Jump to content

Grupi A i Kupës së Botës FIFA 2022

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Grupi A i Kupës së Botës FIFA 2022 zhvillohet nga 20 deri më 29 nëntor 2022.[1] Grupi përbëhet nga pritësit Katari, Ekuador, Senegali dhe Holanda. Dy skuadrat e para do të kalojnë në fazën e 16-të, ndërsa dy skuadrat e tjera do të eliminohen.[2]

Vendi i shortit Skuadra Shporta Konfederata Metoda e kualifikimit Data e kualifikimit Dukja në finale Dukja e fundit Performanca më e mirë e mëparshme Renditja e FIFA-s [3]
Mars 2022 Tetor 2022
A1  Katari 1 AFC Pritësit 2 dhjetor 2010 1 - - 51 50
A2  Ekuador 4 CONMEBOL CONMEBOL Round Robin vendi i katërt 24 mars 2022 4 2014 Raundi i 16-të (2006) 46 44
A3  Senegal 3 CAF Fituesit e raundit të tretë të CAF 29 mars 2022 3 2018 Çerekfinalet (2002) 20 18
A4  Holanda 2 UEFA Fituesit e Grupit G të UEFA-s 16 nëntor 2021 11 2014 Nënkampionët (1974, 1978, 2010) 10 8

Në raundin e 16-të :

 • Fituesit e Grupit A do të kalojnë për të luajtur me nënkampionët e Grupit B.
 • Nënkampionët e Grupit A do të avancojnë për të luajtur me fituesit e Grupit B.

Të gjitha kohët e listuara janë vendase, AST (UTC+3).[1]

Fillimisht, ndeshja Senegal-Holandë ishte planifikuar të ishte ndeshja hapëse e turneut më 21 nëntor 2022, ora 13:00, ndërsa ndeshja Katar-Ekuadori do të zhvillohej më vonë atë ditë në orën 19:00.[4] Megjithatë, FIFA rregulloi orarin e ndeshjeve më 11 gusht 2022, duke e zhvendosur ndeshjen Katar-Ekuadori në 20 nëntor, ora 19:00, në mënyrë që pritësit të paraqiten në ndeshjen hapëse të turneut. Si rezultat, ndeshja Senegal – Holandë u shty për në orën 19:00 të 21 nëntorit.[5]

Të dy skuadrat ishin përballur tre herë me njëra-tjetrën, më e fundit në vitin 2018, një fitore 4–3 për Katarin në një lojë miqësore. Ky ishte takimi i tyre i parë konkurrues. Ekuadori kishte një gol të anuluar në minutat fillestare, por përfundimisht fitoi 2–0 me një dygolësh nga Enner Valencia. Valencia hapi rezultatin në minutën e 16-të me një penallti, e cila shënoi poshtë në këndin e djathtë pasi u rrëzua në zonën e rreptësisë nga portieri i Katarit Saad Al-Sheeb. Ai shënoi golin e dytë në minutën e 31-të me një goditje me kokë në këndin e majtë të rrjetës pas një krosi nga e djathta nga Ángelo Preciado. Ky është i treti radhazi i Kupës së Botës FIFA në të cilin një lojtar shënon dy herë në ndeshjen hapëse, pas Neymar të Brazilit në 2014 dhe Denis Cheryshev të Rusisë në 2018.[6] Kjo ishte gjithashtu hera e parë që u shënua një goditje dënimi si goli i hapjes së një Kupe Botërore FIFA.[7] Katari u bë debutuesi i 14-të që humbi ndeshjen e parë; Përveç kësaj, Katari u bë vendi i parë pritës që humbi ndeshjen e parë në një Kupë Botërore.[8][9]

Katari 0–2 Ekuador
Report
 • Valencia 16' (pen)
 • Valencia 31'
Stadiumi Al Bayt, Al Khor
Pjesëmarrja: 67,372
Katar
Ekuador
GK 1 Saad Al-Sheeb Yellow card 15'
CB 15 Bassam Al-Rawi
CB 16 Boualem Khoukhi
CB 3 Abdelkarim Hassan
RWB 2 Ró-Ró
LWB 14 Homam Ahmed
CM 10 Hassan Al-Haydos (c) downward-facing red arrow 72'
CM 12 Karim Boudiaf Yellow card 36'
CM 6 Abdulaziz Hatem
CF 19 Almoez Ali Yellow card 22' downward-facing red arrow 72'
CF 11 Akram Afif Yellow card 78'
Zëvendësimet:
FW 9 Mohammed Muntari upward-facing green arrow 72'
DF 4 Mohammed Waad upward-facing green arrow 72'
Menaxher:
Spanja Félix Sánchez
GK 1 Hernán Galíndez
RB 17 Ángelo Preciado
CB 2 Félix Torres
CB 3 Piero Hincapié
LB 7 Pervis Estupiñán
RM 19 Gonzalo Plata
CM 20 Sebas Méndez Yellow card 56'
CM 23 Moisés Caicedo Yellow card 29' downward-facing red arrow 90'
LM 10 Romario Ibarra downward-facing red arrow 68'
CF 13 Enner Valencia (c) downward-facing red arrow 77'
CF 11 Michael Estrada downward-facing red arrow 90'
Zëvendësimet:
MF 16 Jeremy Sarmiento upward-facing green arrow 68'
MF 5 José Cifuentes upward-facing green arrow 77'
FW 26 Kevin Rodríguez upward-facing green arrow 90'
MF 21 Alan Franco upward-facing green arrow 90'
Menaxher:
Argjentina Gustavo Alfaro

Senegal vs Holandë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dy skuadrat nuk janë takuar kurrë më parë.

Senegal 0-2 Holanda
Report
Stadiumi Al Thumama, Doha
Pjesëmarrja: 41,721
Senegal
Holandë
GK 16 Édouard Mendy
RB 21 Youssouf Sabaly
CB 3 Kalidou Koulibaly (c)
CB 4 Pape Abou Cissé
LB 22 Abdou Diallo downward-facing red arrow 62'
CM 6 Nampalys Mendy Yellow card 90+4'
CM 5 Idrissa Gueye Yellow card 90+6'
CM 8 Cheikhou Kouyaté downward-facing red arrow 73'
RF 15 Krépin Diatta downward-facing red arrow 73'
CF 9 Boulaye Dia downward-facing red arrow 69'
LF 18 Ismaïla Sarr
Zëvëndësimet:
DF 14 Ismail Jakobs upward-facing green arrow 62'
FW 20 Bamba Dieng upward-facing green arrow 69'
MF 26 Pape Gueye upward-facing green arrow 73'
FW 7 Nicolas Jackson upward-facing green arrow 73'
Manaxher:
Flamuri Aliou Cissé
GK 23 Andries Noppert
CB 3 Matthijs de Ligt Yellow card 56'
CB 4 Virgil van Dijk (c)
CB 5 Nathan Aké
RWB 22 Denzel Dumfries
LWB 17 Daley Blind
CM 11 Steven Berghuis downward-facing red arrow 79'
CM 21 Frenkie de Jong
RF 8 Cody Gakpo downward-facing red arrow 90+4'
CF 18 Vincent Janssen downward-facing red arrow 62'
LF 7 Steven Bergwijn downward-facing red arrow 79'
Zëvëndësimet:
FW 10 Memphis Depay upward-facing green arrow 62'
MF 14 Davy Klaassen upward-facing green arrow 79'
MF 20 Teun Koopmeiners upward-facing green arrow 79'
MF 15 Marten de Roon upward-facing green arrow 90+4'
Manaxher:
Holanda Louis van Gaal

Dy skuadrat nuk janë takuar kurrë më parë.

Katari Ndeshja 18 Senegal
Report

Holandë vs Ekuador

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dy skuadrat janë përballur dy herë me njëra-tjetrën, së fundmi në vitin 2014, një barazim 1–1 në një lojë miqësore.

Holanda Ndeshja 19 Ekuador
Report
Khalifa International Stadium, Al Rayyan

Ekuador vs Senegal

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dy skuadrat janë përballur dy herë me njëra-tjetrën, së fundmi në 2005, një fitore 2–1 për Senegalin në një lojë miqësore.

Ekuador Ndeshja 35 Senegal
Report
Khalifa International Stadium, Al Rayyan

Holandë vs Katar

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dy skuadrat nuk janë takuar kurrë më parë.

Holanda Ndeshja 36 Katari
Report
Al Bayt Stadium, Al Khor

Pikët e lojës së ndershme do të përdoren si barazues nëse rekordet e përgjithshme dhe ballë për ballë të skuadrave janë të barabarta. Këto llogariten në bazë të kartonëve të verdhë dhe të kuq të marrë në të gjitha ndeshjet e grupit si më poshtë: [2]

 • Kartoni i parë i verdhë: −1 pikë;
 • karton i kuq jo i drejtpërdrejtë (kartoni i dytë i verdhë): −3 pikë;
 • karton i kuq i drejtpërdrejtë: −4 pikë;
 • karton i verdhë dhe i kuq të drejtpërdrejtë: −5 pikë;

Vetëm një nga zbritjet e mësipërme mund të zbatohet për një lojtar në një ndeshje të vetme.

Skuadra Ndeshja 1 Ndeshja 2 Ndeshja 3 Pikët
Yellow card Yellow card Yellow-red card Red card Yellow card Red card Yellow card Yellow card Yellow-red card Red card Yellow card Red card Yellow card Yellow card Yellow-red card Red card Yellow card Red card
 Senegal 1 -1
 Holanda 2 -2
 Ekuador 2 −2
 Katari 4 −4
 1. ^ a b "FIFA World Cup Qatar 2022 – Match Schedule" (PDF). FIFA.com (në anglisht). Fédération Internationale de Football Association. 11 gusht 2022. Marrë më 11 gusht 2022.
 2. ^ a b "Regulations – FIFA World Cup Qatar 2022" (PDF). FIFA.com (në anglisht). Fédération Internationale de Football Association. 15 dhjetor 2021. Marrë më 30 mars 2022.
 3. ^ "Men's Ranking" (në anglisht). FIFA. Marrë më 21 nëntor 2022.
 4. ^ "FIFA World Cup Qatar 2022 – Match Schedule" (PDF). FIFA.com (në anglisht). Fédération Internationale de Football Association. 1 prill 2022. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 1 prill 2022. Marrë më 1 prill 2022.
 5. ^ "Qatar v. Ecuador to kick off FIFA World Cup 2022 on 20 November" (në anglisht). FIFA. 11 gusht 2022. Marrë më 21 nëntor 2022.
 6. ^ "Enner Valencia, octavo jugador en marcar doblete en partido inaugural". MARCA (në spanjishte meksikane). 20 nëntor 2022. Marrë më 20 nëntor 2022.
 7. ^ "Hosts Qatar beaten by Ecuador in World Cup opener" (në anglisht) – nëpërmjet www.bbc.co.uk.
 8. ^ "Qatar v Ecuador: World Cup 2022 kicks off with opening ceremony – live". the Guardian (në anglisht). 20 nëntor 2022.
 9. ^ Begley, Emlyn (20 nëntor 2022). "World Cup: Ecuador cruise past Qatar in opener – reaction". BBC Sport (në anglisht). Marrë më 20 nëntor 2022.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]