Gianni Infantino

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gianni Infantino

Gianni Infantino ka lindur me 23 Mars 1970.Ka dy kombësi Zvicerian dhe Italian.U zgjodh president i FIFA-s në vitin 2016.

Jetëshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka lindur me 23 Mars 1970 në Brig,Zvicër.Ka studiuar drejtësinë në Universitetin e Fribourgut.Mund të flas gjuhën: Italiane, Franceze, Gjermane.Gjithashtu dinë edhe gjuhën Angleze dhe Arabe.

FIFA[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me 26 Tetor 2015 , u zgjodh drejtues i kongresit të FIFA-s.Më vonë me 26 Shkurt 2016 u zgjodh president i FIFA-s.U bë Italiani i parë që u zgjodhë president i FIFA-s.