Jump to content

Per Mertesacker

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Per Mertesacker

Mertesacker me Gjermaninë në vitin 2012
Të dhënat vetjake
Emri i plotëPer Mertesacker[1]
Datëlindja (1984-09-29) 29 shtator 1984 (39 vjeç)
VendlindjaHanover, Gjermani Perëndimore
Gjatësia2.00 m (6 ft 7 in)[2] [3]
PozicioniQëndër-mbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Akademia e Arsenal
Karriera me të rinjtë
1988–1995TSV Pattensen
1995–2003Hannover 96
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2003–2004Hannover 96 II16(1)
2003–2006Hannover 9674(7)
2006–2011Werder Bremen146(12)
2011–Arsenal156(6)
Gjithsej393(26)
Karriera ndërkombëtare
2003Gjermania U202(0)
2004Gjermania U213(0)
2004–2014Gjermania104(4)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Per Mertesacker (Gjermanisht: [ˈpeːɐ̯ ˈmɛʁtəsʔakɐ]; lindur më 29 shtator 1984) është një futbollist gjerman i cili luan me klubin anglez ArsenalPremier League si qëndër mbrojtës.[4] Ai gjithashtu ka luajtur edhe për kombëtaren gjermane por u tërhoq në gusht 2014 pasi fitoi Kupën Botës.[5] Mertesacker është produkt i akademisë së Hannover 96 dhe bëri debutimin e tij në ligë në nëntor 2003. Mertesacker më vonë u quajt "Poli Mbrojtës" (die Abwehrlatte) nga tabloidet gjermane dhe fitoi reputacion për rekordin e disiplinës së mirë pasi qëndroi 31 ndeshje në Bundesligë pa u ndëshkuar me karton.[6] Që kur u bashkua me anglezët e Arsenal, tifozët i kanë vënë pseudonimin the BFG, i cili është shkurtimi i "Big Fucking German" dhe një aluzion të The BFG të Roald Dahl për shkak të gjatësisë së tij.[7][8] Ai është vlerësuar si mbrojtës i impenjuar, i besuar dhe dominues.[9]

Me Werder Bremen, Mertesacker fitoi një titull të DFB-Pokal dhe ishte finalist në Kupën UEFA 2008–09. Me qetësinë por lojën e tij efektive, ai e vendosi veten e tij si qëndër-mbrojtësi titullar te Gjermania. Përpara se të luante te kombëtarja e parë, ai ka luajtur në nivelet nën-20 dhe Gjermania nën-21. Në shtator 2004, Jürgen Klinsmann, në ato kohë trajneri i Gjermanisë, e thirri Mertesackerin për një ndeshje kundër Iranit më 9 tetor 2004.

Ai bëri debutimin e tij vetëm dy javë para ditëlindjes së tij të njëzetë, kur ai hyri në pjesën e dytë si zëvëndësuesi i Christian Wörns. Në dy sezonet e tij të fundit me Werder Bremen, mbrojtësi mori vetëm një karton të verdhë në 63 ndeshje në ligë. Ai mori pjesë në Kupat e Botës të viteve 2006, 2010 dhe 2014 në edicionet e viteve 2008 dhe 2012Kampionatit Europian. Në vitin 2006, mbrojtësi themeloi "Per Mertesacker Stiftung", një fondacion bamirës që ndihmon dhe mbështet sportistët amator dhe të dobtit.[10][11]

 1. ^ "Barclays Premier League Squad Numbers 2013/14". Premier League. 16 gusht 2013. Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2013. Marrë më 17 gusht 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Per Mertesacker ekspert i ri i futbollit ZDF". 31 gusht 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Deklaratë e Per Mertesacker në podcast "Phrasenmäher" për BILD - koha 04:11". Arkivuar nga origjinali më 12 prill 2019. Marrë më 28 korrik 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Per Mertesacker". arsenal.com. Marrë më 15 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Auch Mertesacker hört als Nationalspieler auf". kicker.de. 15 gusht 2014. Marrë më 15 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Find out more about... Per Mertesacker". Arsenal.com. 31 gusht 2011. Arkivuar nga origjinali më 2 dhjetor 2013. Marrë më 25 tetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Arsenal Fans Singing Weve Got A Big Fucking German". YouTube. 25 shtator 2012. Marrë më 1 janar 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "We've Got a Big Fucking Leader!". chapmansgoal.wordpress.com. 2 tetor 2012. Marrë më 1 janar 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Per Mertesacker". ESPN Soccernet. Marrë më 28 tetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 10. ^ "Startseite". mertesackerandfriends.de. Arkivuar nga origjinali më 28 nëntor 2011. Marrë më 25 tetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Per Mertesacker". ESPN Soccernet. Marrë më 25 tetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]