Sezoni 2010–11 i FC Barcelona

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sezoni 2010–11

FC BARCELONA - ARSENAL 8 MAR 2011 5511901212.jpg

Presidenti Sandro Rosell
Trajneri Josep Guardiola
Stadiumi Camp Nou
La Liga Fitues
Copa del Rey Finalist
Champions League Fitues
Golashënuesi Liga: Lionel Messi (31)
Total: Lionel Messi (22)
Shikueshmëria më e lartë 99,354 vs Real Madrid (24 shkurt 2013)
Shikueshmëria më e dobët 38,971 vs Ceuta (10 nëntor 2010)
Shikueshmëria mestarare 79,390
Sezoni i shkuar 2009–10
Sezoni i ardhshëm 2011–12

Sezoni 2010–11 ishte sezoni i 111 i ekzistencës së Football Club Barcelona dhe sezoni i 80 rresht në ligën më të lartë të futbollit spanjoll. Barcelona e nisi sezonin me një president të ri pasi Joan Laporta arriti limitin e madatit të tij më 30 qershor, duke lënë pas krahëve një periudhë të mbushur me suksese.

Sandro Rosell u zgjodh presidenti i ri më 13 qershor pasi siguroi një rekord prej 35,021 mijë votash (61.35%), një shifër më e lartë se Laporta me 27,138 mijë vota në vitin 2003. Rosell filloi punën e tij si president i klubit më 1 korrik si presidenti i 39-të i klubit.[1]

Përshkrimi i sezonit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

qershor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Barcelona filloi merkaton verore vetëm tre ditë pas mbarimit të sezonit 2009–10, duke arritur një argument për blerjen nga Valencia të lojtarit ndërkombëtarë David Villa për shumën e 40 milion .[2]

gusht[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 27 gusht, Barcelona arriti argumentin me klubin anglez Liverpool për shërbimet e mbrojtësit ndërkombëtarë Javier Mascherano. Marrëveshja u krye për shumën e 24 milion dhe u arrit "pas përpjekjeve të shumta të klubit (Barcelona) gjatë disa orëve si dhe gatishmërisë dhe dëshirës së lojtarit për të kryer këtë lëvizje.[3]

shtator[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trajneri Guardiola tha: "Do të na kushtojë shumë. Ne presim një vit të vështirë ku kemi gjëra që duhet ti fitojmë vetë. Tani, skuadra nuk është në forcën e saj maksimale në këtë pikë të sezonit."[4]

tetor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për shkak të gjetjeve të auditimit, compromisarios e Barcelonës (Komisionerët) votuan për të zbatuar veprimin social të përgjegjësisë ndaj bordit të mëparshëm të klubit me 468 vota në favor, 439 vota kundër, dhe 113 vota abstenuan.[5]

nëntor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 29 nëntor, në një nga El Clásicos më të papritua, ishte planifikuar që të hënën për shkak të zgjedhjeve në Parlamentin e Katalonjës, i cili u mbajt një ditë më parë.

dhjetor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 6 dhjetor, finalistët e FIFA Topit të Artë ishin shpallur. Barcelona i kishte të tre vendet. Messi, Xavi ose Iniesta do të shpalleshe lojtari më i mirë i botës në ceremoninë e ZyrihutZvicrës më 10 janar 2011. Ky do të ishte një moment historik për Barcelonës, pasi të tre lojtarët më të mirë të botës nuk do të ishin vetëm nga klubi, por edhe nga akademia e saj.[6]

janar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 10 janar 2011, Messi u kurorëzua si fituesi i Topit të Artë 2010 në në ceremoninë e ZyrihutZvicrës.[7] Shokët e tij të skuadrës Iniesta dhe Xavi përfunduan i dyti dhe i treti respektivisht.

shkurt[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 2 shkurt, Barcelona sëbashku me Real Madrid arritën në finalen e Copa del Rey duke mposhtur respektivisht Almerían (8–0 rezultat i përgjithshëm) dhe Sevillën (0–3 rezultat i përgjithshëm).[8][9]

mars[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 2 mars, Adriano assistoi Golin e vonshëm të Messit në fitoren 0–1 jashtë fushe kundër Valencias. Kjo gjë bëri që Messi të arrinte kuotën e 27 golave në ligë duke qënë në garë për të fituar trofeun Pichichi si golashënuesi më i mirë.[10]

prill[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 2 prill, Barcelona mposhti Villarrealin me rezultatin 1–0 në El Madrigal me pesë titullar që nuk luanin dhe Goli i vetëm u shënua nga qëndër–mbrojtësit Gerard Piqué në minutën e 66.[11] Me këtë fitore, Barcelona zgjeroi avantazhin e saj në renditje kundër Realit me 8 pikë pas humbjes shokuese të kësaj të fundit 1–0 kundër Sporting Gijón në Santiago Bernabéu.[12]

maj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Informacioni i skaudrës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga sistemi i të rinjëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 1 shtator 2010.[13]
Nr. Pozicioni Lojtari
26 Flag of Spain.svg Mb Andreu Fontàs
27 Flag of Spain.svg Sm Nolito
28 Flag of Spain.svg Mf Sergi Roberto
29 Flag of Spain.svg Mf Víctor Vázquez
30 Flag of Spain.svg Mf Thiago Alcântara
31 Flag of Spain.svg Pt Rubén Miño
32 Flag of Spain.svg Mb Marc Bartra
Nr. Pozicioni Lojtari
33 Flag of Spain.svg Mb Sergi Gómez
34 Flag of Mexico.svg Mf Jonathan dos Santos
35 Flag of Spain.svg Mb Marc Muniesa
37 Flag of Spain.svg Mf Oriol Romeu
38 Flag of Spain.svg Pt Oier Olazábal
40 Flag of Spain.svg Mb Martín Montoya
41 Flag of Spain.svg Sm Gerard Deulofeu

Transferimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Blerje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shitje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat e klubit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat e lojtarëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rekordi i disiplinës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stafi teknik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kompedicionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E përgjithshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet miqësore dhe para-sezonale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Supercopa de España[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

La Liga[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tabela e renditjes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendija sipas javëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezultatet sipas javëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Copa del Rey[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Raundi i 32[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Raundi i 16[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çerek–finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysëm–finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

UEFA Champions League[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Faza e grupeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Faza me eleminim direkt[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Raundi i 16[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Gjysëm–finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Rosell voted president". FCBarcelona.cat. 13 qershor 2010. Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2010. Marrë më 14 qershor 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Villa signed". FCBarcelona.cat. 19 maj 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 maj 2010. Marrë më 19 maj 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Mascherano completes move to Barcelona". FCBarcelona.cat. 27 gusht 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 gusht 2010. Marrë më 27 gusht 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Guardiola speaks on Hércules lose". elmundodeportive.es. 11 shtator 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më 14 shtator 2010. Marrë më 22 shtator 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Laporta's Board taken to court". FCBarcelona.cat. 16 tetor 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më 19 tetor 2010. Marrë më 18 tetor 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "2010 FIFA ballon d'Or". FCBarcelona.cat. 6 dhjetor 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më 30 korrik 2012. Marrë më 6 dhjetor 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Messi wins 2010 FIFA Ballon d'Or". FCBarcelona.cat. 10 janar 2011. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2 gusht 2012. Marrë më 10 janar 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Barça eliminates Almería". FCBarcelona.cat. 2 shkurt 2011. Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 gusht 2012. Marrë më 2 shkurt 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Real Madrid eliminates Sevilla". Realmadrid.com. 2 shkurt 2011. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 shkurt 2011. Marrë më 2 shkurt 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Messi keeps scoring". SBNation.com. 3 mars 2011. Marrë më 3 mars 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Barça defeat Villarreal". FCBarcelona.cat. 2 prill 2011. Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 shtator 2012. Marrë më 3 prill 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Table after Round 30". ESPNSoccernet.com. 3 prill 2011. Marrë më 3 prill 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Jugadors del B". FCBarcelona.cat. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2 shtator 2010. Marrë më 1 shtator 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]