Grupi B i Kupës së Botës FIFA 2022

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Grupi B i Kupës së Botës FIFA 2022 zhvillohet nga 21 deri më 29 nëntor 2022.[1] Grupi përbëhet nga ekipet kombëtare të futbollit nga Anglia, Irani, Shtetet e Bashkuara dhe Uellsi. Dy skuadrat e para do të kalojnë në fazën e 16-të, ndërsa dy skuadrat e tjera do të eliminohen.[2]

Skuadrat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadrat u vendosën nga shorti i Kupës së Botës që u zhvillua më 1 Prill 2022.[3] Grupi do të merrte një ekip nga çdo vazo, i cili renditi të gjitha ekipet e Kupës së Botës sipas pozicioneve në renditjen botërore të FIFA-s.[3] Skuadra e parë që u hodh në short ishte Anglia, e cila kishte siguruar kualifikimin si skuadër e parë duke fituar Grupin I të kualifikimit në UEFA.[4] Ekipi i dytë i vazos, Shtetet e Bashkuara, ishte kualifikuar duke përfunduar i treti në kualifikimin CONCACAF.[5]

Skuadra e tretë ishte Irani që fitoi Grupin A të Raundit të Tretë të AFC.[6] Skuadra përfundimtare nuk dihej në momentin e shortit, pasi ishte fituesi i UEFA-s në Rrugën A të Raundit të Dytë. Uellsi mundi ekipin kombëtar të futbollit të Ukrainës 1–0 për t'u kualifikuar në këtë pozicion.[7]

Grupi B është përshkruar gjerësisht si "grupi i vdekjes" për turneun.[8] Ai kishte renditjen mesatare më të lartë të FIFA-s nga çdo grup,[9] dhe polemika e dhënë nga armiqësia politike që ekziston midis Iranit dhe Mbretërisë së Bashkuar, dhe midis Iranit dhe Shteteve të Bashkuara.[10][11][12]

Vendi i shortit Skuadra [13] Shporta Konfederata Metoda e kualifikimit Data e kualifikimit Dukja në finale Dukja e fundit Performanca më e mirë e mëparshme Renditja e FIFA-s [14]
Mars 2022 tetor 2022
B1  Anglia 1 UEFA Fituesit e Grupit I të UEFA-s 15 nëntor 2021 16 2018 Fituesit (1966) 5 5
B2  Iran 3 AFC Fituesit e Grupit A të Raundit të Tretë të AFC 27 janar 2022 6-të 2018 Faza në grup (1978, 1998, 2006, 2014, 2018) 21 20
B3  SHBA 2 CONCACAF Vendi i tretë në raundin e tretë të CONCACAF 30 mars 2022 11 2014 Vendi i tretë (1930) 15 16
B4  Uellsi 4 UEFA Fituesit e Rrugës A të Raundit të Dytë të UEFA-s 5 qershor 2022 2 1958 Çerekfinalet (1958) 19

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshja hapëse e Grupit B u zhvillua mes Anglisë dhe Iranit.[15] Të dyja palët nuk kishin luajtur kurrë me njëra-tjetrën në një ndeshje konkurruese përpara Kupës së Botës FIFA 2022.[16] Anglia shënoi tre gola para pjesës së parë pas një dëmtimi të portierit iranian Alireza Beiranvand . Ndeshja përfundoi 6–2.[17] Kjo ishte humbja më e keqe e Iranit ndonjëherë në një histori të Kupës së Botës FIFA, duke tejkaluar humbjen 1–4 ndaj Perusë në Kupën e Botës FIFA 1978.[18]

Ndeshja e dytë do të jetë mes Shteteve të Bashkuara dhe Uellsit. Skuadrat janë takuar dy herë më parë në ndeshje miqësore. Shtetet e Bashkuara fituan 2–0 në 2003 dhe të dy ekipet barazuan 0–0 në 2020.[19]

Renditja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pos Skuadra NL F B H GP GK GN P Kualifikim
1  Anglia 2 1 1 0 6 2 +4 4 Përparimi në fazën e eliminimeve
2  Iran 2 1 0 1 4 6 −2 3
3  SHBA 2 0 2 0 1 1 0 2
4  Uellsi 2 0 1 1 1 3 −2 1
Përditësuar në lojën/rat e luajtur/a më 25 Nëntor 2022. Burimi: FIFA
Rregullat për klasifikimin: Shpërthyes në fazën e grupeve
 • Fituesit e Grupit B do të kalojnë për të luajtur me nënkampionët e Grupit A.
 • Nënkampionët e Grupit B do të avancojnë për të luajtur me fituesit e Grupit A.

Ndeshjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të gjitha kohët e listuara janë vendase, AST (UTC+3).[1]

Angli vs Iran[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshja u shty për shtatë minuta në pjesën e parë pas një përplasjeje me kokë mes portierit iranian Beiranvand dhe mbrojtësit Majid Hosseini.[20] Beiranvand u duk se ishte i bindur të vazhdonte nga kapiteni iranian Hajsafi, pavarësisht se dukej se ishte i trullosur dhe kishte hequr dorezat dhe këmishën pasi mori trajtim, duke tërhequr kritika nga organizata bamirëse e lëndimeve të trurit Headway. Pas rrëzimit në fushë, Beiranvand përfundimisht u zëvendësua nga Hossein Hosseini.[21]

Humbja 6–2 ishte më e keqja e Iranit në çdo ndeshje të Kupës së Botës FIFA, duke tejkaluar humbjen 4–1 nga Peruja në 1978.[22]

Anglia 6–2 Iran
Report
Stadiumi Khalifa International, Al Rayyan
Pjesëmarrja: 45,334
Gjyqtari: Raphael Claus (Brazil)
Angli
Iran
GK 1 Jordan Pickford
RB 12 Kieran Trippier
CB 5 John Stones
CB 6 Harry Maguire downward-facing red arrow 70'
LB 3 Luke Shaw
CM 22 Jude Bellingham
CM 4 Declan Rice
RW 17 Bukayo Saka downward-facing red arrow 70'
AM 19 Mason Mount downward-facing red arrow 70'
LW 10 Raheem Sterling downward-facing red arrow 70'
CF 9 Harry Kane (c) downward-facing red arrow 75'
Zëvëndësimet:
DF 15 Eric Dier upward-facing green arrow 70'
FW 11 Marcus Rashford upward-facing green arrow 70'
MF 20 Phil Foden upward-facing green arrow 70'
FW 7 Jack Grealish upward-facing green arrow 70'
FW 24 Callum Wilson upward-facing green arrow 75'
Manaxher:
Gareth Southgate
GK 1 Alireza Beiranvand downward-facing red arrow 20'
RB 2 Sadegh Moharrami
CB 15 Rouzbeh Cheshmi downward-facing red arrow 46'
CB 19 Majid Hosseini
LB 5 Milad Mohammadi downward-facing red arrow 63'
CM 21 Ahmad Nourollahi downward-facing red arrow 77'
CM 3 Ehsan Hajsafi (c)
CM 18 Ali Karimi downward-facing red arrow 46'
RF 7 Alireza Jahanbakhsh Yellow card 25' downward-facing red arrow 46'
CF 9 Mehdi Taremi
LF 8 Morteza Pouraliganji Yellow card 48'
Zëvëndësimet:
GK 24 Hossein Hosseini upward-facing green arrow 20'
MF 6 Saeid Ezatolahi upward-facing green arrow 46'
DF 13 Hossein Kanaanizadegan upward-facing green arrow 46'
MF 17 Ali Gholizadeh upward-facing green arrow 46'
MF 16 Mehdi Torabi upward-facing green arrow 63'
FW 20 Sardar Azmoun upward-facing green arrow 77'
Manaxher:
Portugalia Carlos Queiroz

SHBA vs Uells[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

SHBA 1–1 Uellsi
Report
Stadiumi Ahmad bin Ali, Al Rayyan
Pjesëmarrja: 43,418
SHBA
Uells
GK 1 Matt Turner
RB 2 Sergiño Dest Yellow card 11' downward-facing red arrow 74'
CB 3 Walker Zimmerman
CB 13 Tim Ream Yellow card 51'
LB 5 Antonee Robinson
CM 6 Yunus Musah downward-facing red arrow 74'
CM 4 Tyler Adams (c)
CM 8 Weston McKennie Yellow card 13' downward-facing red arrow 66'
RF 21 Timothy Weah downward-facing red arrow 88'
CF 24 Josh Sargent downward-facing red arrow 74'
LF 10 Christian Pulisic
Zëvëndësimet:
FW 11 Brenden Aaronson upward-facing green arrow 66'
FW 19 Haji Wright upward-facing green arrow 74'
DF 22 DeAndre Yedlin upward-facing green arrow 74'
MF 23 Kellyn Acosta Yellow card 90+10' upward-facing green arrow 74'
FW 16 Jordan Morris upward-facing green arrow 88'
Manaxher:
Gregg Berhalter
GK 1 Wayne Hennessey
CB 5 Chris Mepham Yellow card 45+2'
CB 6 Joe Rodon
CB 4 Ben Davies
DM 10 Aaron Ramsey
CM 15 Ethan Ampadu downward-facing red arrow 90+5'
CM 8 Harry Wilson downward-facing red arrow 90+3'
RW 14 Connor Roberts
LW 3 Neco Williams downward-facing red arrow 79'
CF 11 Gareth Bale (c) Yellow card 40'
CF 20 Daniel James downward-facing red arrow 46'
Zëvëndësimet:
FW 13 Kieffer Moore upward-facing green arrow 46'
FW 9 Brennan Johnson upward-facing green arrow 79'
MF 22 Sorba Thomas upward-facing green arrow 90+3'
MF 16 Joe Morrell upward-facing green arrow 90+5'
Manaxher:
Rob Page

Uells vs Iran[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Uellsi Ndeshja 17 Iran
Report
Stadiumi Ahmad bin Ali, Al Rayyan

Angli vs SHBA[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anglia Ndeshja 20 SHBA
Report
Stadiumi Al Bayt], Al Khor

Uells vs Angli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Uellsi Ndeshja 33 Anglia
Report
Stadiumi Ahmad bin Ali, Al Rayyan

Irani vs SHBA[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Iran Ndeshja 34 SHBA
Report
Stadiumi Al Thumama, Doha

Rregullat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pikët e lojës së ndershme do të përdoren si barazues nëse rekordet e përgjithshme dhe ballë për ballë të skuadrave janë të barabarta. Këto llogariten në bazë të kartonëve të verdhë dhe të kuq të marrë në të gjitha ndeshjet e grupit si më poshtë:[2]

 • Kartoni i parë i verdhë: −1 pikë;
 • karton i kuq jo i drejtpërdrejtë (kartoni i dytë i verdhë): −3 pikë;
 • karton i kuq i drejtpërdrejtë: −4 pikë;
 • karton i verdhë dhe i kuq i drejtpërdrejtë: −5 pikë;

Vetëm një nga zbritjet e mësipërme mund të zbatohet për një lojtar në një ndeshje të vetme.

Skuadra Ndeshja 1 Ndeshja 2 Ndeshja 3 Pikët
Yellow card Yellow card Yellow-red card Red card Yellow card Red card Yellow card Yellow card Yellow-red card Red card Yellow card Red card Yellow card Yellow card Yellow-red card Red card Yellow card Red card
 Anglia 0
 SHBA 4 −4
 Uellsi 2 −2
 Iran 2 −2

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "FIFA World Cup Qatar 2022 – Match Schedule" (PDF). FIFA.com (në anglisht). Fédération Internationale de Football Association. 11 gusht 2022. Marrë më 11 gusht 2022.
 2. ^ a b "Regulations – FIFA World Cup Qatar 2022" (PDF). FIFA.com (në anglisht). Fédération Internationale de Football Association. 15 dhjetor 2021. Marrë më 30 mars 2022.
 3. ^ a b "Qatar 2022 all qualified teams, groups and match schedule". FIFA (në anglisht).
 4. ^ "European Qualifiers – Standings". UEFA.com (në anglisht).
 5. ^ "Schedule & Results". Concacaf (në anglisht). 9 mars 2021.
 6. ^ "AFC Asian Qualifiers – Road to Qatar Fixtures & Standings". the-AFC (në anglisht).
 7. ^ "UEFA Qualifiers". FIFA (në anglisht).
 8. ^ Rayson, Zac (1 prill 2022). "Socceroos eye 'revenge' for 2018; shock 'Group of Death': World Cup draw analysed". Fox Sports (Australia) (në anglisht). AFP.
 9. ^ Liddle, Rod (3 prill 2022). "World Cup draw: There's no 'group of death', but I'm excited about England in the group of fervent political hatred". The Sunday Times (në anglisht).
 10. ^ Bosher, Luke (14 qershor 2022). "Which World Cup group is the hardest?". The Athletic (në anglisht).
 11. ^ Creditor, Avi (7 qershor 2022). "Just How Difficult Is the USMNT's World Cup Group?". Sports Illustrated (në anglisht).
 12. ^ Whitehead, Jacob (5 qershor 2022). "So, who are Wales? Introducing the team joining the U.S., England and Iran in Group B". The Athletic (në anglisht).
 13. ^ "World Cup 2022 Group B: Match schedule, fixtures, times and dates for England, USA, Iran, Wales in Qatar". www.sportingnews.com (në anglisht). Marrë më 2022-11-04.
 14. ^ "Men's Ranking" (në anglisht). FIFA. Marrë më 21 nëntor 2022.
 15. ^ "England vs Iran: Harry Maguire to start in World Cup opener as Gareth Southgate set to play 4-3-3". Sky Sports (në anglisht).
 16. ^ Athletic, The. "England vs Iran live updates". The Athletic (në anglisht).
 17. ^ "England vs Iran LIVE! Gareth Southgate's side get World Cup campaign under way". Sky Sports (në anglisht).
 18. ^ Winehouse, Amitai. "Bukayo Saka scores twice as England overcome Iran". The Athletic (në anglisht).
 19. ^ "Wales national football team: record v USA". 11v11.com (në anglisht). Marrë më 6 qershor 2022.
 20. ^ McNulty, Phil. "England 6–2 Iran". BBC (në anglisht). Marrë më 21 nëntor 2022.
 21. ^ https://www.standard.co.uk/sport/football/england-iran-goalkeeper-head-injury-alireza-beiranvand-world-cup-2022-b1041468.html
 22. ^ https://www.rte.ie/sport/world-cup-2022/2022/1121/1337360-world-cup-2022-england-v-iran-updates/

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]