Jump to content

Asier Illarramendi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Asier Illarramendi

Illarramendi në 2016
Të dhënat vetjake
Emri i plotëAsier Illarramendi Andonegi
Datëlindja (1990-03-08) 8 mars 1990 (34 vjeç)
VendlindjaMutriku, Spanjë
Gjatësia1.79 m (5 ft 10 in)
PozicioniMefushor mbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Real Madrid
Numri24
Karriera me të rinjtë
Real Sociedad
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2008–2011Real Sociedad B93(7)
2010–2013Real Sociedad54(0)
2013–2015Real Madrid59(2)
2015–Real Sociedad111(10)
Karriera ndërkombëtare
2006–2007Spanja U1712(0)
2009Spanja U191(0)
2011–2013Spanja U2116(0)
2012Spanja U232(0)
2017–Spanja3(1)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 22 tetor 2018
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 14 nëntor 2017

Asier Illarramendi "Illarra" Andonegi (lindur më 8 mars 1990) është një futbollist spanjoll i cili luan me klubin spanjoll Real MadridLa Liga si mefushor mbrojtës.

Karriera me klube

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një produkt i sistemit të të rinjëve të klubit lokal Real Sociedad, Illarramendi ka lindur në Mutriku, Gipuzkoa, dhe shpenzoi shumicën e katër sezoneve të tij të parë duke luajtur me skuadrën B, duke kontribuar me 27 paraqitje dhe dy gola në sezonin 2009–10 me Baskët që u rikthyen në Segunda División B pas një viti. Më 19 qershor 2010, në ditën e fundit të Segunda División, me skuadrën e parë e cila kishte siguruar kalimin në La Liga si kampionë të Segunda División, Illarramendi bëri debutimin zyrtarë me skuadrën e parë në humbjen 4–1 jashtë fushe kundër Elche CF.[1][2]

Më 23 janar 2011, Illarramendi bëri debutimin e tij në divizionin më të lartë, në humbjen 1–2 kundër Villarreal CF.[3] Në muajin tjetër, ai luajti ndeshjen e parë si titullar në humbjen 4–1 jashtë fushe kundër RCD Espanyol.[4]

Illarramendi luajti 32 ndeshje në sezonin 2012–13, me Real Sociedad që e përfundoi sezonin në vendin e katër duke u kualifikuar për në Ligën e Kampioneve për herë të parë pas dhjetë vitesh.[5]

Illarramendi në vitin 2013.

Më 12 korrik 2014, Illarramendi firmosi një kontratë gjashtë-vjeçare me gjigandët e Real Madrid për shumën e 32.2 milion ,[6] duke u bërë lojtari spanjoll më i shtrenjtë i blerë nga Los Blancos.[7] Ai bëri debutimin e tij zyrtar me klubin më 14 shtator duke startuar në barazimin 2–2 jashtë fushe kundër Villarreal CF,[8] dhe shënoi golin e parë me klubin më 18 dhjetor në fitoren 2–0 në shtëpi kundër CD Olímpic de Xàtiva për ndeshjen e Copa del Rey (gjithashtu 2–0 rezultati i përgjithshëm).[9]

Illarramendi shënoi golin e parë në ligë me Los Blancos më 22 shkurt 2014 në fitoren 3–0 në shtëpi kundër Elches, ku ai shënoi pas një gjuajtje nga distanca.[10] Goli i tij i dytë erdhi më 5 prill, me të i cili shënoi golin e parë në minutën e 44 duke kontribuar në suksesin 4–0 jashtë fushe kundër ish skuadrës së tij Real Sociedad.[11] Ai e mbylli sezonin e parë me Real Madrid 49 paraqitje në të gjitha kompedicionet dhe tre gola.

Karriera ndërkombëtare

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Illarramendi në aksion me kombëtaren U–21.

Illarramendi ndihmoi kombëtaren U–17 për të arritur në finalen e 2007 Kupës së Botës U–21, duke luajtur në të gjitha ndeshjet përveç njërës. Ai humbi një nga penalltitë e skuadrës në finale, gjë që e lejoi Nigerinë të ngrinte trofeun.[12]

Illarramendi ka luajtur 16 ndeshje me kombëtaren U–21 gjatë dy viteve. Ai e ka përfaqsuar atë në 2013 Kampionatin Europian U–21Izrael, duke qënë lojtar titullar me kombëtaren që fitoi kompedicionin kurse ai u shpall në formacionin më të mirë.[13]

Statistikat e karrierës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Redaktuar më 12 gusht 2014[14][15]
Klubi Sezoni Liga Kupa Europa Tjetër1 Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Real Sociedad 2009–10 1 0 0 0 1 0
2010–11 3 0 0 0 3 0
2011–12 18 0 0 0 18 0
2012–13 32 0 2 0 34 0
Total 54 0 2 0 56 0
Real Madrid 2013–14 29 2 9 1 11 0 0 0 49 3
2014–15 0 0 0 0 0 0 1 0 1 0
Total 29 2 9 1 11 0 1 0 50 3
Karriera në total 83 2 11 1 11 0 1 0 106 3

1 Përfshirë Supercopa de España, UEFA Super Kupën dhe FIFA Kupën e Botës për Klube.

Real Madrid
Spanja U–21
Spanja U–17
 1. ^ "Jorge Molina marca los cuatro goles y acaba 'pichichi' de la división de plata" [Jorge Molina shënon të katër golat për t'i dhënë fund kategorisë së argjendë 'pichichi']. El Mundo Deportivo (në spanjisht). 20 qershor 2010. Marrë më 7 shkurt 2014.
 2. ^ "«Ojo a Illarra y a Albistegi»" [Mbani sytë tek Illarra dhe Albistegi] (në spanjisht). Diario Vasco. 20 qershor 2010. Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2011. Marrë më 7 shkurt 2014.
 3. ^ "Rossi shines in Yellow Submarine victory" [Rossi shkëlqen në fitoren e Nëndetses së Verdhë] (në anglisht). ESPN FC. 23 janar 2011. Arkivuar nga origjinali më 24 tetor 2012. Marrë më 23 janar 2011.
 4. ^ "Espanyol rally to beat Real" [Espanyol mposht Realin] (në anglisht). ESPN FC. 26 shkurt 2011. Arkivuar nga origjinali më 2 mars 2011. Marrë më 26 shkurt 2011.
 5. ^ "La Real Sociedad tampoco falla ante el Sevilla F.C." [Real Sociedad gjithashtu nuk dështon ndaj Seviljes] (në spanjisht). Viva Fútbol. 19 maj 2013. Arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2013. Marrë më 8 korrik 2013.
 6. ^ "Real Madrid reveal €32.19 million Illarra fee" (në anglisht). Goal.com. 12 korrik 2013. Marrë më 13 korrik 2013.
 7. ^ "Producto nacional a precio 'galáctico'" [Produkti kombëtar tek çmimet e 'galácticos'] (në spanjisht). El Mundo. 13 korrik 2013. Marrë më 13 korrik 2013.
 8. ^ "Bale's debut goal not enough" [Goli i Bale në debutim nuk mjafton] (në anglisht). ESPN FC. 14 shtator 2013. Marrë më 19 dhjetor 2013.
 9. ^ "El Madrid cumple con su tarea" [Madrid bën punën e tij] (në spanjisht). Marca. 18 dhjetor 2013. Marrë më 19 dhjetor 2013.
 10. ^ "Pleno sin Cristiano" [Tre për tre pa Cristianon] (në spanjisht). Marca. 22 shkurt 2014. Marrë më 5 prill 2014.
 11. ^ "El Madrid sigue al rebote" [Madrid ende në rebound] (në spanjisht). Marca. 5 prill 2014. Marrë më 5 prill 2014.
 12. ^ "Spain-Nigeria 0:0 a.e.t. 0:3 PSO" (në anglisht). UEFA. 9 shtator 2007. Arkivuar nga origjinali më 13 shkurt 2013. Marrë më 8 korrik 2013.
 13. ^ "Thiago leads all-star squad dominated by Spain" (në anglisht). UEFA. 21 qershor 2013. Marrë më 8 korrik 2013.
 14. ^ "Illarramendi" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 5 prill 2014.
 15. ^ "Asier Illarramendi" (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 5 prill 2014.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]