2026 FIFA Kupa e Botës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kupa e Botës FIFA 2022 është një turne shoqatash futbolli, i kontestuar nga skuadrat kombëtare të burrave të shoqatave anëtare të FIFA-s dhe Kupës së Botës FIFA. Ai zhvillohet në Katar nga 20 nëntori deri më 18 dhjetor 2022. Kjo është Kupa e Botës e parë që mbahet në botën arabe dhe e dyta botërore e mbajtur tërësisht në Azi pas turneut të vitit 2002Korenë e Jugut dhe Japoni.

Turneu është i fundit me 32 skuadra pjesëmarrëse, pasi fusha do të rritet në 48 skuadra për turneun 2026. Ndeshjet në këtë ngjarje do të luhen në tetë vende në pesë qytete. Franca është kampionia në fuqi, pasi mundi Kroacinë 4–2 në finalen e Kupës së Botës FIFA 2018. Për shkak të nxehtësisë dhe lagështisë intensive të verës në Katar, kjo Kupë Botërore po mbahet gjatë nëntorit dhe dhjetorit, duke qenë turneu i parë që nuk mbahet në maj, qershor ose korrik dhe që do të zhvillohet në dimrin verior. Do të luhet në një afat kohor të zbritur prej 29 ditësh. Ndeshja hapëse do të zhvillohet ndërmjet Katarit dhe Ekuadorit në stadiumin Al Bayt, Al Khor. Finalja do të mbahet më 18 dhjetor 2022, që përkon me Ditën Kombëtare të Katarit .

Zgjedhja për të pritur Kupën e Botës në Katar ka qenë burim debatesh të rëndësishme. Këto përfshijnë trajtimin e dobët të Katarit ndaj punëtorëve migrantë, të dhënat e dobëta të të drejtave të njeriut, persekutimin e personave LGBT, ndër të tjera; duke çuar në akuza për larje sportive. Të tjerë kanë thënë se klima intensive e Katarit dhe mungesa e një kulture të fortë futbolli është dëshmi e ryshfetit për të drejtat e pritjes dhe korrupsionit më të gjerë të FIFA-s. Bojkotimet e ngjarjes janë planifikuar nga disa vende, klube dhe lojtarë individualë, dhe ish-presidenti i FIFA-s Sepp Blatter ka thënë dy herë se dhënia e të drejtave të Katarit për të pritur ishte një "gabim".

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]