Manuel Pellegrini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pellegrini (2019)

Luis Manuel Pellegrini Ripamonti (i lindur më 16 shtator 1953 në Santiago) është një ish-futbollist kilian dhe menaxher aktual r Real Madridit.

Pellegrini u diplomua si inxhinier civil 1979. Si futbollist ai ka luajtur gjithë karrierën e tij për Universidad de Chile. Si një trajner, ai ka arritur skuadra kryesisht në Argjentinë dhe Kili. San Lorenzo fituar titullin e parë e tyre ndërkombëtare ndërsa Pellegrini ishte menaxher.

LDU Quito

Pellegrini drejtoi skuadren ekuadoras LDU Quito ne titull kombëtar në 1999, duke filluar një traditë e trajnerëve që pasoi atë të ekipit ekuadoras. Ai kishte një paraqitje të mirë në Copa Libertadores me ekipin që e vuri në sy e GM-së e ekipeve të tjera të Jugut amerikane.

Kili dhe San Lorenzo

Pellegrini, me nofkën "el ingeniero" (inxhinier) është në fakt një inxhinier. Ai u diplomua nga Kili Universidad Catolica de në vitin 1979 me shkallën e Inxhinierisë Civile, përmend në ndërtim. Ai filloi stërvitje Universidad de Chile gjatë sezonit 1988, vit në të cilin ai e humbi për fat të keq këtë kategori, një situatë shumë zhgënjyes për një nga klubet më popullor në vend. Pas stërvitje Palestino dhe "O` Higgins, ai u bë trainer i Universidad Catolica, një tjetër një nga klubet më të mëdha nga Kili, dhe ai kishte një ekip mahnitshme me lojtarë të tillë si Alberto Acosta dhe Nestor Gorosito, por ai vetëm mund të përfundojë si runner-up gjatë sezonet 1994 dhe 1995. Këto vite janë themelore në karrierën e tij si Nestor Gorosito, një ikonë e San Lorenzo e Argjentinës, më vonë do të rekomandojë Pellegrini në ekip dhe rekomandimin e tij do të korrni shpërblime kur trajneri kilian udhëhequr nga Los Cuervos për titullin 2001 Clausura dhe Merkozurin Copa, ekuivalent UEFA South America's Cup.

River plate

Pellegrini siguruar kampionatin Clausura në Milionarios Los (2003) në të cilën ai përdorur talentet e Andres D'Alessandro, një nga playmakers shumë argjentinas të ketë qenë krahasuar të Diego Maradona. Megjithatë shitjen e tij për të VfL Volfsburg provuar një pengesë të vështirë për të kapërcyer Pellegrini dhe anën e tij luftoi për të mbrojtur statusin e tyre si kampionë të Argjentinës në Apertura 2003 turnet. Ai u largua nga funksioni i tij në fund të fushatës.

Villarreal

Inxhinier i çertifikuar civile mori përsipër detyrat menaxheriale te Villarreal më 1 korrik, 2004. Brenda sezonit të parë në ngarkuar klubit të kualifikuar për Ligën e Kampionëve pas mbarimit të tretë në kampionat dhe ka arritur çerek-finale të Kupës UEFA. Villarreal pas sezonit të arritur gjysmë-finale UEFA Liga e Kampionëve 2005-06, duke humbur në Arsenal erdhi Villarreal e shtatë në kampionat. Pas dy sezonet e shfaqën Villarreal duke përfunduar në vendin e 5 dhe 2 të dyja në kampionat, duke i fundit historik për klub. Pellegrini kryesonte "nëndetëse Yellow" në fazat eliminuese ligën e Kampionëve, ku ata ishin të tërhequr të përballen me Arsenal edhe një herë kohë ky në çerek-finale, duke humbur nga 4-1 në total.

Sipas statistikave Pellegrini fituar përqindje është e dytë më e suksesshme e Jugut menaxher klubi amerikan në Evropë, brenda 25 viteve të fundit, që vjen pas Vanderlei Luxemburgo.

Në fund të vitit 2007, Villarreal ofroi një kontratë zgjatur deri në 2011. Më 1 qershor, 2009, Villareal shefi ekzekutiv Llaneza José Manuel Pellegrini njoftoi se nuk do të vazhdojë në klubit. Ekzekutiv klubit Diccionario përcaktoi se, nëse Real Madrid kërkuar të nënshkruajë trajneri kilian, ata do të duhet të paguajnë klauzolë 4 milion euro Pellegrini.

Real Madrid

Më 1 qershor, 2009, Pellegrini ishte shpallur si menaxher i ri i Real Madrid me prezantimin e tij zyrtar për të ndjekur më 2 qershor. Ai u bashkua me Real Madrid si menaxher i parë në masë të dytë si Florentino Pérez Real Madrid president. Pas disa ditësh, Pellegrini i tha Kakás nga AC Milan, sepse ai tha: "Nëse duam ta fitojë Ligën e Kampionëve dhe do të jetë ekipi më i mirë në botë, kemi nevojë për lojtarë të mirë në botë".Pellegrini ishte menaxher i Real Madrid deri më 26 maj 2010 kur edhe u shkarkua për t'ia lëshuar vendin Jose Mourinhos.Pellegrini nuk fitoi asnjë titull me Real Madridin.

Titujt e fituar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universidad Católica

LDU Quito

San Lorenzo

River Plate

Villarreal

Trajner[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 6 June 2009
Team Nat From To Record
P W L D Win %
Villarreal Spanja July 1, 2004 May 31, 2009 259 123 64 72 47.72
Real Madrid Spanja June 2, 2009 May 26,2010 48 36 5 7 75.00