Jump to content

Kombëtarja angleze e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Anglia
Shirt badge/Association crest
ShoqataFederata Angleze e Futbollit
KonfederataUEFA (Evropë)
TrajneriGareth Southgate
KapiteniHarry Kane
Më shumë ndeshjePeter Shilton (125)
Më shumë golaHarry Kane (65)
StadiumiWembley Stadium
Kodi I FIFAsENG
E para ngjyrë
E dyta ngjyrë
Rënditja e FIFAs
Aktual 4 Steady (20 July 2023)[1]
Më i lartë3 (gusht–shtator 2012, shtator–tetor 2021, nëntor 2023[1])
Më i ulët27 (shkurt 1996[1])
E para ndërkombëtare
Flamuri Skocia 0–0 Anglia Flamuri
(Partick, Skoci; 30 nëntor 1872)
Fitorja më e madhe
Flamuri Anglia 13–0 Irlanda
(Belfast, Irlandë; 31 korrik 1882)
Humbja më e madhe
Hungaria 7–1 Anglia Flamuri
(Budapest, Hungari; 23 maj 1954)
Kupa e Botës
Paraqitjet16 (E para 1950)
Rezultati më i mirëKampionë (1966)
Kampionati Evropian
Paraqitjet11 (E para në 1968)
Rezultati më i mirëVendi i dytë (2020)
UEFA Liga e Kombeve Finalet
Paraqitjet1 (E para në 2019)
Rezultati më i mirëVendi i tretë (2019)

Kombëtarja angleze e futbollit ka përfaqësuar Anglinëfutbollin ndërkombëtar që nga ndeshja e parë ndërkombëtare në vitin 1872. Ai kontrollohet nga Federata Angleze e Futbollit, organi qeverisës i futbollit në Angli, i cili është i lidhur me UEFA-n dhe është nën juridiksionin global të organi qeverisës i futbollit botëror FIFA.[3][4] Ekipi konkuron në tre kompeticione madhe: FIFA Kupa e Botës, UEFA Kampionati Evropian dhe UEFA Liga e Kombeve.

Anglia është ekipi kombëtar më i vjetër i përbashkët në futboll që ka luajtur në ndeshjen e parë ndërkombëtare të futbollit në botë në vitin 1872, kundër Skocisë. Vendi i Anglisë është Wembley Stadium, Londër, dhe selia e stërvitjes është në St George's Park, Burton upon Trent. Gareth Southgate është trajneri aktual i skuadrës. Anglia fitoi finalen e Kampionatit Botëror të Futbollit 1966 në shtëpi, duke e bërë atë një nga tetë kombet që kanë fituar Kupën e Botës. Ata janë kualifikuar në Kupën e Botës gjashtëmbëdhjetë herë, me vendin e katërt në edicionet 1990 dhe 2018. Anglia nuk e ka fituar kurrë Kampionatin Evropian, me performancën e saj më të mirë deri më tani që është nënkampione në vitin 2020. Anglia, si një vend përbërës i Mbretërisë së Bashkuar, nuk është anëtar e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar dhe kështu nuk garon në Lojtarët Olimpike. Anglia është aktualisht skuadra e vetme që ka fituar Kupën e Botës në nivel të lartë, por jo titullin e saj kryesor kontinental, dhe i vetmi ent jo sovran që ka fituar Kupën e Botës.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anglia ne Kupën e Botës 2006.

Stadiumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampionet Botërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampionet Evropiane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Olimpiadat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

26 lojtarët e mëposhtëm me numër u emëruan në skuadrën përfundimtare për UEFA Euro 2024.[5] Tom Heaton was also called up as a training goalkeeper.[6]

Nr. Pozita Lojtari Mosha Ndeshje Gola Klubi
1 GK Jordan Pickford (1994-03-07) 7 mars 1994 (30 vjeç) 19 0 Anglia Everton
13 GK Jack Butland (1993-03-10) 10 mars 1993 (31 vjeç) 9 0 Anglia Stoke City
23 GK Tom Heaton (1986-04-15) 15 prill 1986 (38 vjeç) 3 0 Anglia Burnley

2 DF Kyle Walker (1990-05-28) 28 maj 1990 (34 vjeç) 48 0 Anglia Manchester City
5 DF John Stones (1994-05-28) 28 maj 1994 (30 vjeç) 38 2 Anglia Manchester City
3 DF Danny Rose (1990-07-02) 2 korrik 1990 (34 vjeç) 27 0 Anglia Tottenham Hotspur
6 DF Harry Maguire (1993-03-05) 5 mars 1993 (31 vjeç) 20 1 Anglia Leicester City
15 DF Michael Keane (1993-01-11) 11 janar 1993 (31 vjeç) 7 1 Anglia Everton
14 DF Ben Chilwell (1996-12-21) 21 dhjetor 1996 (27 vjeç) 7 0 Anglia Leicester City
12 DF Joe Gomez (1997-05-23) 23 maj 1997 (27 vjeç) 7 0 Anglia Liverpool
22 DF Trent Alexander-Arnold (1998-10-07) 7 tetor 1998 (25 vjeç) 6 1 Anglia Liverpool

8 MF Jordan Henderson (1990-06-17) 17 qershor 1990 (34 vjeç) 51 0 Anglia Liverpool
4 MF Eric Dier (1994-01-15) 15 janar 1994 (30 vjeç) 40 3 Anglia Tottenham Hotspur
20 MF Dele Alli (1996-04-11) 11 prill 1996 (28 vjeç) 37 3 Anglia Tottenham Hotspur
18 MF Ross Barkley (1993-12-05) 5 dhjetor 1993 (30 vjeç) 29 4 Anglia Chelsea
7 MF Jesse Lingard (1992-12-15) 15 dhjetor 1992 (31 vjeç) 24 4 Anglia Manchester United
17 MF Fabian Delph (1989-11-21) 21 nëntor 1989 (34 vjeç) 20 0 Anglia Manchester City
16 MF Declan Rice (1999-01-14) 14 janar 1999 (25 vjeç) 3 0 Anglia West Ham United

10 FW Raheem Sterling (1994-12-08) 8 dhjetor 1994 (29 vjeç) 51 8 Anglia Manchester City
9 FW Harry Kane (kapiteni) (1993-07-28) 28 korrik 1993 (30 vjeç) 39 22 Anglia Tottenham Hotspur
19 FW Marcus Rashford (1997-10-31) 31 tetor 1997 (26 vjeç) 32 7 Anglia Manchester United
11 FW Jadon Sancho (2000-03-25) 25 mars 2000 (24 vjeç) 6 0 Gjermania Borussia Dortmund
21 FW Callum Wilson (1992-02-27) 27 shkurt 1992 (32 vjeç) 3 1 Anglia Bournemouth

Rekordet individuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumica e paraqitjeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 30 qershor 2024.[7]
Portieri Peter Shilton është lojtari më i madh i Anglisë me 125 paraqitje.
Renditja Lojtari Paraqitja Golat Pozicioni Karriera
1 Peter Shilton 125 0 GK 1970–1990
2 Wayne Rooney 120 53 FW 2003–2018
3 David Beckham 115 17 MF 1996–2009
4 Steven Gerrard 114 21 MF 2000–2014
5 Bobby Moore 108 2 DF 1962–1973
6 Ashley Cole 107 0 DF 2001–2014
7 Bobby Charlton 106 49 MF 1958–1970
Frank Lampard 106 29 MF 1999–2014
9 Billy Wright 105 3 DF 1946–1959
10 Harry Kane 95 65 FW 2015–tani

Golashënuesit më të mirë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 30 qershor 2024.[8]
Harry Kane është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në Angli me 65 gola.
Renditja Lojtari Golat Paraqitjet Mesatarja Karriera
1 Harry Kane (list) 65 95 0,68 2015–tani
2 Wayne Rooney (list) 53 120 0,44 2003–2018
3 Bobby Charlton (list) 49 106 0,46 1958–1970
4 Gary Lineker 48 80 0,60 1984–1992
5 Jimmy Greaves 44 57 0,77 1959–1967
6 Michael Owen 40 89 0,45 1998–2008
7 Nat Lofthouse 30 33 0,91 1950–1958
Alan Shearer 30 63 0,48 1992–2000
Tom Finney 30 76 0,39 1946–1958
10 Vivian Woodward 29 23 1,26 1903–1911
Frank Lampard 29 106 0,27 1999–2014

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c "The FIFA/Coca-Cola World Ranking". FIFA (në anglisht). 20 korrik 2023. Marrë më 20 korrik 2023.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  2. ^ Elo rankings change compared to one year ago. "World Football Elo Ratings". eloratings.net (në anglisht). 13 shtator 2023. Marrë më 13 shtator 2023.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  3. ^ "FA Handbook 2013–14" (PDF) (në anglisht). The Football Association. fq. 621. Arkivuar nga origjinali më 19 shkurt 2014. Marrë më 2 shkurt 2014.
  4. ^ "Written evidence submitted by Lord Triesman" (në anglisht). Parliament of the United Kingdom. maj 2009. Arkivuar nga origjinali më 14 qershor 2018. Marrë më 31 gusht 2014.
  5. ^ "England squad named for Euro 2024". englandfootball.com (në anglisht). The Football Association. 6 qershor 2024.
  6. ^ "Tom Heaton to join England's EURO 2024 group". englandfootball.com (në anglisht). The Football Association. 10 qershor 2024.
  7. ^ Mamrud, Roberto. "England – Record International Players" (në anglisht). Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2009. Marrë më 26 shkurt 2021.
  8. ^ "Top England Goal Scorers". EU Football Info (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2023. Marrë më 3 mars 2023.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]