Sepp Blatter

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sepp Blatter
Йозеф Блаттер.jpg
Presidenti i FIFA-së
Në detyrë
8 qershor 1998 – 21 dhjetor 2015
Paraprirë ngaJoão Havelange
Pasuar ngaGianni Infantino
Sekretar i përgjithshëm FIFA-së
Në detyrë
1981–1998
Paraprirë ngaHelmut Käser
Pasuar ngaMichel Zen-Ruffinen
Të dhëna vetjake
U lind më10 mars 1936
Visp, Zvicer
NënshtetësiaZvicerian
PunësimiMenaxher sportiv
Nënshkrimi

Joseph Sepp Blatter (lindi më 10 mars 1936)[1] është administrator zviceran i futbollit i cili është presidenti i tetë i pezulluar i FIFA-së.

Blatter u zgjodh si president më 8 qershor 1998, por ai u largua dhe pastaj u rizgjodh më 2002, 2007, 2011 dhe 2015. Në tetor 2015, Blatteri dhe zyrtarët e tij u suspenduan, ndërsa në dhjetor komisioni i FIFA-së i'a ndaloi Blatterit të marrë pjesë ndonjë aktivitet për tetë vjet.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Blatteri lindi në Vispkantonin ValaisZvicër. Ai studio në Saint-Maurice, para se të merret me biznes dhe ekonomi më 1959. Blatteri ishte drejtor i Sports Timing and Relations në Longines, dhe ishte përfshirë në organizatën e 1972 dhe 1976-së së lojrave olimpike.

FIFA[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prej vitit 1975 e tutje, Blatteri punoi në FIFA si drejtor teknink (1975-1981), pastaj sekretarë gjeneral (1981-1998), pastaj në vitin 1998 u bë president i FIFA-së. Në vitin 2002, Blatteri u rizgjodh si president prapë, pastaj pas 4 viteve u rizgjodh prapë si president më 31 maj 2007, edhe pse u nominua nga 66 prej 207 antarëve të FIFA-së.

Zgjedhja presindeciale në 2011[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Blatteri me Luis Suárez, lojtarin e turneut në kupën e Amerikës 2011

Blatteri u rizgjodh prapë si president më 2011 nga presidenca e FIFA-së. Organizata ChangeFIFA, më 29 mars 2011 e miratoi ish-mbrojtësi kilean për tre vjet drejtimin e Viti i futbollistave në Amerikën Jugore. Elias Figueroa si kandidatë presidentcial, duke ju bë thirrje federatave nacionale për ta nominuar, por Eliasi vendosi që të mos nominohet, duke deklaruar "në një periudhë kaq të shkurtër".

Nderime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Blatteri ka marrë shumë çmime në shtete të ndryshme, por jo vetëm në shtete të shtete të ndryshme, ai morri poashtu çmime individuale.[2]

Këto janë çmimet individuale:

  1. International Humanitarian of the Year
  2. Golden Charter of Peace and Humanitarianism
  3. Dove of Geneva
  4. Tenth Anniversary Soccerex Merit Award

Çmimet në shtete të huaj:

Vendet Data Emërime
Flag of Jordan.svg Jordania Datë e panjohur Order of Independence
Flag of Bolivia.svg Bolivia Datë e panjohur Medalla al Mérito Deportivo
Flag of South Africa.svg Afrika jugore 1998 Order of Good Hope
Flag of Liberia.svg Liberia 1999 Humane Order of African Redemption
Flag of Tunisia.svg Tunizia 2001 Grand Cordon de l'Ordre de la République Tunisienne
Flag of the United Arab Emirates.svg Emiratet e Bashkuara Arabe 2003 Order of Zayed
Flag of Morocco.svg Maroko 2004 Grand Officer, Order of the Throne
Flag of Yemen.svg Jemeni 2004 Award of Merit
Flag of France.svg Franca 2004 Knight of the French Legion of Honour
Flag of the Central African Republic.svg Republika e Afrikës Qendrore 2005 Commander, Ordre de la Médaille de la Reconnaissance
Flag of Sudan.svg Sudani 2005 Order of the Two Niles
Flag of Djibouti.svg Xhibuti 2005 Commander, L'Ordre National du 27 Juin 1977
Flag of Germany.svg Gjermania 2006 Grand Cross of the Order of Merit
Flag of Uzbekistan.svg Uzbekistani 2007 Order of National Friendship, or Do'stlik
Flag of Kyrgyzstan.svg Kirgistani 2007 Order of Danaker
Flag of India.svg India 2007 Crown of Peace
Flag of Venezuela.svg Venezuela 2007 Order of Francisco de Miranda - First Class
Flag of Bahrain.svg Bahraini 2008 Bahrain, Medal of the First Degree
Flag of Palestine.svg Palestina 2008 Wissam Al-Qods (Order Jerusalem), with distinction
Flag of Japan.svg Japonia 2009 Grand Cordon of the Order of the Rising Sun
Flag of Kazakhstan.svg Kazakistani 2009 Order of Friendship
Flag of South Korea.svg Koreja e Jugut 2010 Order of Merit for Sports
Flag of South Africa.svg Afrika jugore 2010 Order of the Companions of O. R. Tambo
Flag of Malaysia.svg Malajzia 2011 Sri Sultan Ahmad Shah Pahang
Flag of Ukraine.svg Ukraina 2007 Order of Prince Yaroslav the Wise, Grade V


Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gruaja e parë i Blatterit ishte Lilliane Biner. Corinne është vajza e Blatterit me Lilliane, por më 1981 u divorcuan. Pastaj Blatteri u martua me Barbara Käser, vajza e Helmut Käser. Martesa e tyre zgjati 10 vjet deri kur Barbara vdiq pas një operacioni. Pastaj Blatteri filloi të takonte Ilona Boguska, shoqja e vajzës së tij Corinne, por u ndanë më 2002. Pastaj Blatteri u martua me Graziella Bianca më 2002, trajnere e Corinnes. Por u divorcuan më 2004.[3] Blatteri është katolik.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sepp Blatter profile: How a wedding singer became the most powerful player in football". ITV News. 29 maj 2015. Marrë më 30 tetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Mr Joseph S. BLATTER". International Olympic Committee. Marrë më 17 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Fagge, Nick (6 qershor 2015). "Husband of Sepp Blatter's married lover is 'comfortable' with their odd relationship - but will she stick by shamed Fifa boss now he's facing FBI arrest and spends his nights in 'eating cheese'?". The Daily Mail. Marrë më 9 shtator 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)