Jump to content

Martín Montoya

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Martín Montoya

Montoya gjatë një ndeshje me Barcelonën
Të dhënat vetjake
Emri i plotëMartín Montoya Torralbo
Datëlindja (1991-04-14) 14 prill 1991 (33 vjeç)
VendlindjaGavà, Spanjë
Gjatësia1.74 m (5 ft 9 in)
PozicioniMbrojtës i djathtë
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Brighton & Hove Albion
Numri22
Karriera me të rinjtë
Gavà
1999–2009Barcelona
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2009–2012Barcelona B74(0)
2011–2016Barcelona45(1)
2015–2016Internazionale (huazim)3(0)
2016Betis (huazim)13(0)
2016–2018Valencia54(2)
2018–Brighton & Hove Albion3(0)
Karriera ndërkombëtare
2008Spanja U178(0)
2009Spanja U183(0)
2009–2010Spanja U199(0)
2010–2013Spanja U2122(1)
2012Spanja U235(0)
2011–Katalonia5(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 12 prill 2014
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 30 dhjetor 2013

Martín Montoya Torralbo (Spanjisht: [marˈtim monˈtoʝa toˈralβo]; lindur më 14 prill 1991) është një futbollist profesionist spanjoll i cili luan si mbrojtës i djathtë për klubin anglez Brighton & Hove Albion.

Karriera me klube

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në Gavà, Barcelona, Katalonjë, Montoya filloi duke luajtur futboll me me klubin e qytetit të tij CF Gavà, duke lëvizur më pas në sistemin e të rinjëve të Barcelonës, La Masia, në moshën tetë vjeçare. Pasi kaloi me sukses nivelet e moshave, ai u vendos te skuadra B në vitin 2009.

sezonin 2009–10, Montoya kontiboi me 22 paraqitje me skuadrën e Luis Enrique që u rikthye divizonin e dytë pas 11 vitesh mungesë. Më 26 shkurt 2011, ai bëri debutimin e tij me skuadrën e parë, duke hyrë si zëvëndësues në vend të mbrojtësit Adriano Correia në pesë minutat e fundit të fitores 3–0 kundër Mallorcës.[1]

Nga fundi i marsit 2011, dolën disa thashetheme që lidhinin një kalim të mundshëm të Montoyës te Valencia, me klubin që ishte gati për të paguar klauzolën prej tre milion .[2][3] Më 30 prill, ai luajti ndeshjen e parë si titullar me skuadrën e parë në humbjen 1–2 kundër Real SociedadLa Liga, duke thyer klavikulën në fillim të ndeshjes, gjë që solli mbylljen e sezonit para kohe për të.[4]

Montoya edhe një herë e shpenzoi shumicën e sezonit 2011–12 me rezervat. Ai luajti ndeshjen e parë si startues dhe të parën me skuadrën e parë më 12 janar 2012, në triumfin 2–1 jashtë fushe kundër CA Osasuna për ndeshjen e Copa del Rey të atij sezoni (6–1 rezultati i përgjithshëm).[5] Ai luajti 90 minuta në the finalen e Copa del Rey për shkak të dëmtimit të brazilianit Daniel Alves, duke kontribuar në fitoren 3–0 kundër Athletic Bilbao.[6]

Më 1 qershor 2013, Montoya shënoi golin e parë si futbollist profesionist, duke shënuar golin e tretë në fitoren 4–1 kundër Málagës.[7] Ai e përfundoi sezonin me 24 paraqitje në të gjitha kompedicionet, duke koleksionuar gjithej 1,678 minuta në fushë.

Karriera ndërkombëtare

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2011, Montoya luajti ndeshjen e tij të parë me kombëtaren U–21. Ai u zgjodh nga trajneri Luis Milla në skuadrën që do konkuronte në Kampionatin Evropian nën-21atij viti. Ai luajti si titullar të gjitha ndeshjet me Spanjën që fitoi turnamentin në Danimarkë.[8]

Më 25 gusht 2011, ai u mor nga trajneri Vicente del Bosque i kombëtares së parë, i cili e përzgjodhi atë për ndeshjet kundër Kilit dhe Lihteshtajnit.[9]

Statistikat e karrierës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Redaktuar më 12 maj 2014[10]
Klubi Sezoni Liga Kupa Evropa Tjetër[11] Gjithsej
Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Barcelona B 2008–09 1 0 1 0
2009–10[12] 23 0 23 0
2010–11 30 0 30 0
2011–12 21 0 21 0
Gjithsej 75 0 75 0
Barcelona 2010–11 2 0 0 0 0 0 0 0 2 0
2011–12 7 0 2 0 1 1 0 0 10 1
2012–13 15 1 5 0 3 0 1 0 24 1
2013–14 13 0 4 0 2 0 0 0 19 0
Gjithsej 37 1 11 0 6 1 1 0 55 2
Gjithsej karriera 112 1 11 0 6 1 1 0 130 2
Barcelona
Spanja U–21
 1. ^ "Barcelona too strong for Mallorca" [Barcelona shumë e fortë për Majorkën]. ESPN Soccernet. 26 shkurt 2011. Arkivuar nga origjinali më 24 tetor 2012. Marrë më 26 shkurt 2011. {{cite news}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Valencia keen on Barcelona's Martin Montoya" [Valencia mban sytë te Marin Montoya i Barcelonës]. Goal.com. 29 mars 2011. Arkivuar nga origjinali më 1 prill 2011. Marrë më 29 mars 2011. {{cite news}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Barça B has offered a renewal to Montoya" [Barça B i ofron rinovimin Montoyas]. FBBarcelona Blogspot. 18 prill 2011. Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2012. Marrë më 18 prill 2011. {{cite news}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Milito, Montoya out for six weeks" [Milito, Montoya, jashtë për gjashtë javë]. FIFA.com. 1 maj 2011. Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2012. Marrë më 1 maj 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Messi enciende las antiniebla (Messi ndez llampat e mjegullës)". Marca. 12 janar 2012. Marrë më 12 janar 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Barca say goodbye in style" [Barca thotë lamtumirë me stil]. ESPN Soccernet. 25 maj 2012. Arkivuar nga origjinali më 29 maj 2012. Marrë më 25 maj 2012. {{cite news}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Barca bring up century in style". ESPN Soccernet. 1 qershor 2013. Marrë më 1 qershor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Chris Myson (19 qershor 2013). "Euro Under-21 Team of the Tournament: Thiago & Isco star as Spain dominate" [UEFA Skuadra e Turnamentit Nën-21: Yjet Thiago & Isco me Spanjën që dominon]. Goal.com. Marrë më 23 tetor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Domínguez, Montoya y Botía, novedades de la lista de Del Bosque" [Domínguez, Montoya dhe Botía, në listën Del Bosques]. Marca. 25 gusht 2011. Marrë më 26 gusht 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Martín Montoya". Soccerway. Marrë më 25 mars 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Përfshirë kompedicionet e tjera, përfshirë Supercopa de España, UEFA Super Kupa, FIFA Kupa e Botës për Klube.
 12. ^ Përshirë 2010 Segunda División B play-offs (1 ndeshje)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]