Jump to content

Javier Hernández Balcázar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Javier Hernández

Hernández në 2019
Të dhënat vetjake
Emri i plotëJavier Hernández Balcázar[1]
Datëlindja (1988-06-01) 1 qershor 1988 (36 vjeç)
VendlindjaGuadalajara, Meksikë
Gjatësia1.75 m (5 ft 9 in)[2]
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
LA Galaxy
Numri14
Karriera me të rinjtë
1997–2006Guadalajara
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2006–2010Guadalajara64(26)
2010–2015Manchester United103(37)
2014–2015Real Madrid (huazim)23(7)
2015–2017Bayer Leverkusen54(28)
2017–2019West Ham United55(16)
2019–2020Sevilla9(1)
2020–LA Galaxy2(0)
Karriera ndërkombëtare
2007Meksika U202(1)
2009–Meksika109(52)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 7 mars 2020
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 7 shtator 2019

Javier Hernández Balcázar (Spanjisht [xaˈβjeɾ erˈnandes]; lindur më 1 qershor 1988) është një futbollist profesionist meksikan i cili luan si sulmues për klubin amerikan LA Galaxy dhe kombëtaren meksikane. Hernández luan në fushë me pseudonimin Chicharito (Shqip: bizelja e vogël); këtë pseudoim e mban në fanellën e tij.

Hernández e nisi karrierën si profesionist në vitin 2006, duke luajtur me klubin meksikan Guadalajara. Në korrik 2010, ai u bë meksikani i parë që luan për Manchester United, duke shënuar 20 gola në sezonin e parë si dhe fitoi titullin e Premier Ligës. Pasi nuk ishte në planet e David Moyes dhe Louis van Gaal, ai e shpenzoi sezonin 2014–15 në huazim te Real Madridi. Në gusht 2015, Hernández firmosi për klubin e Bundesligës gjermane Bayer Leverkusen. Pas dy sezoneve në Gjermani, Hernández u rikthye në Premier Ligë për të luajtur me West Ham United. Mesatarja e tij e golave për minutë është një nga më të lartat në historinë e Premier Ligës.[3] Pasi zhvilloi rreth 60 ndeshje për klubin, Hernández firmosi me Seviljen në shtator 2019.

Hernández debutoi për Meksiksën në vitin 2009 dhe që atëherë është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave me 52 gola. Ai debutoi me kombëtare në në shtator 2009 në një ndeshje miqësore kundër Kolumbisë. Ai ka përfaqsuar ekipin në tre edicione të FIFA Kupës së Botës, dy edicione të FIFA Kupës së Konfederatave, CONCACAF Kupën Gold 2011 dhe Copa América Centenario në vitin 2016. Ai ishte golashënuesi më i mirë i Kupës Gold me 7 gola dhe u emërua si lojtari më i mirë i turnamentit.[4]

Hernández ka lindur në Guadalajara, Meksikë dhe luajti për herë të parë futboll në moshën shtatë vjeç. Ai jetoi në Morelia, Michoacán për katër vite, kurse babai i tij, futbollisti Javier Hernández Gutiérrez, luante për Monarcas Morelia.[5] Gjatë kohës që jetonte në Morelia, Hernández shkoi në shkollën fillore Instituto Piaget ku ai studioi nga klasa e tretë deri në të gjashtën dhe luajti futboll me ekipin e shkollës.[5]

Në moshën nëntë vjeç, Hernández me bashkua me Guadalajara dhe firmosi kontratën e parë si profesionist në moshën 15 vjeç.[6] Ai ishte bërë gati për të luajtur në FIFA Kampionatin Botëror nën-17 2005, por e dëmtim bëri që ai të mos ishte pjesë e skuadrës e cila në fund e fitoi turnamentin.[7] Gjatë kohës që luante futboll si profesionist, Hernández gjithashtu ndiqte leksione për menaxhim biznesi në Universidad del Valle de Atemajac.[6] Hernández ka emëruar Hugo Sánchez dhe Rafael Márquez si dy idhujt e tij të fëmijërisë.[8][9]

Karriera me klube

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hernández u bashkua me skuadrën e të rinjëve të Guadalajara në moshën 9 vjeç. Në sezonin 2005–06, ai u bashkua me skuadrën e parë, duke debutuar më 9 shtator 2006 në një ndeshje të Aperturës kundër Necaxa e cila përfundoi me fitoren 4–0 në stadiumin Estadio Jalisco; Hernández hyri në fushë në minutën e 82të në vend të Omar Bravo dhe shënoi golin e fundit për skuadrën e tij pesë minuta më vonë. Ky ishte goli i tij i vetëm në tetë ndeshje të luajtura në vitet 2006 dhe 2007. Ai luajti tetë ndeshje në Apertura 2008 por nuk arriti ta gjejë rrugën e rrjetës, kurse në Clausura 2009 shënoi katër gola në 15 ndeshje. Në Apertura 2009, Hernández u bë një lojtar i rëndësishëm në ekip dhe e sezonin si golashënuesi i tretë i skuadrës me 11 gola në 17 ndeshje, duke fituar përfundimisht vendin si titullar në formacion.[10]

Torneo Bicentenario 2010, Hernández ishte golashënuesi më i mirë i ekipit dhe i ligës, sëbashku me Hérculez Gómez dhe Johan Fano, duke regjistruar 10 gola në vetëm 11 ndeshje.[11][12] Ai e nisi turnamentin duke shënuar nga dy gola në tre ndeshjet e para të turnamentit kundër Deportivo Toluca, Tigres UANL dhe Estudiantes Tecos. Ndeshja kundër Estudiantes Tecos u pa si një ndeshjet më të mira të Hernández me Guadalajaran. Pasi shënoi kundër Querétaros dhe Atlantes, Hernández pësoi një dëmtim që nuk e la atë të luaj për pesë ndeshje.[13] Ai nuk luajti deri në javën e 11të, më pas, Hernández u rikthye dhe shënoi në humbjen 2–1 kundër Monterrey.

Pas paraqitjeve të tij të mira në moshë të re me skuadrën e Guadalajara, shumë klube europiane si PSV Eindhoven i Hollandës, VfL Wolfsburg i Gjermanisë dhe Valencia e Spanjës shfaqën interes për Hernández. Megjithatë, më 8 prill 2010, Hernández firmosi një kontratë pesë-vjeçare me klubin anglez Manchester United dhe zyrtarisht u bashkua me klubin më 1 korrik të atij viti.

Manchester United

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Hernández në debutimin e tij me Manchester United.

Manchester United ishte klubi i parë që shfaqi interes për Hernández në tetor 2009; një zbulues talentësh i klubit anglez shkoi në Meksikë në dhjetor dhe raportoi pozitivisht te Red Devils pasi pa disa ndeshje. Për shkak të moshës së Hernández, klubi fillimisht planifikoi që të priste para se të lëvizte për të nënshkruar me të, por mundësia që ai mund të luante me ekipin kombëtar Kupën e Botës 2010 bëri që Manchester United të nxitonte për ta blerë. Shefi i zbuluesve të talentëve të United u dërgua në Meksikë për tre javë në muajtë shkurt dhe mars për të parë sulmuesin dhe për të ngritur një raport pozitiv për të, para se avokati i klubit të shkonte në Meksikë për të finalizur dokumentat.[14]

Më 8 prill 2010, Hernández pranoi për të firmosur me Manchester United për një shumë të pazbuluar.[15] Një ditë para kësaj, Hernández kishte qënë Old Trafford fitoren e United ndaj Bayern Munich në çerek-finalen e Ligës së Kampioneve.[16] Marrëveshja u bë në fshehtësi të plotë; agjenti i Hernández u mbajt në errësirë, siç ishte edhe gjyshi Tomás Balcázar, të cilët mendonin se Hernández kishte shkuar në një udhëtim në AtlantaShteteve të Bashkuara.[17][18] Si pjesë e marrëveshjes, United luajti një ndeshje miqësore kundër Guadalajara në stadiumin e tyre të ri Estadio Omnilife më 30 korrik.[19] Më 27 maj, leja e transferimit u dha, duke i hapur rrugë zyrtarizimit të transferimit më 1 korrik 2010.[20]

Hernández duke luajtur për Manchester United kundër MLS All-Stars në NRG Stadium, Houston në korrik 2010.

Më 28 korrik 2010, Hernández bëri debutimin e tij me Manchester United në ndeshjen MLS All-Star Game 2010, duke u aktivizuar si zëvëndësues në minutën e 63të në vend të Nanit; ai shënoi golin e parë me klubin 18 minuta më vonë, duke mposhtur portierin Nick Rimando me një parabël nga jashtë zone pas një topi të gjatë nga Darren Fletcher.[21] Dy ditë më vonë, Hernández shënoi ndaj Manchester United duke luajtur me klubin e tij të vjetër Chivas; ai e nisi ndeshjen me fanellën e Chivas dhe shënoi në minutën e tetë. Ai ndërroi ekip në pjesën e dytë, por nuk mundi dot të ndalojë humbjen 3–2 për Manchester United.[22] Ai shënoi në ndeshjen e tretë miqësore rresht në fitoren 7–1 kundër League of Ireland XI në stadiumin e rindërtuar Aviva Stadium më 4 gusht.[23]

Hernández bëri debutimin e tij zyrtar me klubin më 8 gusht në FA Community Shield 2010 kundër Çelsit, duke shënuar golin e dytë të fitores 3–1 në Wembley Stadium. Ai u aktivizua në fillim të pjesës së dytë dhe shënoi në minutën e 76të me fytyrë pas një topi të Antonio Valencias në zonë.[24] Më 16 gusht, Hernández debutoi në Premier Ligë, duke zëvëndësuar Wayne Rooneyn në minutën e 63të të fitores 3–0 në shtëpi ndaj Newcastle United.[25] Ai shënoi golin e parë në Ligën e Kampioneve më 29 shtator në fitoren minimale në transfertë ndaj Valencias, duke u aktivizuar sërisht si zëvëndësues.[26] Më 16 tetor, Hernández shënoi golin e parë në kampionat për ekipin në barazimin 2–2 në shtëpi kundër West Bromwich Albion.[27] Tetë ditë më vonë, Hernández regjistroi dopietën e parë me klubin, dhe golat e tij të parë në transfertë, në një fitore 2–1 kundër Stoke City.[28] Dy ditë pas kësaj, ai shënoi për herë të parë edhe në Kupës e Ligës, një gol në minutën e fundit në fitoren 3–2 ndaj Wolves pasi u aktivizua si zëvëndësues;[29] kjo fitore e dërgoi ekipin në çerek-finale, ku u eliminuan nga West Ham United.[30] Më 1 janar 2011, ai u aktivizua sërisht si zëvëndësues në takimin ndaj West Bromwich Albion, duke shënuar me kokë golin e fitores 2–1 në transfertë.[31] Tre ditë më vonë, ai u bë meksikani me më shumë gola në historinë e Premier Ligës pas golit të shënuar në fitoren 2–1 në shtëpi ndaj Stoke City.[32]

Hernández duke luajtur ndaj West Brom në Old Trafford në vitin 2010.

Më 25 janar, Hernández shënoi golin e barazimit të përkohshëm në përmbysjen 3–2 të United kundër Blackpool.[33] Katër ditë më vonë, ai shënoi golin e parë në Kupën FA në fitoren 2–1 në transfertë ndaj Southampton.[34] Hernández më pas shënoi një dopietë në fitoren 4–0 kundër Wigan më 26 shkurt.[35] Tetë ditë më vonë, ai shënoi golin e ngushëllimit në humbjen 3–1 në derbi ndaj Liverpool.[36] Më 15 mars, Hernández shënoi dy gola në fitoren 2–1 kundër Marseille, duke i dhënë ekipit fitoren 2–1 dhe një vend në çerek-finalen e Ligë së Kampioneve.[37] Dy javë më vonë, ai shënoi golin e katërt të fitores 4–2 me përmbysje ndaj West Ham pasi fillimisht United kishte qënë në disavantazh të dy golave.[38] Më 8 prill, Hernández ishte një nga kanditatët e nominuar për çmimin PFA Lojtari i Ri i Vitit sëbashku me shokun e skuadrës Nani.[39] Katër ditë më vonë, ai shënoi golin e parë në fitoren 2–1 në çerek-finalen e Ligës së Kampioneve ndaj Çelsit; United fitoi me rezultatin e përgjithshëm 3–1, duke përparuar në gjysëm-finale.[40] Ai vazhdoi me formën e tij të shkëlqyer duke shënuar një tjetër gol me kokë në fitoren 1–0 ndaj Everton më 23 prill.[41]

Më 8 maj, Hernández shënoi golin e parë të fitores 2–1 ndaj Çelsit pas vetëm 36 sekondash; kjo fitore do të thoshte se United i duhej vetëm një pikë për të fituar titullin e Premier Ligës.[42] Goli ndaj Çelsit ishte i 20ti i tij në të gjitha kompeticionet, duke u bërë lojtari i parë që nga Ruud van Nistelrooy në sezonin 2001–02 që e arrin këtë në sezonin debutues.[43] Hernández vulosi sezonin debutues me Manchester United duke fituar çmimin Sir Matt Busby Lojtari i Vitit më 18 maj pasi u votua nga tifozët e klubit.[44] Më 28 maj, Hernández luajti 90 minuta të plota në distatën 3–1 kundër Barcelonësfinalen e Ligës së Kampioneve.[45][46] Më 5 korrik 2011, Federata Ndërkombëtare e Futbollit për Histori dhe Statistika e emëroi Hernándezin si "World Goalgetter 2011", me 13 gola, para lojtarëve të tjerë si Cristiano Ronaldo, Giuseppe Rossi dhe Lionel Messi.[47]

Pas mori pjesë në CONCACAF Kupën Gold 2011 me Meksikën, Hernández u rikthye te Manchester United për të filluar stërvitjen para-sezonale në New York para ndeshjes miqësore kundër MLS All-Star.[48] Më 26 korrik 2011, ai u dërgua në spital me pësoi një tronditje të vogël në kokë pasi u godit me topë gjatë një seance stëvitore; ai ishte ftuar për ndeshjen kundër MSL All-Star, por nuk mori pjesë në ndeshje.[49][50]

Më 28 korrik 2011, u raportua se Rafael Ortega, doktori te Chivas, informoi Manchester United se Hernández po vuante nga një gjëndje para-ekzistuese neurologjike. Ortega gjithashtu shpjegoi se Hernández ka vuajtur nga "migrena akute dhe nga dhimbja e kokës" kur ishte adoleshent.[51][52] Ai i humbi të gjitha ndeshjet miqësore të ekipit, FA Community Shield 2011, dhe ndeshjen e parë të kampionatit kundër West Bromwich Albion.[53]

Hernández zhvilloi paraqitjen e parë për sezonin 2011–12 në fitoren 3–0 në shtëpi kundër Tottenham Hotspur më 22 gusht, duke zëvëndësuar Danny Welbeck në minutën e 79të.[54] Ai u rikthye në formacion më 10 shtator kundër Bolton Wanderers, duke shënuar dy gola në një fitore 5–0 në transfertë.[55] Më 15 tetor, Hernández hyri nga stoli për të shënuar një gol vendimtar në barazimin 1–1 ndaj LiverpoolitAnfield. Në minutën e 81të, ai vjedhurazi hyri në zonë dhe shënoi me kokë pas krosimit të Danny Welbeck.[56]

Hernández firmosi një kontratë të re pesë-vjeçare me Manchester United më 24 tetor që do të thoshte se ai do të qëndronte në Old Trafford deri në 2016.[57] Goli i tij i katërt në kampionat erdhi në fitoren minimale 1–0 kundër EvertonGoodison Park.[58] Pas kësaj, në ndeshjen e rradhës, ai shënoi një tjetër gol fitoreje, këtë herë në transfertë ndaj Swansea City.[59] Hernández shënoi në ndeshjen e rradhës të United në shtëpi ndaj Newcastle United, kjo pasi gjuajtja e Wayne Rooney u ndal nga një mbrojtës dhe u përplas te meksikani, duke përfunduar në rrjetë.[60] Në ndeshjen e rradhës në transfertë ndaj Aston Villës, ai u nxorr nga fusha e lojës me barrelë në pasi ndrydhi kyçin e këmbës pas një dueli me një lojtar kundërshtar. Pas ndeshjes, trajneri Ferguson deklaroi se Hernández kishte dëmtuar ligamentin e kyçit të këmbës dhe se do të qëndronte jashtë për rreth katër javë.[61] Më 18 dhjetor, Hernández bëri një rikthim surprizë më herët nga se ishte parashikuar në takimin ndaj Queens Park Rangers; ai u aktivizua si zëvëndësues në minutën e 63të në vend të Danny Welbeck në fitoren 2–0 të United në Loftus Road.[62]

Më 31 janar 2012, Hernández shënoi golin e parë që nga muaji nëntor në fitoren 2–0 kundër Stoke City në Old Trafford, duke shënuar një nga dy penalltitë e ndeshjes.[63] Ai vazhdoi me formën e tij pozitive edhe në ndeshjen e 5 shkurtit ndaj ÇelsitStamford Bridge, duke shënuar golin e barazimit 3–3 pasi fillisht United ishte në disavantazh të trefishtë; ai shënoi me kokë pas krosimit të Ryan Giggs.[64] Më 16 shkurt, Hernández shënoi golin e parë në UEFA Ligën e Evropës në fitoren 2–0 jashtë fushe ndaj Ajax në raundin e 32-tave.[65] Ai shënoi edhe në ndeshjen e kthimit në Old Trafford më 23 shkurt, por këtë herë Manchester United u mposht. Megjithatë, ata u kualifikuan me rezultatin e përgjithshëm 3–2.[66] Më 18 mars, Hernández shënoi një dopietë në fitoren 5–0 kundër Wolverhampton Wanderers.[67]

Hernández gjatë një seance stërvitore me Manchester United në 2012.

Hernández filloi sezonin e tretë me Manchester United më 2 shtator 2012, duke luajtur si zëvëndësues në minutën e 72të të fitores 3–2 ndaj Southampton.[68] Më 15 shtator, ai luajti 90 minuta të plota kundër Wigan Athletic, duke regjistruar ndeshjen e parë si titullar; pavarësisht se Ali Al-Habsi i priti një penallti në minutën e pestë, Hernández arriti më pas të shënojë golin e parë sezonal, e cila u pasua nga një asist për golin e Nick Powell në një fitore 4–0.[69] Më 23 tetor, Hernández shënoi një dopietë në fitoren 3–2 me përmbysje kundër Bragës në ndeshjen e tretë të fazës së grupeve të Ligës së Kampioneve, me ekipin që e kishte mbyllur pjesën e parë në disavantazh të dy golave.[70] Pesë ditë më vonë, ai shënoi golin e fitores në sfidën kundër Çelsit (e cila po luante me nëntë lojtarë), e cila u mbyll 3–2; goli shkaktoi polemika të shumta pasi Hernández u konsiderua se ishte në pozicion të parregullt në momentin e shënimit të golit.[71]

Më 10 nëntor 2012, Hernández hyri në pjesën e dytë si zëvëndësues dhe shënoi dy gola me Manchester United që fitoi 3–2 me përmbysje ndaj Aston VillësVilla Park. Në fund të ndeshjes, Hernández pretendoi se kishte shënuar tregolësh, por përsëritjet treguan se goli i dytë i United ishte autogol i mbrojtësit Ron Vlaar, i cili kishte devijuar në portë gjuajtjen e gabuar të Hernández.[72] Dy javë më pas, ai shënoi golin e pestë në kampionat në fitoren 3–1 në shtëpi kundër Queens Park Rangers.[73] Më 26 dhjetor, Hernández shënoi golin e katërt të Manchester United në kohën shtesë të fitores 4–3 kundër Newcastle UnitedOld Trafford.[74] Ai më pas e nisi vitin e ri 2013 me një dopietë kundër Wigan më 1 janar, duke udhëhequr ekipin drejt një fitore 4–0.[75] Më 26 janar, Hernández shënoi një tjetër dopietë, këtë herë në suksesin 4–1 kundër Fulham në një ndeshje të Kupës FA.[76]

Në një tjetër ndeshje të Kupës FA kundër Reading më 18 shkurt, Hernández shënoi në minutën e 72të, duke i dhënë United avantazhin 2–0. Goli i tij në fund ishte vendimtar dhe në fund ekipi fitoi 2–1.[77] Hernández më pas priti deri më 10 mars për të shënuar golin e tij të rradhës, të cilëne gjeti në një tjetër ndeshje të Kupës FA, kundër Çelsit në një barazim 2–2.[78] Më 12 maj, Hernández shënoi golin e parë të ndeshjes ndaj Swansea City e cila ishte e fundit e trajnerit Sir Alex FergusonOld Trafford. Pasi mbrojtësit kundërshtar nuk larguan topin pas ekzekutimit të një goditje dënimit, meksikani shënoi në brëndësi të zonës në pjesën e parë, duke i dhënë ekipit avantazhin 1–0, në një fitore 2–1.[79] Në ndeshjen e fundit të sezonit, Hernández shënoi golin e fundit të sezonit dhe të fundit të epokës Ferguson, kur ai shënoi në brëndësi të zonës pas një krosimi në barazimin 5–5 kundër West Bromwich Albion.[80]

Hernández e nisi sezonin e katërt duke humbur FA Community Shield 2013 për shkak të një dëmtimi në gju.[81] Ai u rikthye dhe luajti ndeshjen e parë më 1 shtator kundër LiverpoolitAnfield,[82] kurse goli i parë erdhi më 25 shtator sërisht kundër të njëjtin ekip, këtë herë në Kupën e Ligës.[83] Më 26 tetor, me golin e tij të parë në kampionat, Hernández ndihmoi ekipin të fitonte 3–2 me përmbysje ndaj Stoke Cityt në Old Trafford.[84] Tre ditë më vonë, ai regjistroi një dopietë – e cila nisi me një penallti – në fitoren 4–0 kundër Norwich City në raundin e rradhës të Kupës së Ligës.[85] Në gjysëm-finalen e kompeticionit, goli i tij pas krosimit të Adnan Januzaj në minutën e fundit të kohës shtesë e dërgoi ndeshjen ndaj Sunderland në gjuajtjet e penalltive, ku United humbi 2–1.[86]

Huazim te Real Madrid

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1 shtator 2014, Hernández firmosi me klubin spanjoll Real Madrid me huazim deri në fund të sezonit, me mundësi blerje në fund të sezonit.[87][88]

Ai bëri debutimin e tij zyrtar më 13 shtator në derbin e Madridit, duke zëvëndësuar Karim Benzeman në 27 minutat e fundit me ekipin që u mposht me rezultatin 2–1 në shtëpi nga Atlético Madrid.[89] Një javë më pas, në ndeshjen e tij të dytë, Hernández u aktivizua në minutën e 77të në vend të Gareth Bale dhe shënoi dy golat e para për klubin në fitoren rekord 8–2 jashtë fushe ndaj Deportivo de La Coruña.[90]

Ai shënoi golin e fitores më 22 prill 2015 në ndeshjen e dytë çerek-finale të Ligës së Kampioneve ndaj Atlético Madrid, duke dërguar Realin në gjysëm-finalen e kompeticionit.[91] Katër ditë më vonë, Hernández shënoi dy gola në fitoren 4–2 në transfertë ndaj Celta de Vigo.[92]

Më 26 maj, u njoftua se Hernández do të rikthehej te Manchester United pas përfundimit të sezonit pasi Real Madridi nuk vendosi që t'a bënte transferimin përfundimtar.[93]

Largimi përfundimtar nga Manchester United

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 29 gusht 2015, u raportua se trajneri i ekipit Louis Van Gaal i kishte thënë Hernándezit se ai mund të largohej nga klubi para përfundimit të merkatos verore. Edhe pse atij i kishte mbetur edhe një vit nga kontrata, shuma që do të kërkonte United për të ishte ende e paqartë.[94]

Hernández luajti në atë që do të ishte ndeshja e tij e fundit për klubit më 22 gusht në barazimin pa gola ndaj Newcastle United në Old Trafford. Ai hyri në fushën e lojës në minutën e 67të, duke zëvëndësuar Adnan Januzajn.[95] Për shkak se ai kishte luajtur si zëvëndësues në shumicën e ndeshjeve të tij me Manchester United, mesatarja e tij e golave për minuta ishte një nga më të lartat në historinë e Premier Ligës.[3][96]

Më 31 gusht 2015, u njoftua se Hernández kishte firmosur një kontratë tre-vjeçare me Bayer LeverkusenBundesligë për një shifër të pazbuluar,[97] e cila u raportua të ishte 7.3 milion £.[98] Ai debutoi në Bundesligë më 12 shtator si një zëvëndësues në minutën e 56të në humbjen 1–0 ndaj Darmstadt 98.[99] Goli i tij i parë për klubin erdhi katër ditë më vonë në një ndeshje të fazës së grupeve të Ligës së Kampioneve kundër BATE Borisov, duke realizuar të parin e fitores 4–1.[100] Më 23 shtator, Hernández shënoi golin e parë në Bundesligë në fitoren minimale 1–0 kundër FSV Mainz, duke u shpallur edhe lojtari i ndeshjes.[101] Rreth një muaj më vonë, më 20 tetor, Hernández regjistroi dopietën e parë për Leverkusenin në barazimin 4–4 kundër Romës në Ligën e Kampioneve.[102] Ai e mbylli fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve me pesë gola në gjashtë ndeshje; pavarësisht paraqitjeve të tij pozitive, Bayer nuk e kaloi dot grupin, duke u rrëzuar në Ligën e Evropës.[103]

Hernández u shpall lojtari i muajit i Bundesligës për muajin nëntor; në atë muaj, ai shënoi në humbjen 2–1 në shtëpi ndaj 1. FC Köln dhe një dygolësh në fitoren 3–1 kundër Eintracht Frankfurt.[104] Më 12 dhjetor, Hernández shënoi tripletën e tij të parë në Gjermani në fitoren 5–0 të Leverkusenit kundër Borussia Mönchengladbach, duke arritur në shifrën e 15 golave në 12 ndeshjet e fundit, dhe duke arritur gjithsej 17 gola në 20 ndeshje.[105][106] Ai u zgjodh sërisht lojtari i muajit i Bundesligës.[107]

Më 30 janar 2016, në ndeshjen e dytë të ekipit pas pushimeve dimërore, Hernández shënoi dy gola në fitoren 3–0 kundër Hannover 96, duke regjistruar golat e 20të dhe 21të të sezonit.[108] Dy ditë më vonë, ai u emërua lojtari i muajit i Bundesligës për të tretën herë rresht.[109]

Hernández (majtas) duke luajtur me Bayer Leverkusen.

Hernández e nisi sezonin e dytë në Gjermani me një gol dhe asist në fitoren 2–1 të Leverkusenit kundër SC Hauenstein në raundin e parë të DFB-Pokal më 21 gusht 2016.[110] Dy ditë më vonë, u raportua se ai do të humbiste ndeshjen e parë të kampionatit kundër Borussia Mönchengladbach pasi theu dorën.[111] Hernández më pas u rikthye dhe shënoi golin e parë në Bundesligë më 17 shtator kundër Eintracht Frankfurt; megjithatë, gjatë ndeshjes, ai humbi një penallti, me Leverkusenin që u mposht 2–1 në transfertë.[112] Një javë më vonë, në ndeshjen ndaj FSV Mainz 05, Hernández shënoi një tregolësh të përkryer, duke përfshirë edhe golin e fitores në kohën shtesë; kjo ishte tripleta e tij e dytë në Bundesligë.[113] Performancat e tij për muajin shtator u shpërblyen, duke bërë që ai të shpallej sërisht lojtari i muajit në Bundesligë.[114]

Më 28 janar 2017, Hernández shënoi golin e dytë të ekipit të tij në disfatën 2–3 kundër Borussia Mönchengladbach, duke i dhënë fund një serie prej 11 ndeshjesh pa shënuar.[115] Më 21 shkurt, pas përfundit të ndeshjes ndaj Atlético Madrid, Hernández regjitroi paraqitjen e tij të 47të në Ligën e Kampioneve, duke u bërë lojtari meksikan me më shumë ndeshje në këtë kompeticion, duke kaluar mbrojtësin Rafael Márquez (46).[116]

Hernández duke luajtur për West Ham United në korrik 2019.

Më 24 korrik 2017, Hernández u bë pjesë e klubit anglez West Ham United për një shifër e cila u raportua të ishte rreth 16 milion £, duke nënshkruar një marrëveshje tre-vjeçare.[117][118] Debutimi i tij për klubin ndodhi më 13 gusht në distafën 4–0 kundër ish klubit të tij Manchester United në Old Trafford, duke luajtur 90 minuta të plota.[119] Në javën e ardhshme, Hernández shënoi dy golat e parë për West Hamin në një humbje 2–3 kundër Southampton.[120]

Në nëntor, Hernández pësoi një dëmtim në tendinën e gjurit gjatë kohës që ishte i grrumbulluar me Meksikën, dhe u raportua se do të qëndronte jashtë për rreth dy javë.[121] Pas shkarkimit të Slaven Bilić dhe vendosjes së David Moyes si trajneri i ri i ekipit, kishte raportime se Hernández do të përjashtohej nga ekipi ashtu siç ndodhi te Manchester United. Si kundërpërgjigje, Moyes deklaroi se meksikani ishte një "golashënues i mirë" dhe një "finalizues gjenial".[122] Gjatë merkatos së dimrit, kishte raportime të tjera se Hernández do të largohej nga klubi pas vetëm gjashtë muajsh; ai ishte i lidhur me një kalim te klubi turk Beşiktaş dhe një rikthim te Manchester United.[123] Më 20 janar 2018, ai hyri si zëvëndësues dhe shënoi golin e barazimit 1–1 ndaj Bournemouth, duke regjistruar golin e parë që nga muaji tetor.[124] Pas përfundimit të ndeshjes, performanca e tij mori lëvdata nga Moyes, i cili tha "kishim nevojë për të sot".[125] Më 8 prill, në një ndeshje në kampionat ndaj Çelsit, ai shënoi në minutën e 73të për t'a bërë rezultatin 1–1, duke regjistruar golin e tij të nëntë ndaj klubit londinez.[126]

Më 28 gusht 2018, Hernández shënoi golin e barazimit të përkohshëm kundër AFC Wimbledon në një fitore 3–1 në ndeshjen e raundit të dytë të Kupës EFL.[127] Në shtator, trajneri i ekipit Manuel Pellegrini deklaroi se sulmuesi po vuante nga ethet, duke bërë që të humbiste disa ndeshje.[128] Ai u rikuperua dhe j'u rikthye stërvitjes në tetor.[129] Më 3 nëntor, Hernández shënoi golin e parë në Premier Ligë për sezonin 2018–19 në fitoren 4–2 të West Hamit ndaj Burnley.[130]

Më 22 shkurt 2019, Hernández shënoi golin e barazimit të përkohshëm për ekipin e tij në fitoren 3–1 kundër Fulhamit; në pamje të parë, u duk sikur sulmuesi e kishte goditur topin me kokë për t'a dërguar në rrjetë, megjithatë, përsëritja tregoi se topi ishte përplasur në krahun e tij dhe kishte përfunduar në rrjetë.[131] Ky ishte goli i tij i 50të në Premier Ligë, duke u bërë meksikani i parë që e arrin këtë gjë.[132] Ai do të ishte në listën e shënuesve edhe në ndeshjen ndaj Huddersfield më 16 mars, ku fillimisht u aktivizua si zëvëndësues në pjesën e dytë dhe më pas shënoi një dygolësh, përfshirë edhe një gol në kohën shtesë, duke i dhënë ekipit fitoren 4–3.[133]

Hernández shënoi golin e parë në Premier Ligë për sezonin 2019–20 më 17 gusht 2019 në barazimin 1–1 të West Ham ndaj Brighton në Falmer Stadium.[134] Më 30 gusht, Hernández i kërkoi klubit të largohej me qëllim për të udhëtuar në Spanjë për të kryer një transferim 8 milion € me Seviljen.[135]

Më 2 shtator 2019, Hernández u bë pjesë e SeviljesLa Liga për një shifër të pazbuluar, e cila u raportua të ishte 7.3 milion £, duke firmosur një kontratë tre-vjeçare.[136][137]

Karriera ndërkombëtare

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2007–2008: Të rinjtë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hernández ishte një nga 21 lojtarët e thirrur në ekipin kombëtar nën-20 për të luajtur në FIFA Kupën e Botës nën-20 2007 që u zhvillua në Kanada; në fitoren 3–0 kundër Gambias, ai u aktivizua në minutat e fundit dhe shënoi golin e tretë të ndeshjes.[138] Meksika u eliminua në çerek-finale nga Argjentina, e cila në fitoi turnamentin.

2009–2010: Debutimi me ekipin e parë dhe Kupa e Botës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Hernández duke luajtur për Meksikën.

Më 30 shtator 2009, Hernández bëri debutimin e tij për Meksikën kundër Kolumbisë, duke asistuar golin e vetëm të ekipit të tij në 2–1.[139] Më 24 shkurt 2010, Hernández shënoi dy gola kundër Bolivisë dhe asistoi golin e Braulio Lunas në fitoren 5–0. Më 3 mars, Hernández shënoi një gol me kokë duke udhëhequr kombëtaren e tij në suksesin 2–0 kundër Zelandës së Re.[140] Më 17 mars, Hernández shënoi golin e katërt me kombëtaren për t'i dhënë Meksikës fitoren 2–1 kundër Koresë së Veriut.[141] Më 26 maj, Hernández shënoi një gol ngushëllues me kokë në humbjen 2–1 kundër Holandës.[142] Katër ditë më vonë, ai shënoi sërisht, këtë herë një tjetër dopietë në fitoren 5–1 kundër Gambisë.[143]

Më 11 qershor, Hernández bëri debutimin e tij në FIFA Kupën e Botës në ndeshjen hapëse të turnamentit 2010 kundër Afrikës së Jugut në barazimin 1–1; ai hyri në fushën e lojës në minutën e 73të në vend të veteranit Guillermo Franco.[144] Gjashtë ditë më vonë, në ndeshjen e dytë të grupit kundër Francës, ai hyri sërisht si zëvëndësues dhe shënoi golin e dytë të takimit dhe të parin personal, duke dribluar portierin kundërshtar Hugo Lloris pas një pasimi nga Rafael Márquez.[145][146] Me këtë gol ai imitoi gjyshin e tij, Tomás Balcázar, i cili kishte shënuar kundër Francës në Kupën e Botës 1954.[147] Hernández gjithashtu u shpall lojtari i ndeshjes.[148] Më 27 qershor, në ndeshjen e parë si titullar, Hernández shënoi sërisht, por në disfatën 3–1 kundër Argjentinës në raundin e 16-tave, gjë që solli edhe eliminimin e Meksikës nga kompeticioni.[149] Goli i tij erdhi në minutën e 71të me një gjuajtje të fuqishme me të majtën që përfundoi në trekëndësh, kjo pasi kaloi mbrojtësin Martín Demichelis në hyrje të zonës.[150] Statistikat e FIFA-s tregonin se Hernández ishte lojtari më i shpejtë në këtë turnament, duke arritur shpejtësinë 32.15 km/h.[151]

Hernández shënoi një tjetër gol në ndeshjen e parë të Meksikës pas Kupës së Botës, në një ndeshje miqësore kundër kampionëve të botës Spanjës më 11 gusht 2010. Ai shënoi në minutën e 12të me ndeshjen që u mbyll në barazim 1–1, kjo për shkak të finalizimit të David Silvës në minutën e 92të.[152]

2011–2013: Triumfi në Kupën Gold dhe Kupa e Konfederatave

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hernández shënoi golin e parë me kombëtaren për vitin 2011 në një tjetër miqësore, kësaj rradhe kundër Bosnje dhe Hezegovinës më 9 shkurt.[153] Më 26 mars, ai shënoi dy gola të tjerë në një miqësore tjetër kundër Paraguajit. Goli i parë erdhi në minutën e 6të pas një pasimi nga Pablo Barrera, kurse i dyti personal erdhi në minutën e 29të pas një krosimi të ulët në zonë, tre minuta pasi Andrés Guardado kishte dërguar rezultatin 2–0 për Paraguajin. Ai u duartrokit nga tifozët në minutën e 65të në momentin e zëvëndësimit.[154]

Më 5 qershor 2011, Hernández shënoi një tregolësh, i pari në karrierën e tij, në fitoren 5–0 kundër El Salvador.[155] Më 9 qershor 2011, ai shënoi dy gola, në minutat 26të dhe 76të në fitoren kundër Kubës.[156] Më 18 qershor 2011, Hernández shënoi golin e dytë që rezultoi goli i fitores në suksesin 2–1 kundër Guatemalës për të dërguar Meksikën në gjysmë-finale.[157] Më 22 qershor 2011, ai ndihmoi Meksikën të arrinte në finale pas fitores 2–0 kundër Hondurasit në kohën shtesë; ai e shënoi golin në minutën e 99të. Hernández u shpall golashënuesi më i mirë në Kupën Gold me shtatë gola dhe u shpall lojtari më i mirë i turnamentit.[158] Në finale, ai ndihmoi kombëtaren e tij që të fitonte finalen me rezultatin 4–2 kundër Shteteve të Bashkuara.[159]

Më 15 qershor 2013, në ndeshjen e parë të grupit kundër Italisë, Hernández shënoi golin e vetëm të skuadrës së tij me penallti në humbjen 1–2 në Estádio do Maracanã.[160] Në ndeshjen e tretë të grupit, ai shënoi të dy golat e fitores 2–1 kundër Japonisë; gjatë ndeshjes, ai fitoi edhe një penallti që e goditi vetë, por tentativa e tij u prit nga portieri Eiji Kawashima dhe u kthye sërisht te Hernández i cili goditi traversën.[161] Meksika e mbylli grupin në vendin e tretë me vetëm tre pikë, duke u eliminuar nga kompeticioni; Hernández shënoi të tre golat e ekipit të tij.

2014–2015: Fitorja e Kupës CONCACAF

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hernández shënoi pesë herë në fushatën kualifikuese të Meksikës për Kupën e Botës 2014. Më 23 qershor 2014, ai shënoi golin e tretë të Meksikës në fitoren 3–1 kundër KroacisëArena Pernambuco, duke i siguruar ekipin një vend në fazën me eliminim direkt.[162]

Më 1 korrik 2015, Hernández theu klavikulën gjatë një ndeshje miqësore kundër Hondurasit, duke humbur mundësinë të merrte pjesë në CONCACAF Kupën Gold 2015.[163] Tre muaj më vonë, ai u thirr për të luajtur në Kupën CONCACAF, një turnament me një ndeshje të vetme ndërmjet Meksikës dhe Shteteve të Bashkuara që do të vendoste se kush ekip i konfederatës CONCACAF do të merrte pjesë në Kupën e Konfederatave 2017.[164]

2016–2017: Golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Hernández në aksion në Kupën e Botës 2018.

Hernández u përfshi në skuadrën e Meksikës që do të merrte pjesë në turnamentin e Copa América Centenario.[165] Më 5 qershor, ai luajti 83 minuta në fitoren 2–1 ndaj Uruguajit,[166] dhe shënoi golin e parë në fitoren 2–0 kundër Xhamajkës. Ai arriti në kuotën e 45 golave me kombëtaren, vetëm një larg Jared Borgettit, lojtari me më shumë gola në historinë e Meksikës.[167]

Më 27 maj 2017, Hernández u bë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i Meksikës me 47 gola pas golit të shënuar në një ndeshje miqësore ndaj Kroacisë.[168] Në muajin e ardhshëm, Hernández përfaqsoi Meksikën në Kupën e Konfederatave 2017, e zhvilluar në Rusi.[169] Më 18 qershor, ai shënoi golin e parë në barazimin 2–2 kundër Portugalisë, duke realizuar me kokë pas një krosimi nga Carlos Vela.[170]

2018–vazhdon: Kupa e Botës e tretë dhe goli i 50të

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hernández shënoi tre herë në fushatën kualifikuese të Meksikës për Kupën e Botës 2018. Ai ishte një nga 23 lojtarët e thirrur nga trajneri Juan Carlos Osorio për të luajtur në turnamentin final.[171] Ai luajti si titullar në ndeshjen e parë të Meksikës në grup kundër GjermanisëStadiumin Luzhniki në Moskë, duke asistuar golin e vetëm të takimit të shënuar nga Hirving Lozano.[172][173] Në ndeshjen e dytë, Hernández shënoi në fitoren 2–1 ndaj Koresë së Jugut, duke regjistruar golin e tij të 50të me kombëtaren.[174] Ai u shpall lojtari i ndeshjes nga FIFA,[175] u bë lojtari meksikan me më shumë gola në Kupën e Botës, sëbashku me Luis Hernández si dhe lojtari i parë meksikan që shënon në tre edicione të Kupës së Botës.[176][177] Pas kësaj, Hernández luajti si titullar në ndeshjen e fundit në grup ndaj Suedisë si dhe në ndeshjen e raundit të 16-tave kundër Brazilit, ku Meksika u eliminua.[178]

Profili i lojtarit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një shënues vrastar, Hernández është përshkuar si një "gjahtar goli" për shkak të golave të tij të shumtë nga afër.[179][180] Lëvizjet e tij pa top, shpejtësia dhe aftësia për të gjetur hapsira në zonë janë disa nga tiparet që janë vlerësuar.[180][181] Ai është konsideruar si një nga lojtarët e pakët i aftë për të dalë mbrapa shpinës së mbrojtësit dhe më pas të shënojë nga dy metra, duke bërë që stili i tij i lojës të krahasohet me atë të legjendës gjermane Miroslav Klose.[182]

Rudi Völler, drejtori sportiv i Bayer Leverkusen, ka vlerësuar lojtarin për pozicionimin e tij para portës, duke thënë: "ai qartësisht nuk fiton çdo ndërhyrje por ka një ndjesi të jashtëzakonshme se ku do të përfundojë topi".[182] Ish trajneri i Manchester United Sir Alex Ferguson e ka përshkruar sulmuesin si një "golashënues natyral, shumë të shpejtë dhe të aftë të luajë me të dyja këmbët." Ai gjithashtu shtoi se stili i lojës i Hernándezit i kujtonte ish sulmuesin e Unitedit Ole Gunnar Solskjær – i ashtuquajturi "vrasësi me fytyrë fëmijë" i cili shënoi golin e fitores në kohës shtesë ndaj Bayern München në suksesin e United në finalen e Ligës së Kampioneve të vitit 1999.[183] Ish shoku i tij i skuadrës Jesús Padilla tha se Hernández është "i mrekullueshëm në ajër" pavarësisht gjatësisë së tij.[6]

Në në një intervistë për Sports Illustrated në maj 2016, Hernández foli rreth aftësive të tij në brëndësi të zonës, duke e përshkruar intuitën që ai ka për të ditur se ku do të përfundojë një kros ose t'ja hedhi mbrojtësve kundërshtar.[184]

Ish trajneri i ekipit kombëtar Juan Carlos Osorio e përshkroi Hernándezin si një lojtar i cili ka "një zakon për të shënuar. Ndonjëherë duket sikur çdo rebound ose çdo devijim shkon në rrugën e tij. Një tjetër gjë është që ai nuk mërzitet për ndonjë mundësi të humbur. Ai gjithmonë duket gati për tjetrën. Ai ka aftësi të mira në ajër. Ka shpejtësi të mirë, dhe ai i bën ato vrapime diagonale duke u nisur nga mbrojtësi i parë dhe mbrapa mbrojtësit të dytë. Ai gjithashtu ka vullnet për të punuar në mbrojtje."[185]

Hernández duke kryer ritualin e tij të zakonshëm para një ndeshje ndaj Cardiff City në nëntor 2013.

Hernández është djali i Javier Hernández Gutiérrez, i cili ka luatjur me tre klube të ndryshme në Meksikë dhe ka qënë pjesë e ekipit kombëtarKupën e Botës 1986.[186] Hernández Gutiérrez hoqi dorë nga puna si trajneri i rezervave të C.D. Guadalajara vetëm për të parë djalin e tij të luante në në Kupën e Botës 2010Afrikën e Jugut.[187] Hernández është nipi i Tomás Balcázar, i cili gjithashtu ka luajtur me Guadalajarën si dhe ka qënë pjesë e kombëtares Kupën e Botës 1954.[188]

Më 26 maj 2012, Hernández u bë ambasadori meksikan për UNICEF, duke u bërë meksikani i tretë që shërben në këtë pozicion, pas César Costa dhe Julieta Venegas respektivisht në vitet 2004 dhe 2009.[189] Si ambasador, ai do të merrte pjesë në disa aktivitete për të inkurajuar fëmijët dhe adoleshëntët që të mos braktisin shkollimin e tyre. Në një konferencë për shtyp, ai tha se ndihej "krenar dhe i përkushtuar".[190]

Hernández është një i krishter i devotshëm. Ai njihet për ritualin e tij të zakonshëm para ndeshjeve, ku ai ulet në gjunjë dhe falet, një ritual të cilën e kryen në shumicën e ndeshjeve.[191][192] Më 27 qershor 2013, EA Sports njoftoi se Hernández do të shfaqej në në kopertinën e videolojës FIFA 2014 të versionit të Amerikës së Veriut, sëbashku me yllin global Lionel Messi.[193]

Hernández njihet zakonisht me pseudonimin Chicharito, që në shqip do të thotë bizelja e vogël, sepse babai i tij Javier Hernández Gutiérrez, kishte pseudonimin Chicharito (Bizelja) për shkak të syve të tij jeshile.[194]

Statistiakt e karrierës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Redaktuar më 30 mars 2019[195][196][197][198][199]
Ndeshjet dhe golat sipas klubit, sezonit dhe kompeticionit
Klubi Sezoni Liga Kupa Kupa e ligës Kontinenti Tjetër Gjithsej
Divizioni Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Guadalajara 200607 Primera División 8 1 0 0 1 0 0 0 9 1
200708 6 0 0 0 4 0 1 0 11 0
200809 22 4 3 0 7 3 0 0 32 7
2009–10 28 21 0 0 0 0 0 0 28 21
Gjithsej 64 26 3 0 12 3 1 0 80 29
Manchester United 2010–11 Premier League 27 13 5 1 3 1 9[a] 4 1[b] 1 45 20
2011–12 28 10 1 0 0 0 7[c] 2 0 0 36 12
2012–13 22 10 6 4 2 1 6[a] 3 36 18
2013–14 24 4 1 1 5 4 5[a] 0 0 0 35 9
2014–15 1 0 0 0 1 0 2 0
2015–16 1 0 0 0 0 0 2[a] 0 3 0
Gjithsej 103 37 13 6 11 6 29 9 1 1 157 59
Real Madrid (huazim) 2014–15 La Liga 23 7 2 1 8[a] 1 0 0 33 9
Bayer Leverkusen 2015–16 Bundesliga 28 17 3 4 9[d] 5 40 26
2016–17 26 11 2 1 8[a] 1 36 13
Gjithsej 54 28 5 5 17 6 76 39
West Ham United 2017–18 Premier League 28 8 2 0 3 0 33 8
2018–19 24 7 1 0 2 1 27 8
Gjithsej 52 15 3 0 5 1 60 16
Gjithsej karriera 296 113 26 12 16 7 66 19 2 1 406 152
 1. ^ a b c d e f Të gjitha ndeshjet në UEFA Ligën e Kampioneve
 2. ^ Një ndeshje dhe një gol në FA Community Shield
 3. ^ Katër ndeshje në UEFA Ligën e Kampioneve, tre ndeshje dhe dy gola në UEFA Ligën e Evropës
 4. ^ Gjashtë ndeshje dhe pesë gola në UEFA Ligën e Kampioneve, tre ndeshje në UEFA Ligën e Evropës
Redaktuar më 27 mars 2019[200][201]
Ndeshjet dhe golat sipas ekipit kombëtar dhe vitit
Ekipi kombëtar Viti Ndsh Gola
Meksika 2009 1 0
2010 19 11
2011 13 12
2012 10 5
2013 14 7
2014 13 3
2015 8 4
2016 10 3
2017 11 4
2018 7 1
2019 2 1
Gjithsej 108 51
Guadalajara[202]
Manchester United[202]
Real Madrid[202]
Meksika[202]
Çmime
Performanca
 1. ^ "Premier League clubs submit squad lists" (PDF). PremierLeague.com (në anglisht). Premier League. 2 shkurt 2012. fq. 23. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 27 shkurt 2012. Marrë më 2 shkurt 2012.
 2. ^ "Javier Hernandez – Quote, Unquote". ManUtd.com (në anglisht). Manchester United F.C. Marrë më 27 prill 2011.
 3. ^ a b "Best goal ratios of Premier League players" [Mesataret më të mira të golit të lojtarëve të Premier Ligës] (në anglisht). Premier League. Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2017. Marrë më 28 shtator 2016.
 4. ^ "Chicharito lifts Gold Cup" [Chicharito ngren Kupën Gold]. ManUtd.com (në anglisht). Manchester United F.C. 26 qershor 2011. Marrë më 26 qershor 2011.
 5. ^ a b "La Zanahoria de el Chicharito". Zócal (në spanjisht). 15 janar 2012. Marrë më 12 nëntor 2015.
 6. ^ a b c Witz, Billy (1 prill 2010). "For World Cup, Javier Hernández Could Be Mexico's Next Big Thing" (në anglisht). New York Times. Marrë më 30 qershor 2010.
 7. ^ "Javier Hernández" (në anglisht). ESPN FC. Arkivuar nga origjinali më 23 gusht 2010. Marrë më 1 korrik 2010.
 8. ^ "'Chicharito' elogia a Johan Cruyff y Rafael Márquez" (në spanjisht). El Sigoro De Torreón. 25 mars 2012. Marrë më 29 shtator 2019.
 9. ^ "Centenario: 17 Things To Know About Mexico's Javier 'Chicharito' Hernández" [Centenario: 17 gjërat që duhet t'i dini për Javier 'Chicharito' Hernández të Meksikës] (në anglisht). Latintimes. 2 qershor 2016. Marrë më 29 shtator 2019.
 10. ^ "Tabla de Goleo Individual" (në anglisht). Femexfut. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2011. Marrë më 30 qershor 2010.
 11. ^ a b "Mexico » Primera División 2009/2010 Clausura » Top Scorer" [Meksika » Primera División 2009/2010 Clausura » Golashënuesit më të mirë] (në anglisht). World Football. Marrë më 15 maj 2020.
 12. ^ "History awaits flawless Chivas" [Historia pret Chivasin e përkryer] (në anglisht). FIFA. 26 shkurt 2010. Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2012. Marrë më 30 qershor 2010.
 13. ^ "Estadística – Primera División Profesional – Temporada 2009–2010 Torneo Bicentenario" (në anglisht). Femexfut. Arkivuar nga origjinali më 15 dhjetor 2010. Marrë më 30 qershor 2010.
 14. ^ Coppack, Nick (9 prill 2010). "Boss: We had to move fast" [Boss: Duhet të lëvizim shpejtë]. ManUtd.com (në anglisht). Manchester United F.C. Marrë më 1 korrik 2010.
 15. ^ Communications Dept. (8 prill 2010). "Reds agree Hernandez deal" [Të kuqtë bien dakort për marrëveshjen e Hernandez]. ManUtd.com (në anglisht). Manchester United F.C. Marrë më 8 prill 2010.
 16. ^ Thompson, Gemma (8 prill 2010). "Chicharito's 'dream' move" [Kalimi i 'ëndërrave' i Chicharitos]. ManUtd.com (në anglisht). Manchester United F.C. Marrë më 13 prill 2010.
 17. ^ White, Duncan (11 prill 2010). "Javier Hernandez, aka El Chicharito, living the Manchester United dream" [Javier Hernandez, aka El Chicharito, duke jetuar ëndërrën e Manchester United] (në anglisht). Londër: The Telegraph. Marrë më 30 qershor 2010.
 18. ^ Tom Marshall; Steve Bartram (9 qershor 2010). "United's covert operation". ManUtd.com (në anglisht). Manchester United F.C. Marrë më 30 qershor 2010.
 19. ^ Tom Marshall (8 prill 2010). "Manchester United to play Chivas at new stadium" [Manchester United do të luajë me Chivas në stadiumin e ri]. guadalajarareporter.com (në anglisht). Guadalajara Reporter. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2011. Marrë më 8 prill 2010.
 20. ^ James Tuck (27 maj 2010). "Chicharito granted work permit" [Chicharito i jepet leja e punës]. ManUtd.com (në anglisht). Manchester United F.C. Marrë më 27 maj 2010.
 21. ^ "MLS All-Stars 2 United 5" (në anglisht). Manchester Evening News. 29 korrik 2010. Marrë më 24 shtator 2019.
 22. ^ Thompson, Gemma (30 korrik 2010). "Chivas 3 United 2" (në anglisht). Manchester United F.C. Arkivuar nga origjinali më 13 gusht 2011. Marrë më 1 gusht 2010.
 23. ^ Coppack, Nick (4 gusht 2010). "Ireland XI 1 United 7" (në anglisht). Manchester United F.C. Marrë më 4 gusht 2010.
 24. ^ Fletcher, Paul (8 gusht 2010). "Chelsea 3–1 Man Utd" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 8 gusht 2010.
 25. ^ Chowdhury, Saj (16 gusht 2010). "Man Utd 3–0 Newcastle" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 16 gusht 2010.
 26. ^ Stevenson, Johnson (29 shtator 2010). "Valencia 0–1 Man Utd" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 29 shtator 2010.
 27. ^ Sanghera, Mandeep (16 tetor 2010). "Man Utd 2–2 West Brom" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 16 tetor 2010.
 28. ^ McNulty, Phil (24 tetor 2010). "Stoke 1–2 Man Utd" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 24 tetor 2010.
 29. ^ Stevenson, Jonathan (26 tetor 2010). "Man Utd 3–2 Wolves" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 26 tetor 2010.
 30. ^ Whyatt, Chris (30 nëntor 2010). "West Ham 4–0 Man Utd" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 30 nëntor 2010.
 31. ^ Chowdhury, Saj (1 janar 2011). "West Brom 1–2 Man Utd" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 1 janar 2011.
 32. ^ Stevenson, Jonathan (4 janar 2011). "Man Utd 2–1 Stoke" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 4 janar 2011.
 33. ^ McNulty, Phil (25 janar 2011). "Blackpool 2–3 Man Utd" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 25 janar 2011.
 34. ^ Hughes, Ian (28 janar 2011). "Southampton 1–2 Man Utd" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 28 janar 2011.
 35. ^ Whyatt, Chris (26 shkurt 2011). "Wigan 0–4 Man Utd" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 26 shkurt 2011.
 36. ^ McNulty, Phil (6 mars 2011). "Liverpool 1–3 Man Utd" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 6 mars 2011.
 37. ^ McNulty, Phil (15 mars 2011). "Man Utd 2–1 Marseille" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 15 mars 2011.
 38. ^ Sanghera, Mandeep (2 prill 2011). "West Ham 2–4 Man Utd" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 2 prill 2011.
 39. ^ "Gareth Bale & Samir Nasri lead PFA nominations" [Gareth Bale & Samir Nasri udhëheqin nominimet e PFA] (në anglisht). BBC Sport. 8 prill 2011. Marrë më 8 prill 2011.
 40. ^ McNulty, Phil (12 prill 2011). "Man Utd 2–1 Chelsea" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 12 prill 2011.
 41. ^ Stevenson, Jonathan (23 prill 2011). "Man Utd 1–0 Everton" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 23 prill 2011.
 42. ^ McNulty, Phil (8 maj 2011). "Man Utd 2–1 Chelsea" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 8 maj 2011.
 43. ^ Taylor, Daniel (9 maj 2011). "Manchester United on brink of record 19th title after win over Chelsea" [Manchester United shumë pranë titullit të 19të rekord pas fitores ndaj Çelsit] (në anglisht). Londër: The Guardian. Marrë më 9 maj 2011.
 44. ^ Reddy, Luke (19 maj 2011). "Nani and Chicharito win Manchester United Player of the Year awards" [Nani dhe Chicharito fitojë çmimet e Lojtarit të Vitit të Manchester United] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 19 maj 2011.
 45. ^ Dunn, Alex (28 maj 2011). "No answer to Barca genius" [Ska përgjigje për gjenitë e Barçës] (në anglisht). Sky Sports. Marrë më 24 shtator 2019.
 46. ^ White, Duncan (28 maj 2011). "Barcelona 3 Manchester United 1: match report" [Barcelona 3 Manchester United 1: raporti i ndeshjes] (në anglisht). The Telegraph. Marrë më 24 shtator 2019.
 47. ^ Marshall, Adam (6 korrik 2011). "Javier is world's best" [Javier më i miri i botës] (në anglisht). Manchester United. Marrë më 7 korrik 2011.
 48. ^ "Manchester United to return for 2011 AT&T MLS All-Star Game" [Manchester United do të rikthehet për MLS All-Star 2011]. MLSsoccer.com (në anglisht). Major League Soccer. 28 mars 2011. Arkivuar nga origjinali më 2 maj 2011. Marrë më 4 prill 2011.
 49. ^ "Manchester United's Javier Hernández taken to hospital with concussion" [Javier Hernández i Manchester United dërgohet në spital me tronditje] (në anglisht). The Guardian.co.uk. 27 korrik 2011. Marrë më 23 gusht 2011.
 50. ^ "Javier Hernandez hospitalized with concussion" [Javier Hernandez shtrohet në spital me tronditje] (në anglisht). Sport Illustrated. 28 korrik 2011. Marrë më 23 gusht 2011.
 51. ^ Taylor, Daniel (28 korrik 2011). "Javier Hernández's former club claim he has a neurological condition" [Ish klubi i Javier Hernández prentedon se ai ka një gjëndje neurologjike] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 23 gusht 2011.
 52. ^ "Hernandez 'may have neurological issue'" [Hernandez 'mund të ketë probleme neurologjike'] (në anglisht). Tehran Times. 30 korrik 2011. Marrë më 23 gusht 2011.
 53. ^ "Javier Hernández could miss start of Manchester United season" [Javier Hernández mund të humbasi fillimin e sezonit të Manchester United] (në anglisht). The Guardian. 28 korrik 2011. Marrë më 23 shtator 2019.
 54. ^ "United storm past Spurs" [United kalon Spursat furishëm] (në anglisht). Sky Sports. 23 gusht 2011. Marrë më 23 shtator 2019.
 55. ^ Da Silva, Michael (23 gusht 2011). "Bolton 0–5 Man Utd" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 23 shtator 2019.
 56. ^ McNulty, Phil (15 tetor 2011). "Liverpool 1–1 Man Utd" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 16 tetor 2011.
 57. ^ "Javier Hernandez signs new five-year contract" [Javier Hernandez firmos kontratë të re pesë-vjeçare] (në anglisht). BBC Sport. 24 tetor 2011. Marrë më 29 tetor 2011.
 58. ^ "Everton 0–1 Man Utd" (në anglisht). BBC Sport. 29 tetor 2011. Marrë më 29 tetor 2011.
 59. ^ "Swansea 0–1 Man Utd" (në anglisht). BBC Sport. 19 nëntor 2011. Marrë më 19 nëntor 2011.
 60. ^ Wilson, Paul (26 nëntor 2011). "Demba Ba penalty gives Newcastle share of the points at Old Trafford" [Penalltia e Demba Bas i jep Newcastle pikë të ndara në Old Trafford] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 19 nëntor 2011.
 61. ^ "Manchester United's Javier Hernandez suffers ankle ligament injury" [Javier Hernandez i Manchester United pëson dëmtim në ligamentin e kyçit të këmbës] (në anglisht). BBC Sport. 3 dhjetor 2011. Marrë më 3 dhjetor 2011.
 62. ^ McNulty, Phil (18 dhjetor 2011). "QPR 0–2 Man Utd" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 18 dhjetor 2011.
 63. ^ Bostock, Adam (31 janar 2012). "United 2 Stoke 0". ManUtd.com (në anglisht). Manchester United. Marrë më 31 janar 2012.
 64. ^ Taylor, Daniel (5 shkurt 2012). "Manchester United earn point at Chelsea after thrilling comeback" [Manchester United merr një pikë në Çelsi pas përmbysjes horror] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 6 shtator 2019.
 65. ^ Bartram, Steve (23 shkurt 2012). "United 1 Ajax 2 (agg 3-2)". ManUtd.com (në anglisht). Manchester United. Marrë më 23 shkurt 2012.
 66. ^ Johnston, Neil (23 shkurt 2012). "Manchester United 1–2 Ajax (agg: 3–2)" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 23 shkurt 2012.
 67. ^ Bagchi, Rob (18 mars 2012). "Wolverhampton Wanderers v Manchester United – as it happened" [Wolverhampton Wanderers v Manchester United – si ndodhi] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 18 mars 2012.
 68. ^ "Southampton vs Man Utd". ESPN FC (në anglisht). 3 shtator 2012. Arkivuar nga origjinali më 9 maj 2012. Marrë më 3 shtator 2012.
 69. ^ "Scholes scores on landmark day" [Scholes shënon në ditë rekordi] (në anglisht). Sky Sports. 16 shtator 2012. Marrë më 17 shtator 2012.
 70. ^ McNulty, Phill (23 tetor 2012). "Man Utd 3-2 Braga" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 23 shtator 2019.
 71. ^ McNulty, Phil (28 tetor 2012). "Chelsea 2–3 Man Utd" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 28 dhjetor 2015.
 72. ^ "Javier Hernández hits double to give Manchester United victory at Villa Park" [Javier Hernández shënon dopietë për t'i dhënë Manchester United fitoren në Villa Park] (në anglisht). Metro.uk. 10 nëntor 2012. Marrë më 23 shtator 2019.
 73. ^ Jurejko, Jonathan (24 nëntor 2012). "Man Utd 3–1 QPR" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 28 dhjetor 2015.
 74. ^ "Man Utd 4-3 Newcastle: Match Report" [Man Utd 4-3 Newcastle: Raporti i ndeshjes] (në anglisht). Sport.co.uk. 26 dhjetor 2012. Marrë më 23 shtator 2019.
 75. ^ Sheringham, Sam (1 janar 2013). "Wigan 0–4 Man Utd" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 23 shtator 2019.
 76. ^ Smith, Ben (26 janar 2013). "Man Utd 4–1 Fulham" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 23 shtator 2019.
 77. ^ Whalley, Mike (18 shkurt 2013). "Man Utd 2–1 Reading" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 23 shtator 2019.
 78. ^ Taylor, Daniel (10 mars 2013). "Chelsea's Ramires secures FA Cup replay as Manchester United blow lead" [Ramires i Çelsit siguron përsëritjen e ndeshjes së Kupës FA, Manchester United shpërdoron avantazhin] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 23 shtator 2019.
 79. ^ McNulty, Phil. "Manchester United 2–1 Swansea" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 12 maj 2013.
 80. ^ "West Brom 5 Manchester United 5: Fergie's career ends with ten-goal thriller" [West Brom 5 Manchester United 5: Karriera e Fergiet mbyllet me ndeshje horror me dhjetë gola] (në anglisht). Daily Mail. 19 maj 2013. Marrë më 19 maj 2013.
 81. ^ "Community Shield: Man Utd 2–0 Wigan" (në anglisht). BBC Sport. 11 gusht 2013. Marrë më 23 shtator 2019.
 82. ^ "Premier League: Daniel Sturridge gives Liverpool 1-0 win over Manchester United" [Premier League: Daniel Sturridge i jep Liverpoolit fitoren 1-0 ndaj Manchester United] (në anglisht). Sky Sports. 3 shtator 2013. Marrë më 23 shtator 2019.
 83. ^ "Capital One Cup third round: Javier Hernandez goal sees Man Utd beat Liverpool" [Raundi i tretë i Capital One Cup: Goli i Javier Hernandez shikon Man Utd të mposhti Liverpoolin] (në anglisht). Sky Sports. 25 shtator 2013. Marrë më 31 gusht 2015.
 84. ^ Wright, David (26 tetor 2013). "Manchester United 3 – Stoke City 2: David Moyes' men fight back in scrappy win" [Manchester United 3 – Stoke City 2: Lojtarët e David Moyes luftojnë mbrapsht në fitoren e copëzuar]. Daily Express (në anglisht). Marrë më 31 gusht 2015.
 85. ^ "Man Utd 4–0 Norwich" (në anglisht). BBC Sport. 29 tetor 2013. Marrë më 31 gusht 2015.
 86. ^ Taylor, Daniel (22 janar 2014). "Sunderland beat Manchester United in dramatic shootout to reach final" [Sunderland mposht Manchester United në gjuajtjet dramatike të penalltive për të arritur finalen]. The Guardian (në anglisht). Marrë më 31 gusht 2015.
 87. ^ Tuck, James (1 shtator 2014). "Chicharito joins Real Madrid on loan" [Chicharito u bashkohet Real Madridit në huazim]. ManUtd.com (në anglisht). Manchester United. Marrë më 1 shtator 2014.
 88. ^ "Official announcement: Javier Hernández 'Chicharito'" [Njoftim zyrtar: Javier Hernández 'Chicharito'] (në anglisht). Real Madrid C.F. 1 shtator 2014. Marrë më 1 shtator 2014.
 89. ^ "Real Madrid 1–2 Atl Madrid" (në anglisht). BBC Sport. 13 shtator 2014. Marrë më 20 shtator 2014.
 90. ^ "Deportivo de La Coruña 2–8 Real Madrid" (në anglisht). BBC Sport. 19 shtator 2014. Marrë më 19 shtator 2014.
 91. ^ "Javier Hernandez scores as Real Madrid beat Atletico Madrid" [Javier Hernandez shënon me Real Madridin që mposht Atletico Madridin] (në anglisht). ESPN FC. 22 prill 2015. Marrë më 23 prill 2015.
 92. ^ Begley, Emlyn (26 prill 2015). "Celta de Vigo 2–4 Real Madrid" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 26 prill 2015.
 93. ^ "Javier Hernandez back at Man Utd as Real Madrid decide against deal" [Javier Hernandez rikthehet te Man Utd me Real Madridin që vendos kundër marrëveshjes] (në anglisht). BBC Sport. 26 maj 2015. Marrë më 26 maj 2015.
 94. ^ Burt, Jason (29 gusht 2015). "Manchester United manager Louis van Gaal tells Javier Hernandez he is free to leave" [Trajneri i Manchester United Louis van Gaal i thotë Javier Hernandez se është i lirë të largohet] (në anglisht). The Daily Telegraph. Marrë më 18 shtator 2018.
 95. ^ Johnston, Neil (23 gusht 2015). "Man Utd 0–0 Newcastle" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 23 gusht 2015.
 96. ^ "Revealed! The most lethal Premier League goal scorers of all-time" [Zbulohet! Golashënuesit më të pamëshirshëm të të gjitha kohërave në Premier Ligë] (në anglisht). talkSport. 7 tetor 2014. Marrë më 23 tetor 2015.
 97. ^ "Chicarito completes transfer from United to Bayer Leverkusen" [Chicarito përfundon transferimin nga United te Bayer Leverkusen] (në anglisht). Manchester United F.C. Marrë më 31 gusht 2015.
 98. ^ "Javier Hernandez: Man Utd striker joins Bayer Leverkusen for £7.3m" [Javier Hernandez: Sulmuesi i Man Utd i bashkohet Bayer Leverkusen për 7.3 milion £] (në anglisht). BBC Sport. 31 gusht 2015. Marrë më 31 gusht 2015.
 99. ^ "Chicharito makes Bayer Leverkusen debut" [Chicharito debuton me Bayer Leverkusen] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 12 shtator 2015.
 100. ^ "Bayer Leverkusen 4 BATE 1: Hernandez nets in comfortable win" [Bayer Leverkusen 4 BATE 1: Hernandez shënon në fitoren komode] (në anglisht). FourFourTwo. Marrë më 16 shtator 2015.
 101. ^ "Hernandez strike downs Mainz" [Goli i Hernandez rrëzon Mainzin] (në anglisht). Bundesliga. Marrë më 23 shtator 2015.
 102. ^ Howarth, Matthew (20 tetor 2015). "Leverkusen leave it late in eight-goal thriller" [Leverkusen e lejnë vonë në ndeshjen horror me tetë gola] (në anglisht). UEFA.com. Marrë më 20 tetor 2015.
 103. ^ "Javier 'Chicharito' Hernandez" (në anglisht). Goal.com. Marrë më 10 dhjetor 2015.
 104. ^ "Chicharito Named Bundesliga Player of the Month in November" [Chicharito emërohet lojtari i muajit i Bundesligës në nëntor] (në anglisht). teleSUR. 6 dhjetor 2015. Marrë më 25 shtator 2019.
 105. ^ Dunbar, Ross. "Chicharito hat trick lifts Leverkusen to big win over Gladbach" [Tripleta e Chicharitos ngren Leverkusenin drejt një fitoreje të madhe ndaj Gladbach] (në anglisht). Fox Sports. Marrë më 12 dhjetor 2015.
 106. ^ "Javier Hernandez hat trick carries Leverkusen, Bayern cruise to win" [Tripleta e Javier Hernandez mban Leverkusenin, Bayern lundron drejt fitores]. ESPN FC (në anglisht). Marrë më 12 dhjetor 2015.
 107. ^ "Javier Hernandez again named Bundesliga player of the month" [Javier Hernandez emërohet sërisht lojtari i muajit i Bundesligës] (në anglisht). ESPN FC. 30 dhjetor 2015. Marrë më 31 dhjetor 2015.
 108. ^ "Bayer Leverkusen 3–0 Hannover 96: Hernandez double downs Hannover" [Bayer Leverkusen 3–0 Hannover 96: Dopieta e Hernandez ul Hannoverin] (në anglisht). Vavel. 30 janar 2016. Marrë më 25 shtator 2019.
 109. ^ "JANUARY PLAYER OF THE MONTH: JAVIER 'CHICHARITO' HERNANDEZ" [Lojtari i muajit janar: Javier 'Chicharito' Hernandez'] (në anglisht). Bundesliga. 1 shkurt 2016. Marrë më 6 shkurt 2016.
 110. ^ "SC Hauenstein 1–2 Bayer Leverkusen" (në anglisht). ESPN FC. 21 gusht 2016. Marrë më 23 gusht 2016.
 111. ^ "Javier Hernandez to miss Bayer Leverkusen's Bundesliga opener after falling down stairs" [Javier Hernandez do të humbasi ndeshjen hapëse të Bayer Leverkusen në Bundesligë pasi ra nga shkallët] (në anglisht). Sky Sports. 23 gusht 2016. Marrë më 23 gusht 2016.
 112. ^ Rosenblatt, Ryan. "Chicharito goes from Bayer Leverkusen hero to goat as Bayer Leverkusen lose" (në anglisht). FOX Sports. Marrë më 17 shtator 2016.
 113. ^ McCauley, Kevin. "'Chicharito' Javier Hernandez completes hat trick with stoppage time winner for Bayer Leverkusen" ['Chicharito' Javier Hernandez plotëson tripletën me një gol fitoreje në kohën shtesë për Bayer Leverkusen] (në anglisht). SB Nation. Marrë më 24 shtator 2016.
 114. ^ "Chicharito voted September Player of the Month!" [Chicharito votohet lojtari i muajit shtator!] (në anglisht). Bundesliga. Marrë më 30 shtator 2016.
 115. ^ Sayer, Brandon. "Bayer 04 Leverkusen 2–3 Borussia Monchengladbach: Foals produce stunning second half comeback to give Hecking perfect start" [Bayer 04 Leverkusen 2–3 Borussia Monchengladbach: Fohlen prodhojnë një përmbysje shtangëse në pjesën e dytë për t'i dhënë Hecking një nisje të përkryer] (në anglisht). Vavel. Marrë më 28 janar 2016.
 116. ^ "Chicharito, el mexicano con más partidos en Champions League" [Chicharito, meksikani me më shumë ndeshje në Ligën e Kampioneve] (në spanjisht). Goal.com. Marrë më 21 shkurt 2017.
 117. ^ "Javier Hernandez: West Ham sign striker from Bayer Leverkusen for £16m" [Javier Hernandez: West Hami blen sulmuesin nga Bayer Leverkusen për 16 milion £] (në anglisht). BBC Sport. 24 korrik 2017. Marrë më 24 korrik 2017.
 118. ^ "Javier Hernandez completes transfer to West Ham United" [Javier Hernandez plotëson transferimin te West Ham United] (në anglisht). West Ham United F.C. Marrë më 24 korrik 2017.
 119. ^ Jurejko, Jonathan. "Manchester United 4–0 West Ham" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 13 gusht 2017.
 120. ^ Chapman, Caroline. "Southampton 3–2 West Ham". BBC Sport (në anglisht). Marrë më 19 gusht 2017.
 121. ^ "Report: Chicharito Could Miss Two West Ham Games With Hamstring Injury" [Raporti: Chicharito mund të humbasi dy ndeshje të West Hamit me dëmtim në tendinë]. Sports Illustrated (në anglisht). Marrë më 15 nëntor 2017.
 122. ^ Burnton, Simon (11 nëntor 2017). "David Moyes assures Javier Hernández he has a future at West Ham" [David Moyes siguron se Javier Hernández ka të ardhme te West Hami]. The Guardian (në anglisht). Marrë më 11 nëntor 2017.
 123. ^ "Transfer report: West Ham striker Javier Hernandez in talks with Turkish champions Besiktas" [Raporti i transferimeve: Sulmuesi i West Ham Javier Hernandez në bisedime me kampionët e Turqisë Besiktas] (në anglisht). talkSport. Marrë më 17 janar 2018.
 124. ^ "West Ham 1–1 Bournemouth: Hernandez scores first time since October to cancel out Fraser strike" [West Ham 1–1 Bournemouth: Hernandez shënon për herë të parë që nga tetori për të anulluar golin e Fraser]. Daily Mirror (në anglisht). 20 janar 2018. Marrë më 20 janar 2018.
 125. ^ "'We needed him today' – Moyes tackles Chicharito transfer talk after goal against Bourenmouth" ['Kishim nevojë për të sot' – Moyes ndalon zërat e transferimit të Chicharitos pas golit ndaj Bourenmouth]. Goal.com (në anglisht). Marrë më 20 janar 2018.
 126. ^ "Javier Hernandez can't explain fine goal scoring record against Chelsea" [Javier Hernandez nuk mundet të shpjegojë rekordin pozitiv të golave ndaj Çelsit] (në anglisht). ESPN FC. 8 prill 2018. Marrë më 18 tetor 2018.
 127. ^ "AFC Wimbledon 1–3 West Ham: Hammers turn it on in second half against 10-man Dons" [AFC Wimbledon 1–3 West Ham: Hammers e kthen në pjesën e dytë kundër Wimbledon me 10 veta] (në anglisht). Sky Sports. 28 gusht 2018. Marrë më 18 tetor 2018.
 128. ^ "Pellegrini: "Chicharito está enfermo"" (në spanjisht). West Ham United F.C. 14 shtator 2018. Marrë më 19 tetor 2018.
 129. ^ Marshall, Tom (4 tetor 2018). "Javier 'Chicharito' Hernandez back training with West Ham after fever" [Javier 'Chicharito' Hernandez rikthehet në stërvitje me West Ham pas etheve] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 19 tetor 2018.
 130. ^ Bullin, Matt (3 nëntor 2018). "West Ham 4–2 Burnley". BBC Sport (në anglisht). Marrë më 4 nëntor 2018.
 131. ^ Hafez, Shamoon (22 shkurt 2019). "West Ham 3–1 Fulham". BBC Sport (në anglisht). Marrë më 22 shkurt 2019.
 132. ^ "Chicharito reaches 50th career Premier League goals with strike against Fulham" [Chicharito arrin 50 gola në Premier Ligë me golin ndaj Fulham]. Goal.com (në anglisht). 22 shkurt 2019. Marrë më 22 shkurt 2019.
 133. ^ "Javier Hernández the hero as West Ham beat Huddersfield in seven-goal thriller" [Javier Hernández heroi me West Hamin që mposht Huddersfield në ndeshjen horror me shtatë gola] (në anglisht). The Guardian. 16 mars 2019. Marrë më 16 mars 2019.
 134. ^ Bullin, Matt (17 gusht 2019). "Brighton 1–1 West Ham". BBC Sport (në anglisht). Marrë më 19 gusht 2019.
 135. ^ Stone, Simon. "Javier Hernandez: West Ham striker set to complete move to Sevilla" [Javier Hernandez: Sulmuesi i West Ham gati të përfundoj kalimin te Sevilja]. BBC Sport (në anglisht). Marrë më 1 shtator 2019.
 136. ^ "Zyrtare: Chicharito kompleton kalimin te Sevilla". Telegrafi.com. 2 shtator 2019. Marrë më 22 shtator 2019.
 137. ^ "Agreement with West Ham United F.C. for the transfer of Javier 'Chicharito' Hernández" [Marrëveshje me West Ham United F.C. për transferimin e Javier 'Chicharito' Hernández] (në anglisht). Sevilla FC. 2 shtator 2019. Marrë më 2 shtator 2019.
 138. ^ "Gio and Co. blank Gambia" (në anglisht). FIFA.com. Marrë më 29 mars 2014.
 139. ^ "Mexico 1–2 Colombia" [Meksika 1–2 Kolumbia]. mediotiempo.com (në spanjisht). Medio Tiempo. Marrë më 30 shtator 2009.
 140. ^ "Soccer: Gutsy All Whites fall to fiery Mexico". nzherald.co.nz (në anglisht). APN Holdings NZ. 4 mars 2010. Marrë më 6 mars 2010.
 141. ^ "Mexico 2–1 North Korea: Hernandez Strikes Again" [Meksika 2–1 Korea e Veriut: Hernandez shënon përsëri] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 18 mars 2010.
 142. ^ "Netherlands 2–1 Mexico" [Holanda 2–1 Meksika] (në anglisht). ESPN FC. 26 maj 2010. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2011. Marrë më 30 mars 2011.
 143. ^ "Mexico 5–1 Gambia" [Meksika 5–1 Gambia] (në anglisht). ESPN FC. 30 maj 2010. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2011. Marrë më 30 mars 2011.
 144. ^ Jonathan Stevenson (11 qershor 2010). "South Africa 1–1 Mexico" [Afrika e Jugut 1–1 Meksika] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 11 qershor 2010.
 145. ^ "Mexico subs shoot down France" [Zëvëndësuesit e Meksikës fikin Francën] (në anglisht). FIFA.com. 17 qershor 2010. Arkivuar nga origjinali më 2 shtator 2011. Marrë më 3 qershor 2010.
 146. ^ Phil Dawkes (17 qershor 2010). "France 0–2 Mexico" [Franca 0–2 Meksika] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 17 qershor 2010.
 147. ^ Steve Bartram (17 qershor 2010). "Chicharito steals the show" [Chicharito vjedh shfaqjen]. ManUtd.com (në anglisht). Manchester United F.C. Marrë më 3 korrik 2010.
 148. ^ "France-Mexico" [Franca-Meksika] (në anglisht). FIFA.com. 17 qershor 2010. Arkivuar nga origjinali më 13 gusht 2011. Marrë më 3 korrik 2010.
 149. ^ Paul Fletcher (27 qershor 2010). "Argentina 3–1 Mexico" [Argjentina 3–1 Meksika] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 27 qershor 2010.
 150. ^ "Tevez shines as Argentina oust Mexico" [Tevez shkëlqen me Argjentinën që nxjerr jashtë Meksikën] (në anglisht). FIFA.com. 27 qershor 2010. Arkivuar nga origjinali më 11 dhjetor 2010. Marrë më 3 qershor 2010.
 151. ^ "Statistical stars from the group stage" [Yjet statistikor nga faza e grupeve] (në anglisht). FIFA.com. 26 qershor 2010. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2011. Marrë më 6 mars 2011.
 152. ^ "Mexico vs. Spain 1 – 1" [Meksika vs. Spanja 1 – 1] (në anglisht). Soccerway. 11 gusht 2010. Marrë më 4 prill 2019.
 153. ^ Sergio Guzmán (9 shkurt 2011). "México 2–0 Bosnia-Herzegovina... Debut esperanzador". MedioTiempo.com (në spanjisht). Medio Tiempo. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2011. Marrë më 9 shkurt 2011.
 154. ^ Andrea Martinez (26 mars 2011). "Mexico 3-1 Paraguay: Brace For Chicharito" (në anglisht). Goal.com. Marrë më 4 prill 2019.
 155. ^ "Hernandez stars for Mexico" [Hernandez shkëlqen për Meksikën] (në anglisht). The Guardian. 6 qershor 2011. Marrë më 6 qershor 2011.
 156. ^ "Hernandez strikes Gold". ManUtd.com (në anglisht). Manchester United. 10 qershor 2011. Marrë më 10 qershor 2011.
 157. ^ "Hernandez fires Mexico through". ManUtd.com (në anglisht). Manchester United. 19 qershor 2011. Marrë më 19 qershor 2011.
 158. ^ a b "Javier Hernández » Gold Cup 2011 USA" [Javier Hernández » Kupa Gold Shba 2011] (në anglisht). World Football. Marrë më 15 maj 2020.
 159. ^ Simon Evans (26 qershor 2011). "Mexico clinch Gold Cup with 4-2 win over U.S." [Meksika merr Kupën Gold me një fitore 4-2 kundër Shba-së] (në anglisht). Reuters. Marrë më 15 maj 2020.
 160. ^ "Mexico 1-2 Italy" (në anglisht). BBC Sport. 16 qershor 2013. Marrë më 24 mars 2019.
 161. ^ "Japan 1-2 Mexico" (në anglisht). BBC Sport. 22 qershor 2013. Marrë më 24 mars 2019.
 162. ^ "Meksika zbut Kroacinë dhe "kërcënon" Holandën". Panorama Sport. 23 qershor 2014. Marrë më 27 shtator 2019.
 163. ^ "Javier Hernandez injury a cruel setback to the striker and Mexico" [Dëmtimi i Javier Hernandez është një hap mbrapa i madh për sulmuesin dhe Meksikën] (në anglisht). ESPN FC. 2 korrik 2015. Marrë më 27 shtator 2019.
 164. ^ "Final 23-Player Rosters for CONCACAF Cup 2015 Chosen by Mexico and United States" [Ekipet finale me 23 lojtarë për Kupën CONCACAF 2015 të zgjedhur nga Meksika dhe Shtetet e Bashkuara] (në anglisht). Gold Cup. 5 tetor 2015. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2019. Marrë më 27 shtator 2019.
 165. ^ "Mexico announces team for Copa America Centenario and it looks scary good" [Meksika njofton ekipin për Copa America Centenario dhe duke në mënyrë të frikshme i mirë] (në anglisht). Fox Sports. 17 maj 2016. Marrë më 26 shtator 2019.
 166. ^ Kevin Baxter. "Mexico scores twice late to turn back Uruguay, 3–1, in Copa America group game" [Meksika shënon dy herë në fund për të përmbysur Uruguajin, 3–1, në ndeshjen e grupit të Copa America]. Los Angeles Times (në anglisht). Marrë më 5 qershor 2016.
 167. ^ "Mexico through to Copa América quarters after seeing off Jamaica" [Meksika në çerek-finalet e Copa Américas pasi mposhtin Xhamajkën]. The Guardian (në anglisht). Marrë më 9 qershor 2016.
 168. ^ Gonzalez, Roger. "Chicharito becomes all time leading goalscorer for Mexico" [Chicharito bëhet golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave për Meksikën]. CBS Sports (në anglisht). Marrë më 31 maj 2017.
 169. ^ "Dos Santos, Vela return for El Tri, make Mexico's Confederations Cup roster" [Dos Santos, Vela rikthehen për El Tri, ja dalin të jenë pjesë e ekipit të Meksikës për Kupën e Konfederatave]. Sports Illustrated (në anglisht). 8 qershor 2018. Marrë më 31 maj 2019.
 170. ^ "Portugal 2–2 Mexico" (në anglisht). BBC Sport. 18 qershor 2017. Marrë më 18 qershor 2017.
 171. ^ "World Cup 2018: Javier Hernandez in Mexico squad for Russia" [Kupa e Botës 2018: Javier Hernandez në skuadrës e Meksikës për Rusinë] (në anglisht). BBC Sport. 4 qershor 2018. Marrë më 26 shtator 2019.
 172. ^ "Meksika thyen kampionët e botës, Gjermania e pafuqishme!" (në anglisht). Top-Channel.tv. 17 qershor 2018. Marrë më 26 shtator 2019.
 173. ^ "Kampioni e nis me humbje Botërorin, Gjermania mposhtet nga Meksika" (në anglisht). Telegrafi.com. 17 qershor 2018. Marrë më 26 shtator 2019.
 174. ^ "Meksika thuajse e kualifikuar, mposht edhe Korenë e Jugut" (në anglisht). Top-Channel.tv. 23 qershor 2018. Marrë më 26 shtator 2019.
 175. ^ "Korea Republic v Mexico – Man of the Match" [Republika e Koresë v Meksika – Lojtari i ndeshjes] (në anglisht). FIFA.com. 23 qershor 2018. Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2018. Marrë më 23 qershor 2018.
 176. ^ Bagchi, Rob. "Mexico edge towards knockout round at World Cup after Carlos Vela and Javier Hernandez all but end South Korea hopes" [Meksika shkon në fazën me eliminim dirket të Kupës së Botës pasi Carlos Vela dhe Javier Hernandez i japin fund shpresave të Koresë së Jugut] (në anglisht). The Daily Telegraph. Marrë më 23 qershor 2018.
 177. ^ "ESPN Stats & Info on Twitter" (në anglisht). Marrë më 23 qershor 2018.
 178. ^ "Javier HERNANDEZ" (në anglisht). FIFA.com. Arkivuar nga origjinali më 25 qershor 2018. Marrë më 22 tetor 2018.
 179. ^ "Javier Hernández and the best tap-in merchants". The Daily Telegraph (në anglisht). Marrë më 29 shtator 2019.
 180. ^ a b "The False 9: Javier Hernandez – Rebirth of the Poacher?" [9 falco: Javier Hernandez – Rilindja e gjahtarit?]. The False 9 (në anglisht). Marrë më 4 qershor 2011.
 181. ^ Daniel Taylor (16 mars 2011). "Sir Alex Ferguson hails form of Javier Hernández for Manchester United" [Sir Alex Ferguson vlerëson formën e Javier Hernandez për Manchester United]. The Guardian (në anglisht). Marrë më 30 janar 2016.
 182. ^ a b Christenson, Marcus. "Javier Hernández and the underrated art of the clinical goalscorer" [Javier Hernandez dhe arti i nënvlersuar i golashënuesit klinikal] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 2 nëntor 2016.
 183. ^ "Javier Hernandez bliver den nye Solskjær" (në danisht). Tipsbladet. 1 gusht 2010. Marrë më 29 shtator 2019.
 184. ^ "Inside the churning mind of Mexico's Javier 'Chicharito' Hernandez" [Brënda mendjes së Javier 'Chicharito' Hernadezit të Meksikës]. Sports Illustrated (në anglisht). Marrë më 31 maj 2016.
 185. ^ Wahl, Grant (3 maj 2018). "Masters of Modern Soccer: Chicharito and the Art of Mexico's Synchronization" [Mjeshtrat e futbollit modern: Chicharito dhe arti i sinkronizimit të Meksikës]. Sports Illustrated (në anglisht). Marrë më 18 tetor 2018.
 186. ^ "Get to know... Hernandez" [Njiheni... Hernandezin] (në anglisht). Manchester United F.C. 8 prill 2010. Marrë më 15 qershor 2010.
 187. ^ "Hernandez's father quits to see him play" [Babai i Hernandez heq dor për t'a parë atë të luajë] (në anglisht). ESPN FC. 4 qershor 2010. Arkivuar nga origjinali më 7 qershor 2010. Marrë më 30 qershor 2010.
 188. ^ Witz, Billy (1 prill 2010). "For World Cup, Javier Hernández Could Be Mexico's Next Big Thing" [Për Kupën e Botës, Javier Hernández mund të jetë e gjëra e rradhës e madhe e Meksikës] (në anglisht). The New York Times. Marrë më 22 mars 2014.
 189. ^ "Chicharito es embajador de UNICEF" [Chicharito është ambasadori i UNICEF] (në spanjisht). El Economista. 26 maj 2012. Marrë më 27 maj 2012.
 190. ^ Lecanda, León (26 maj 2012). "Chicharito es embajador de Unicef" [Chicharito është ambasadori i Unicef] (në spanjisht). ESPN FC. Marrë më 27 maj 2012.
 191. ^ "Chicharito to ditch his pre-match Catholic prayer at Ibrox" [Chicharito do ta shmangi lutjen e tij katolike para ndeshjeve në Ibrox] (në anglisht). theredevilspot.blogspot. 24 nëntor 2010. Marrë më 13 qershor 2014.
 192. ^ Thomas Peters. "Professional Soccer Player Facing Persicution For Pre-Game Catholic Prayer" [Futbollisti profesionist i futbollit përballet me persekutim për lutjen e tij katolike para ndeshjeve] (në anglisht). CV (Catholic Voice). Arkivuar nga origjinali më 11 nëntor 2014. Marrë më 13 qershor 2014.
 193. ^ "FIFA 14 - North America Cover Reveal" (në anglisht). EA Sports. 27 qershor 2013. Marrë më 30 qershor 2013.
 194. ^ "Javier "Chicharito" Hernandez: Manchester United New Prodigy" (në anglisht). Bleacher Report. 8 prill 2010. Marrë më 22 mars 2014.
 195. ^ "Javier Hernández". Medio Tiempo (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 22 prill 2017. Marrë më 25 prill 2017.
 196. ^ "Javier Hernández". Worldfootball (në anglisht). 1 qershor 2010. Marrë më 1 qershor 2010.
 197. ^ "Javier Hernández". Football Database (në anglisht). 1 qershor 2010. Marrë më 1 qershor 2010.
 198. ^ Endlar, Andrew. "Javier Hernandez". StretfordEnd.co.uk (në anglisht). Marrë më 23 shkurt 2010.
 199. ^ "Javier Hernández". ESPN FC (në anglisht). Marrë më 8 shkurt 2017.
 200. ^ "Javier "Chicharito" Hernández – Goals in International Matches" [Javier "Chicharito" Hernández – Golat në ndeshjet ndërkombëtare] (në anglisht). Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation. Marrë më 4 prill 2019.
 201. ^ Benjamin Strack-Zimmerman. "Javier Hernández" (në anglisht). National Football Teams. Marrë më 2 shtator 2011.
 202. ^ a b c d ""Chicharito" Hernández". Soccerway (në anglisht). Marrë më 13 janar 2014.
 203. ^ "Watch: Chicharito goal gives Mexico 1–0 lead over U.S." [Shiko: Goli i Chicharitos i jep kryesimin Meksikës 1–0 kundër Shba]. Sports Illustrated (në anglisht). Marrë më 10 qershor 2016.

Lidhje të jashtëme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]