.com (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2015. Marrë më 27 gusht 2016.
 25. ^ "The 20 fiercest international football rivalries". The Telegraph (në anglisht). 8 prill 2018. Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2022.
 26. ^ "Serbia National Stadium - Belgrade - The Stadium Guide" (në holandisht). Marrë më 21 tetor 2021.
 27. ^ "New design: "Serbian Wembley", Vučić's grand vision – StadiumDB.com". stadiumdb.com (në anglisht). Marrë më 21 tetor 2021.
 28. ^ J.M. (20 mars 2019). "Marakana kroz istoriju - najveći srpski stadion | Convivo.rs". Convivo (në serbisht). Marrë më 21 tetor 2021.
 29. ^ "Serbia-Slovenia | UEFA Nations League 2023 | UEFA.com". UEFA (në anglisht).
 30. ^ "Most Serbia Caps - EU-Football.info". eu-football.info (në anglisht).
 31. ^ Mamrud, Roberto. "Yugoslavia (Serbia (and Montenegro)) - Record International Players". RSSSF (në anglisht).