Alberto Gilardino

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alberto Gilardino

Gilardino në 2010
Të dhënat vetjake
Emri i plotëAlberto Gilardino[1]
Datëlindja (1982-07-05) 5 korrik 1982 (41 vjeç)
VendlindjaBiella, Itali
Gjatësia1.84 m (6 ft 0 in)[2]
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Rezzato (ndihmës trajner)[3][4]
Karriera me të rinjtë
Cossatese
1996–1997Biellese
1997–1999Piacenza
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1999–2000Piacenza17(3)
2000–2002Hellas Verona39(5)
2002–2005Parma96(50)
2005–2008Milan94(36)
2008–2012Fiorentina118(48)
2012–2014Genoa50(19)
2012–2013Bologna (huazim)36(13)
2014–2015Guangzhou Evergrande14(5)
2015Fiorentina (huazim)14(4)
2015–2016Palermo33(10)
2016–2017Empoli14(0)
2017Pescara3(0)
2017–2018Spezia16(6)
Gjithsej544(199)
Karriera ndërkombëtare
2000–2004Italia U2130(19)
2004–2013Italia57(19)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Alberto Gilardino,Ufficiale OMRI[5][6][7] ([alˈbɛrto dʒilarˈdiːno]; lindur më 5 korrik 1982) është një ish futbollist profesionist italian i cili luajti si sulmues, dhe aktualisht është ndihmës trajner dhe drejtor sportiv i klubit të Serie D Rezzato.[3][4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "FIFA World Cup South Africa 2010 – List of Players" [FIAF Kupa e Botës Afika e Jugut 2010 – Lista e lojtarëve] (PDF) (në anglisht). Fédération Internationale de Football Association (FIFA). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 17 maj 2020. Marrë më 5 qershor 2013.
  2. ^ "Alberto Gilardino". Empoli F.C. (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 26 dhjetor 2016. Marrë më 26 dhjetor 2016.
  3. ^ a b "CALCIO, SERIE D: GILARDINO RICOMINCIA COME VICE DI PRINA A REZZATO" (në italisht). La Repubblica. 8 tetor 2018. Marrë më 8 tetor 2018.
  4. ^ a b "COMUNICATO UFFICIALE" [Lajmërim zyrtar] (në italisht). AC Rezzato. 7 tetor 2018. Marrë më 8 tetor 2018.
  5. ^ quirinale.it (red.). "Gilardino Sig. Alberto – Ufficiale Ordine al merito della Repubblica Italiana" (në italisht).
  6. ^ FIFA.com[lidhje e vdekur]
  7. ^ "AscotSportal.com" (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2007. Marrë më 21 janar 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]