David de Gea

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
David de Gea
David de Gea at the UEFA European Under-21 Football Championship - 20110622.jpg
De Gea me Spanjën U–21 në vitin 2011
Të dhënat personale
Emri i plotëDavid de Gea Quintana [1]
Data e lindjes (1990-11-07) 7 Nëntor 1990 (30 vjeç)
Vendi i lindjesMadrid, Spanjë
Gjatësia1.92 m (6 ft 4 in) [2]
PozicioniPortier
Informacionet për klubin
Klubi aktualManchester United
Numri1
Karriera në rini
2001–2008Atlético Madrid
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2008–2009Atlético Madrid B35(0)
2009–2011Atlético Madrid57(0)
2011–Manchester United100(0)
Ekipi kombëtar
2004Spanja U1512(0)
2007Spanja U1615(0)
2007–2009Spanja U1915(0)
2009Spanja U201(0)
2009–2013Spanja U2127(0)
2012Spanja U235(0)
2014–Spanja2(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 27 Shtator 2014.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 4 Shtator 2014

David de Gea Quintana është futbollist spanjoll qe luan si portier për ekipin anglez Manchester United.Është i lindur me 7 Nëntor te vitit 1990 ne Madrid, karrieren e tij e filloj ne moshen 10 vjeqare me Atletiko Madrid,ndërsa debutimin për ekipin senior e beri ne vitin 2009.Paraqitejet e tij te mira e ndihmuan ekipin e tij qe te fitoj Uefa Europa League dhe Uefa Super Cup,paraqitjet e tij te mir bene qe Manchester United te shpreh interesim për te, ai nenshkroi për Manchester United ne Qershor te 2011.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Atletiko Madrid[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

De Gea ne moshen 10 vjeqare filloj te luante për Atletiko Madrid.De Gea debutimin për Atletikon e beri kur ishte ne moshen 18 vjeqae,saktesisht me daten 30 Shtator te vitit 2009,duke hyre ne fushe si zevendesim i Roberto i cili ishte lenduar ne minuten e 27 ne ndeshjen e fazes se grupeve te Uefa Champion League kunder Porto-s ne udhetim.De Gea ishte lojtari kryesor i Atletiko Madridit,kur keta te fundit fituan Uefa Champions League dhe Uefa Super Cup.

Manchester United[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

De Gea arriti ne Manchester ne Qershor te vitit 2011 për një shume qe besohet te jete 17.8 milion Euro,si zevendesim te legjendes se kësaj skuadre Edwn Van der Sar i cili u penzionua ne fund te atij sezoni.De Gea ndeshjen e pare për Manchester United e zhvilloj ne ndeshjen miqesore te zhvilluar me 23 korrik ne fitoren 3-1 perball Chicago Fire.Debutimin e tij ne lige e beri ne fitoren e Unidet prej 2-1 perball WBA.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Premier League Clubs submit Squad Lists" (PDF) (në anglisht). Premier League. 4 shkurt 2014. fq. 22. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 16 mars 2014. Marrë më 26 mars 2014.
  2. ^ "Player Profile: David de Gea" (në anglisht). Premier League. Marrë më 9 korrik 2013.