Kampionati Botëror i Futbollit 2006/Gjermania

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Skuadra përfaqësuese e RFGJ-së

Kualifikimi i skuadrës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjermania si vendi organizator i kampionatit botëror të futbollit 2006 nuk morri pjesë në ndeshjet eliminatore për kualifikim. Kështu që skuadra mikpritëse dhe fituesi i kupës së botës i vitit 2002, që u zhvillua në Japoni dhe Korenë Jugore, skuadra kampione e Brazilit u kualifikuan direkt.

Personeli drejtues i skuadrës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trainer i përfaqsueses Co-Trainer Trainer i portierit Menexher
Jürgen Klinsmann Joachim Löw Andreas Köpke Oliver Bierhoff

Efektivi e skuadres (Bankina)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Pozicioni Emri dhe Mbiemri Datëlindja Ndeshje Klubi sportiv
1 Portier Jens Lehmann 10 nëntor 1969 30 Arsenal
2 Mbrojtës Marcell Jansen 4 nëntor 1985 5 Borussia Mönchengladbach
3 Mbrojtës Arne Friedrich 29 maj 1979 35 Hertha BSC Berlin
4 Mbrojtës Robert Huth 18 gusht 1984 16 Chelsea
5 Mesfushor Sebastian Kehl 13 shkurt 1980 26 Borussia Dortmund
6 Mbrojtës Jens Nowotny 11 janar 1974 45 Bayer 04 Leverkusen
7 Mesfushor Bastian Schweinsteiger 1 gusht 1984 26 Bayern München
8 Mesfushor Torsten Frings 22 nëntor 1976 50 Werder Bremen
9 Sulmues Mike Hanke 5 nëntor 1983 6 VfL Wolfsburg
10 Sulmues Oliver Neuville 1 maj 1973 53 Borussia Mönchengladbach
11 Sulmues Miroslav Klose 9 qershor 1978 53 Werder Bremen
12 Portier Oliver Kahn 15 qershor 1969 85 Bayern München
13 Mesfushor Michael Ballack 26 shtator 1976 63 Chelsea
14 Sulmues Gerald Asamoah 3 tetor 1978 39 FC Schalke 04
15 Mesfushor Thomas Hitzlsperger 5 prill 1982 14 VfB Stuttgart
16 Mbrojtës Philipp Lahm 11 nëntor 1983 17 Bayern München
17 Mbrojtës Per Mertesacker 29 shtator 1984 21 Hannover 96
18 Mesfushor Tim Borowski 2 maj 1980 18 Werder Bremen
19 Mesfushor Bernd Schneider 17 nëntor 1973 62 Bayer Leverkusen
20 Mbrojtës Lukas Podolski 4 qershor 1985 23 1.FC Köln
21 Mbrojtës Christoph Metzelder 5 nëntor 1980 20 Borussia Dortmund
22 Sulmues David Odonkor 21 shkurt 1984 0 Borussia Dortmund
23 Portier Timo Hildebrand 5 prill 1979 3 VfB Stuttgart

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]