Jump to content

Tim Ream

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tim Ream
Të dhënat vetjake
Emri i plotëTimothy Michael Ream[1]
Datëlindja5 tetor 1987
VendlindjaSt. Louis, Mizuri, Shtetet e Bashkuara
Gjatësia6 ft 1 in (1.86 m)[2]
PozicioniMbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Fulham
Numri13
Karriera me të rinjtë
2003–2005St. Louis Scott Gallagher
Karriera e kolegjit
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2006–2009Saint Louis Billikens
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2008–2009Chicago Fire Premier19(0)
2010–2011New York Red Bulls58(1)
2012–2015Bolton Wanderers114(0)
2015–Fulham123(2)
Karriera ndërkombëtare
2010–Shtetet e Bashkuara26(1)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Timothy Michael Ream (lindi më 5 tetor 1987) është futbollistë amerikanë i cili luan për ekipin e Premier League Fulham dhe për kombëtaren amerikane.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera rinore dhe kolegji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ream mori pjesë në shkollën e lartë Saint Dominic dhe pas përfundimit të karrierës së tij me 15 gola dhe një rekord prej 39 asistime, ai ishte në tabelën All-State, All-Conference dhe Class 2 Lojtar Mbrojtës i Vitit në të dyja 2004 dhe 2005. Ai ndihmoi të çonte Shën Dominikun në titullin e shtetit të klasit të 2-të të Misurit të vitit 2004. Ream gjithashtu luajti me klubin e akademisë St. Louis Scott Gallagher SC, duke fituar kampionate kombëtare më 2003 dhe 2004.

Ream mori pjesë në Universitetin e Shëni Louis ku ai ishte si mbrojtës i Saint Louis Billikens, duke fituar NSCAA ekipin e parë të All-Region dhe nderi i All-Conference në ekipin e dytë. Gjatë viteve të tij të kolegjit Ream gjithashtu luajti për Chicago Fire PremierUSL League Two.[3]

New York Red Bulls[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Loja e Ream në New York Red Bulls bëri përshtypje shumë vëzhgues, përfshirë trajnerin e ri Hans Backe i cili mbeti i kënaqur me ndërgjegjimin e tij taktikale.

Më 20 mars 2010, Ream filloi dhe luajti për Red Bulls në një ndeshje kundër Santos FC, i cili ishte ndeshja e parë në stadiumin Red Bull Arena.[4] Ai bëri debutimin profesional më 27 mars 2010, duke luajtur të dy pjesët e ndeshjes, kundër Chicago Fire që përfundoi 1–0 fitore për New York.[5] Më 11 shtator 2010, ai shënoi golin e parë profesionale në ndeshjen kundër Colorado Rapids . Ream përfundoi sezonin duke luajtur 30 ndeshje për New York dhe ndihmoi skuadrën duke fituar titullin e Konferencës Lindore.

Gjatë sezonit të dytë së Ream në New York, ai luajti 28 prej 34 ndeshjeve, duke humbur 6 ndeshje për shkak thirrjes ndërkombëtare gjatë 2011 CONCACAF Kupa e Artë.

Bolton Wanderers[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ream nënshkroi një kontratë tre vite e gjysmë me Bolton Wanderers në janar 2012.[6] Ai anulloi muajin e mjaltit kështu që ai të mundet të nënshkruaj për Bolton.[7] Atij iu dha numri 32 dhe debutoi për klubin në një ndeshje të Kupës FA kundër Millwall më 18 shkurt.[8] Ai debutoi në Premier League kundër Chelsea.[9] Më 10 mars 2012, ai asistoi golin e Darren Pratley në ndeshjen kundër Queens Park Rangers.[10]

Për fillimin e sezonit 2012–13, Ream iu dha numri 5, i cili më parë ishte veshur nga Gary Cahill.[11] Ai filloi sezonin në ndeshjen kundër Burnley.[12] Megjithatë, ai u mënjanua prej skuadrës së parë, për shkak humbjes së vendit[13] dhe u dëbua në stolin e zëvendësimit. Përkundër kësaj, Ream vazhdoi të bënte pesëmbëdhjetë paraqitje.

Në shkurt të vitit 2014, ai ishte i detyruar të vesh një maskë mbrojtëse pas përleshjes me sulmuesin e Queens Park Rangers Charlie Austin.[14] Në fund të sezonit, ai u votua lojtari i fansave i vitit[15] dhe lojtari i klubit i vitit.[16]

Më 6 korrik 2014, Ream nënshkroi kontratë të ri tre vjeçar me Boltonin që do të mbaroj deri në verë të vitit 2017.[17] Gjatë gjithë sezonit, ai bëri gjithsej 44 paraqitje, duke humbur dy ndeshje, një ndeshje si zëvendësues i papërdorur kundër Derby County më 27 shtator 2014[18] dhe një ndeshje për shkak lëndimit.[19] Për sezonin e dytë me rallë, ai u emërua lojtar i Boltonit i vitit.[20]

Fulham[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ream duke luajtur për Fulham më 2016.

Më 20 gusht 2015, Ream u shit në Fulham, me të cilin nënshkroi kontratë katër vjeçare.[21]

Ai bëri debutimin e tij për Fulham më 29 gusht në një ndeshje kundër Rotherham United, duke luajtur 90 minuta.[22] Ai bëri 29 paraqitje për klubin në sezonin e parë, pjesërisht për shkak thirrjes ndërkombëtare[23] dhe lëndimit.[24][25] Ai shënoi golin e tij të parë për klubin në ndeshjen kundër Queens Park Rangers më 1 tetor 2016.[26]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai bëri debutimin e parë për Shtetet e Bashkuara kundër Afrikës së Jugut më 17 nëntor 2010. Ai filloi ndeshjen duke hyrë në minutën e 67-të duke zëvendësuar Nat Borchers. Më 22 janar 2011, ai luajti për herë të dytë për kombëtaren, kësaj radhe kundër Kilit duke luajtur 90 minuta.

Ream filloi në ndeshjen e parë të Kupës së Artë 2011, një fitore 2-0 ndaj Kanadasë. Ai gjithashtu nisi ndeshjen e dytë kundër Panamasë, të cilën kombëtarja amerikane humbi për herë të parë 2-1 në Kupën e Botës. Në minutën e 34, ai ka bërë një faull në Blas Pérez që rezultoi në një goditje dënimi për Panamanë. Dënimi u konvertua nga Gabriel Gómez dhe u bë fitues i ndeshjes.[27] Në ndeshjen e ardhshme, kundër Guadalupes, ai u zëvendësua nga Eric Lichaj dhe nuk luajti në katër ndeshjet e fundit të Kupës së Artë 2011.

Pas një mungese dyvjeçare, Ream u ftua përsëri në ekipin kombëtar të SHBA-së në vitin 2013[28] duke u paraqitur si një zëvendësues i papërdorur kundër Bosnjës dhe Herzegovinës më 14 gusht 2013. Më 3 shtator 2014, ai luajti ndeshjen e tij të parë ndërkombëtare në tre vite, duke luajtur 45 minuta në një fitore 1-0 ndaj Republikës Çeke.[29]

Ream gjithashtu u thirr për Kupën e Artë të vitit 2015 ku luajti 90 minuta kundër Haitit.[30] Ai shënoi golin e tij të parë ndërkombëtar më 22 maj 2016, në një miqësore kundër Puerto Rikos në stadiumin Juan Ramón LoubrielBayamón, Puerto Riko.[31]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në janar 2012, Ream u martua me Kristen Sapienza, e cila është poashtu futbolliste.[32] 24 orë pas martesës, Ream anulloi muajin e mjaltit në Tahiti që të nënshkruaj për Bolton Wanderers.[7] Ream më vonë shtoi në një intervistë në The Bolton News se ai bëri një zgjithje të mirë që anulloi muajin e mjaltit.[33]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Premier League Clubs submit Squad Lists" (PDF). The Football Association. 2 shkurt 2012. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 27 shkurt 2012. Marrë më 3 shkurt 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Tim Ream". Fulham F.C. Marrë më 6 korrik 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "United Soccer Leagues (USL)". Uslsoccer.com. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2012. Marrë më 26 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "THE STARTING XI Salou, Kandji partner up top". Bigapplesoccer.com. 20 mars 2010. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2013. Marrë më 26 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Gamecast: New York Red Bulls v Chicago – Major League Soccer – ESPN Soccernet". Soccernet.espn.go.com. 27 mars 2010. Marrë më 26 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Trotters land defender on a three-and-a-half-year deal. (26 janar 2012). "Ream completes Bolton move | Bolton Wanderers News, Fixtures, Results, Transfers". Sky Sports. Marrë më 26 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b "Honeymoon at the Reebok Stadium". The Sun. 26 janar 2012. Marrë më 1 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Millwall 0 – 2 Bolton Wanderers". BBC Sport. 18 shkurt 2012. Marrë më 1 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Chelsea 3 – 0 Bolton Wanderers". BBC Sport. 25 shkurt 2012. Marrë më 1 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Bolton Wanderers 2 – 1 Queens Park Rangers". BBC Sport. 10 mars 2012. Marrë më 1 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Squad Numbers Announced". Bolton Wanderers F.C. 5 korrik 2012. Arkivuar nga origjinali më 27 dhjetor 2014. Marrë më 1 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Burnley 2 – 0 Bolton Wanderers". BBC Sport. 18 gusht 2012. Marrë më 1 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Glad To Be Back". Bolton Wanderers F.C. 22 tetor 2012. Arkivuar nga origjinali më 24 tetor 2012. Marrë më 1 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Tim Ream injury sparks defensive dilemma at Bolton Wanderers". The Bolton News. 29 janar 2014. Marrë më 1 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Tim Ream wins club's Player of the Year award". bwfc.co.uk. Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2014. Marrë më 1 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Tim Ream wins player of the year award at Wanderers". The Bolton News. 2 maj 2014. Marrë më 1 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Sky Bet Championship: Bolton defender Tim Ream signs contract extension". skysports.com. 6 korrik 2014. Marrë më 7 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Bolton Wanderers 0 – 2 Derby County". BBC Sport. 27 shtator 2014. Marrë më 1 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Andrew Lonergan and Tim Ream cleared of serious injury". Bolton Wanderers F.C. 23 shkurt 2015. Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2015. Marrë më 1 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Tim Ream crowned 2014/15 Player of the Season". Bolton Wanderers F.C. 1 maj 2015. Arkivuar nga origjinali më 2 maj 2015. Marrë më 1 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "American Tim Ream agrees four-year deal with Fulham – sources". ESPN. 20 gusht 2015. Marrë më 20 gusht 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Rotherham United 1–3 Fulham". BBC Sport. 29 gusht 2015. Marrë më 1 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Fulham new boy set to miss Huddersfield clash". Get West London. 21 gusht 2015. Marrë më 1 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Queens Park Rangers v Fulham: Whites missing defender for big derby clash". Get West London. 12 shkurt 2016. Marrë më 1 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "American Exports: Tim Ream nearing return to Fulham lineup after hamstring injury". Major League Soccer Official Website. 23 tetor 2015. Marrë më 1 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "Fulham 1–2 QPR". BBC Sport. 1 tetor 2016. Marrë më 4 tetor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "U.S. FALLS TO PANAMA IN SECOND MATCH OF THE 2011 CONCACAF GOLD CUP". U.S. Soccer. 11 qershor 2011. Marrë më 1 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Bolton Wanderers defender Tim Ream called up for USA friendly". The Bolton News. 12 gusht 2013. Marrë më 1 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Czech Republic 0, USA 1 – International Friendly Match Recap". Major League Soccer Official Website. 3 shtator 2014. Marrë më 1 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "KLINSMANN CALLS 23 PLAYERS TO DEFEND GOLD CUP TITLE". US Soccer. 23 qershor 2015. Marrë më 1 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "United States beats Puerto Rico with Tim Ream, Bobby Wood and own goals". ESPN. 22 maj 2016. Marrë më 1 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "Ream keen on Bolton marriage". Sky Sports. 20 janar 2012. Marrë më 1 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "Ream: I still made right choice". The Bolton News. 5 maj 2012. Marrë më 1 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)