Javier Mascherano

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Javier Mascherano
Javier Mascherano 2018.jpg
Mascherano me ArgjentinënKupën e Botës 2018
Të dhënat personale
Emri i plotëJavier Alejandro Mascherano[1]
Data e lindjes (1984-06-08) 8 Qershor 1984 (37 vjeç)[2]
Vendi i lindjesSan Lorenzo, Argjentinë
Gjatësia1.74 m[3]
PozicioniQëndër-mbrojtës / Mesfushor mbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualEstudiantes
Numri27
Karriera në rini
1999–2003River Plate
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2003–2005River Plate46(0)
2005–2006Corinthians17(0)
2006–2007West Ham United5(0)
2007–2010Liverpool94(1)
2010–2018Barcelona203(1)
2018–2019Hebei China Fortune53(0)
2020–Estudiantes7(0)
Ekipi kombëtar
2003–2004Argjentina U2022(1)
2004–2008Argjentina Olimpike18(0)
2003–2018Argjentina147(3)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 9 mars 2020.
† Ndeshje (Gola).

Javier Alejandro Mascherano lindur me 8 qershor 1984 ne San Lorenzo, Argjentine është një futbollist argjentinas i cili luan si mesfushor mbrojtës për FC Barcelona. Ai është kapiten i skuadrës përfaqësuese te Argjentinës.

Mascherano në sezonin 2012-13.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Acta del Partido celebrado el 02 de enero de 2016, en Barcelona" [Minutat e ndeshjes së luajtur më 2 janar 2016, në Barcelonë] (në spanjisht). Federata Mbretërore e Futbollit Spanjoll. Marrë më 14 qershor 2019.
  2. ^ "FIFA World Cup Russia 2018: List of players: Argentina" [FIFA Kupa e Botës Rusi 2018: Lista e lojtarëve: Argjentina] (PDF) (në anglisht). FIFA. 15 korrik 2018. fq. 1. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 6 dhjetor 2019.
  3. ^ "Javier Mascherano: Overview" [Javier Mascherano: Përmbledhje] (në anglisht). Premier League. Marrë më 25 dhjetor 2019.