Giuseppe Rossi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Giuseppe Rossi

Rossi with Celta in 2017
Të dhënat vetjake
Emri i plotëGiuseppe Rossi[1]
DatëlindjaGabim: Nevojitet datë e vlefshme lindjeje: viti, muaji, data[2]
VendlindjaTeaneck, New Jersey, United States
Gjatësia1.73 m (5 ft 8 in)[3]
PozicioniForward
Karriera me të rinjtë
1996–1999Clifton Stallions
2000–2004Parma
2004Manchester United
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2004–2007Manchester United5(1)
2006Newcastle United (loan)11(0)
2007Parma (loan)19(9)
2007–2013Villarreal136(54)
2013–2017Fiorentina34(16)
2016Levante (loan)17(6)
2016–2017Celta (loan)18(4)
2017–2018Genoa9(1)
2020Real Salt Lake7(1)
Karriera ndërkombëtare
2003Italy U165(3)
2003–2004Italy U1714(6)
2004–2005Italy U183(0)
2006–2008Italy U2116(5)
2008Italy Olympic team6(6)
2008–2014Italy30(7)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 7 September 2020 (UTC)

Giuseppe Rossi (Shqiptimi në italisht: [dʒuˈzɛppe ˈrossi] ; i lindur më 1 shkurt 1987) është një futbollist profesionist italian që luan si sulmues . Ai lindi në Shtetet e Bashkuara, ku edhe kaloi pjesën më të madhe të karrierës së tij në Evropë me Villarreal dhe Fiorentina, përveç magjisë me klube të tjera në Angli, Itali dhe Spanjë, para se të kthehej në vendin e tij të lindjes për t'u bashkuar me Real Salt Lake për një sezon të vetëm në vitin 2020.

Rossi përfaqësoi Italinë në nivelin ndërkombëtar në Lojërat Olimpike Verore 2008 dhe në Kupën e Konfederatave FIFA 2009, duke mbledhur tridhjetë paraqitje dhe duke shënuar shtatë gola në nivelin e të moshuarve midis 2008 dhe 2014. Së bashku me Mario Balotelli dhe Daniele De Rossi, ai është shënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në Itali në Kupën e Konfederatave FIFA, me 2 gola. [4]

Për shkak të paraqitjeve të tij të plota dhe suksesit që arriti në La Liga Spanjolle, Rossi fitoi pseudonimin Pepito Rossi, një referencë për të njëjtin emër Paolo Rossi, i cili u mbiquajt Pablito pas performancave të tij golshënuese në fushatën fituese të Italisë në FIFA 1982 në Spanjë. [5] [6]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rossi është një amerikan italian, i lindur nga prindër emigrantë italianë në Teaneck, New Jersey . Babai i tij, Fernando Rossi nga Fraine, Abruzzo, ishte trajner i futbollit dhe jepte mësime në Italisht dhe Spanjisht në Shkollën e Mesme Clifton . Nëna e tij, Cleonilde Rossi nga Acquaviva d'Isernia, Molise, ishte poashtu një mësuese gjuhe në Clifton, motra e tij, Tina, tani jeton në Shtetet e Bashkuara. [7]

Pasi babai i tij vdiq në 2010, Rossi filloi të mbante numrin 49, pasi që ishte viti i lindjes së babait të tij, ndërsa në vitin 2014, ai u kthye në fanellën me numër 22. [8] [9]

Karriera e klubit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi që iu ofrua një vend në ekipin e të rinjve të Parma, Rossi (në atë kohë 12 vjeç) dhe babai i tij u transferuan në Itali derisa Manchester United bleu kontratën e tij kur ishte 17 vjeç. [10] Debutimi i tij për ekipin e parë erdhi në 20 nëntor 2004, në shtëpi me Crystal Palace në raundin e pestë të Kupës së Ligës, si zëvendësues në minutën e 84-të për David Bellion . [11]

Për debutimin e tij në Ligën premierë më 15 tetor 2005, ai hyri në lojë në minutën e 78-të për Ruud van Nistelrooy, dhe nëntë minuta më vonë shënoi golin e fundit në një fitore 3–1 kundër Sunderland në Stadiumin e Dritës . [12] Më 18 Janar 2006, në një përsëritje të raundit të tretë të Kupës FA, shënoi dy herë ndërsa United mundi jo-ligën Burton Albion 5-0. [13] Edhe pse Rossi nuk luajti në finalen e Kupës së Ligës kundër Wigan Athletic, Nemanja Vidić (i cili bëri një kameo shtatë minutëshe në fund të lojës) i dha Rossit medaljen e tij në shenjë vlerësimi të kontributit të tij në suksesin e skuadrës në raundet e hershme. [14]

Në fillim të sezonit 2006-07, Rossi u transferua në Newcastle United si huazim deri në 1 Janar të vitit 2007, ku pritej të fitonte përvojën e ekipit të parë. Ai bëri debutimin e tij në shtëpi më 24 shtator 2006. [15] Rossi shënoi golin e tij të vetëm në Newcastle në fillimin e tij të parë në 25 Tetor të vitit 2006 kundër Portsmouth në një barazim të raundit të tretë të Kupës së Ligës në St James 'Park . [16]

Për gjysmën e dytë të sezonit, ai u huazua përsëri, këtë herë tek ish-klubi i tij Parma, [17] duke shënuar nëntë gola në 19 paraqitje të kampionatit. [18]

Villarreal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Giuseppe Rossi luajti për Villarreal për pesë vjet e gjysmë pasi u bashkua nga Manchester United në vitin 2007.

Më 31 korrik të vitit 2007, Manchester United konfirmoi se Rossi ishte shitur për klubin spanjoll Villarreal për një tarifë të pazbuluar, thuhet se rreth £ 6.6 milion (10 €) milion) [19] [20] Ai shënoi golin e tij të parë për Villarreal në debutimin e tij kundër Valencia më 26 gusht 2007. [21]

Në sezonin e tij të dytë me Villarreal, Rossi shënoi 12 gola në 30 paraqitje në kampionat, së bashku me tre gola në tetë paraqitje të Ligës së Kampionëve. [22] Në janar 2011, ai nënshkroi një zgjatje të kontratës me Villarreal deri në 2016. [23] Sezoni 2010–11 ishte sezoni i tij i rëndësishëm, pasi ai shënoi 32 gola në 56 paraqitje në të gjitha garat, duke ndihmuar klubin të përfundonte në vendin e katërt në La Liga, duke shënuar 18 gola, të cilët i kualifikuan ata për UEFA 2011–12 Champions League, duke ndihmuar gjithashtu Villarreal në gjysmë-finale të UEFA Europa League 2010–11 atë sezon, duke shënuar 11 gola, dhe çerekfinalet e Copa del Rey . Një dëmtim i ligamentit të kryqëzuar në gjurin e djathtë të Rossi që ai mori në humbjen 3–0 kundër Real Madrid në 26 Tetor 2011 bëri që Rossi të mos ishte për gjashtë muaj. [24] Rossi dëmtoi ligamentin e tij të përparmë kryq të gjurit të djathtë në stërvitje në 13 Prill 2012 dhe ishte jashtë për 10 muaj të tjerë. [25]

Fiorentina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 4 janar 2013, Fiorentina erdhi në një marrëveshje me Villarreal për transferimin e Rossi për një tarifë prej rreth 11.8 € milion [26] .Më 7 janar, Fiorentina mbajti një konferencë për shtyp duke zbuluar Rossi, ku u zbulua se lojtari kishte nënshkruar një kontratë katër-vjeçare që përmbante 35 € klauzolë milioni lirimi. [27]

Më 21 maj, dita e fundit e sezonit 2012–13 Serie A, Rossi bëri debutimin e tij për Fiorentina si zëvendësues në një fitore 5–1 kundër Pescara . [28]

Më 26 gusht, Rossi shënoi golin e tij të parë në 23 muaj në ndeshjen hapëse të Fiorentinës të sezonit 2013–14 Serie A - një humbje 2–1 të Catania . [29] Më 20 tetor, Rossi frymëzoi Fiorentinën në një fitore 4–2 pas rivalit Juventus, duke shënuar një hat-trick 14 minutësh që dënoi Juve në humbjen e tyre të parë në Firence për 15 vjet. [30]

Më 5 janar 2014, Rossi u zëvendësua në ndeshjen e Fiorentina kundër Livorno ndërsa ai pësoi një shtrembërim të shkallës së dytë të ligamentit të tij kolateral medial në gjurin e tij të djathtë. [31] Goditja u dha nga Leandro Rinaudo, i cili e trajtoi Rossin nga prapa në një mënyrë kaq të ndyrë sa ai tërhoqi dënimin ndërkombëtar. [32] Deri në këtë pikë Rossi kishte qenë golashënuesi kryesor në Serie A me 14 gola në 18 paraqitje të kampionatit. [33]

Rossi u kthye nga dëmtimi si një zëvendësues në minutën e 69-të në humbjen finale të Fiorentina 3–1 të Coppa Italia ndaj Napoli në 3 maj. [34] Më 6 maj, ai shënoi në kthimin e tij në Serie A - një humbje 4–3 ndaj Sassuolo . [35]

Më 14 gusht 2014, Rossi dëmtoi meniskun e tij mesor të gjurit të djathtë në stërvitje. Më 5 shtator 2014 Fiorentina konfirmoi se Rossi do të ishte për 4-5 muaj. [36]

Rossi u kthye në fushë më 30 gusht 2015, në një humbje 3–1 kundër Torinos ; më vonë atë javë ai gjithashtu ra dakord me klubin e tij për të marrë një ulje të pagave. [37] Më 1 tetor, ai shënoi golin e tij të parë që kur u kthye nga dëmtimi i tij në fitoren 4–0 të Fiorentinës ndaj Belenenses në Ligën e Evropës . [38]

Kredi për Levante[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 22 janar 2016, Rossi u kthye në La Liga duke nënshkruar një marrëveshje huazimi deri në fund të sezonit me Levante, në mënyrë që të fitonte kohën e lojës dhe një vend në ekipin kombëtar italian në Euro 2016. [39] Ai bëri debutimin e tij në klub në 31 janar, duke shënuar në një humbje 3–1 kundër Sevilla . [40] Më 13 Mars në Estadi Ciutat de València, ai shënoi golin e vetëm për një fitore ndaj rivalëve të qytetit Valencia CF, të menaxhuar nga ish-bashkëlojtari i tij i United Gary Neville . [41] Më 8 maj, ai shënoi një fitues të vonë në një fitore 2–1 në shtëpi ndaj pretendentëve për titull Atlético Madrid, megjithëse rezultati nuk ishte i mjaftueshëm për të parandaluar që skuadra të hiqej. [42]

Kredi për Celta Vigo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 29 gusht 2016, Rossi nënshkroi një kontratë një vjeçare me Celta de Vigo, me një mundësi për një vit tjetër. [43] Ai shënoi golin e tij të parë për klubin në debutimin e tij, i cili erdhi në një barazim 1–1 kundër Standard Liège në ndeshjen e parë të grupeve të Celta të Ligës së Evropës. [44] Ai bëri debutimin e tij në kampionat me klubin më 18 shtator, duke ardhur si zëvendësues në një barazim 0–0 kundër Osasuna . [45] Më 3 Prill 2017, Rossi shënoi një hat-trick (tre gola brenda një loje) në një fitore 3–1 në shtëpi ndaj Las Palmas në La Liga; ky ishte goli i tij i parë që kur shënoi kundër Espanyol më 25 shtator 2016 dhe hat-trick i tij i parë që nga 20 tetori 2013, kur shënoi tre gola për Fiorentina në një fitore në shtëpi 4–2 kundër Juventusit. [46] [47] Më 9 Prill 2017, Rossi pësoi dëmtimin e pestë të rëndë në karrierën e tij kur shpërtheu ACL në gjurin e tij të majtë në një lojë kundër SD Eibar, dhe si pasojë ai u përjashtua nga veprimi për të paktën 6 muaj. [48] [49] Rossi u bë një agjent i lirë në korrik pasi Fiorentina lejoi skadimin e kontratës së tij dhe ai më pas refuzoi një ofertë nga Celta për të qëndruar me palën spanjolle deri në janar 2018. [50]

Genova[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 4 dhjetor 2017, Rossi u nënshkrua nga Genoa në një transferim falas. [51] Ai bëri debutimin e tij për klubin më 20 dhjetor, duke ardhur si zëvendësues i pjesës së dytë në një humbje 2–0 kundër Juventusit në raundin e 16 të Coppa Italia . [52] [53]

Ai u largua nga Genoa në fund të sezonit 2017–18. [54]

Më 12 maj 2018, Rossi dështoi në një test droge pas një ndeshje të Serie A kundër Benevento, duke rezultuar pozitiv për substancën e ndaluar dorzolamide . Megjithëse prokurori anti-doping i vendit donte që Rossi të përballej me një ndalim një vjeçar për këtë vepër, pas një seance dëgjimore që u zhvillua në 1 Tetor, Rossi përfundimisht iu dha një paralajmërim; më pas, avokati i Rossi, Sergio Puglisi pohoi: "Ne nuk e kuptojmë se si kjo substancë përfundoi në mesin e ushqimeve të Rossi, nuk kishte qëllimshmëri - mbizotëronte linja e mirëbesimit dhe qëndrueshmërisë". Rossi më vonë shkroi në Twitter : "Një makth prej katër muajsh ka mbaruar. Unë dua të mendoj vetëm për futbollin. " [55]

Agjencia falas 2018-2019[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në janar 2019, Rossi filloi stërvitjen me ish-klubin e tij, Manchester United. [56] Në shkurt të po atij viti, Rossi u raportua të ishte ftuar të stërvitej me Los Anxheles FC në MLS . [57] Më 14 tetor, ish-klubi i tij Villarreal njoftoi se Rossi do të fillonte stërvitjen me ekipin e tyre të parë. [58] Në një intervistë për gazetën e përditshme italiane Corriere della Sera në dhjetor 2019, ai deklaroi se ishte "i gatshëm të ndihmonte çdo skuadër të Serie A". [59]

Real Salt Lake[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas një gjykimi me klubin e MLS, Rossi u njoftua si një lojtar i Real Salt Lake më 27 Shkurt 2020. [60] Ai bëri debutimin e tij në klub më 29 shkurt, duke ardhur si zëvendësues i pjesës së dytë në fund të barazimit 0–0 kundër Orlando City në MLS. [61] Opsioni i tij i kontratës u refuzua nga Salt Lake pas sezonit të tyre 2020. [62]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rossi përfaqësoi Italinë në pothuajse çdo nivel të të rinjve nga nivelet nën 16 deri në nivelet nën 21. [63] Në 2006, ai u ftua në një kamp trajnimi para Kupës së Botës me ekipin kombëtar të Shteteve të Bashkuara nga trajneri Bruce Arena por nuk pranoi, duke deklaruar dëshirën e tij për të luajtur për Italinë . [64] Ai u thirr për Kampionatin Evropian Nën 21-të nga 2007 nga trajneri italian nën-21 vjeç Pierluigi Casiraghi . [65] Vitin pasues, ai shënoi katër gola në Lojërat Olimpike Verore 2008, duke e bërë atë shënuesin më të mirë të turneut, [66] pavarësisht se arriti vetëm çerekfinalen me Italinë, pas një humbjeje 3–2 ndaj Belgjikës në 16 Gusht, në të cilën ai shënoi dy herë nga pika e bardhë e penalltisë; [67] dy golat e tij të tjerë erdhën në ndeshjen hapëse të konkursit - një fitore 3–0 kundër Honduras më 7 gusht, në të cilën ai shënoi golin e dytë të lojës nga një penallti [68] - dhe në ndeshjen e dytë të Italisë në grup më 10 gusht - një fitore 3–0 kundër Republikës së Koresë - në të cilën ai shënoi golin e parë. [69]

Menaxheri i ekipit kombëtar të futbollit italian Marcello Lippi deklaroi se po të ishte Rossi i aftë, ai do të kishte marrë një thirrje për kualifikimet e Kupës së Botës 2010 në shtator 2008. [70] Rossi u thirr në skuadrën e Italisë në Tetor 2008, [71] duke bërë debutimin e tij për të moshuarit për ekipin kombëtar si zëvendësues i pjesës së dytë në një barazim 0–0 kundër Bullgarisë në 11 Tetor, në një kualifikues të Kupës së Botës 2010. [72] Rossi shënoi golin e tij të parë për ekipin kombëtar italian në 6 qershor 2009, në një lojëmiqësore kundër Irlandës së Veriut, në Arena Garibaldi të Pizës . [73] Ai gjithashtu shënoi dy gola në një fitore 3–1 kundër vendit të tij të lindjes, Shteteve të Bashkuara, në ndeshjen hapëse të Italisë të Kupës së Konfederatave FIFA 2009 në Afrikën e Jugut më 15 qershor 2009, [74] megjithëse Italia më pas humbi dy ndeshjet e tyre të ardhshme dhe pësoi një eliminim të raundit të parë. [75]

Rossi u përfshi në skuadrën provizore të Kupës së Botës FIFA 2010 me 28 vetë, e cila ishte njoftuar në maj, [76] por dështoi të bënte prerjen për skuadrën përfundimtare me 23 persona. [77]

Më 17 nëntor 2010, për kapak e tij 18 për Italinë, Rossi u kap nga trajneri italian Cesare Prandelli të veshin kapiten emblema 's për herë të parë përpara ekipi miqësore kundër Rumanisë . [78]

Pas një mungese dy-vjeçare nga ekipi kombëtar për shkak të dëmtimit, i cili e pa atë të humbasë një vend në Euro 2012, Rossi u shfaq në një ndeshje kualifikuese të Kupës së Botës 2014 në 15 Tetor 2013, ndërsa Italia barazoi 2–2 kundër Armenisë në shtëpi . [79] [80] Më 13 maj 2014, Rossi u emërua në skuadrën provizore të Italisë me 30 vetë për Kupën Botërore FIFA 2014, [81] megjithatë në 1 Qershor, u njoftua se Rossi nuk kishte bërë skuadrën e fundit të Kupës së Botës me 23 burra. [82]

Më 24 maj 2016, pasardhësi i Prandelli si menaxher i Italisë, Antonio Conte, lëshoi listën e tij të ngushtë me 30 vetë për listën e UEFA Euro 2016 ; Rossi nuk u zgjodh. [83]

Stili i lojës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një sulmues i shpejtë dhe i lëvizshëm me këmbë të majta, Rossi është i njohur për stilin e tij të përgjithshëm sulmues dhe të lojës, si dhe shkallën e tij të punës, lëvizjen jashtë topit, aftësinë e tij të fuqishme dhe të saktë goditëse dhe instiktet në kutinë e tij. Konsiderohet si një nga lojtarët më premtues italianë të brezit të tij në rininë e tij, stili i tij i lojës shpesh është krahasuar me atë të bashkatdhetarit Alessandro Del Piero, për shkak të përshpejtimit të tij, aftësive të forta teknike, diapazonit të kalimit, talenteve të driblimit dhe aftësisë së tij ose të shënojë gola ose të zgjedhë një pasim dhe të krijojë shanse për shokët e ekipit; [63] [84] ai gjithashtu është krahasuar me adashin e tij, sulmuesin fitues të Kupës së Botës 1982 Paolo Rossi, për shkak të oportunizmit, ritmit, shkathtësisë dhe syrit për gol. [6] [85] Në vitin 2013, ish- playmaker i Fiorentinës, Giancarlo Antognoni, e krahasoi Rossin me ish-numrin e dhjetë të Fiorentinës, Roberto Baggio, "Për sa i përket prekjes dhe krijimtarisë së tij". [86] Giuseppe Rossi është i njohur për aftësinë e tij për të përfunduar shanset dhe për t'u lidhur mirë me mesfushorët; për shkak të aftësive të tij, ai shpesh bie thellë midis rreshtave dhe është i përfshirë në ndërtimin e shfaqjeve. Për shkak të kësaj, Rossi është në gjendje të luajë në një larmi pozicionesh sulmuese, përfshirë krahët, si sulmues mbështetës, si sulmues i vetëm dhe në një rol sulmues në mesfushë. [87] [88] [89] [90] [91] Ai është gjithashtu një i saktë dënim konsumues. [92] Pavarësisht talentit, aftësisë dhe aftësisë së tij për të shënuar gola, koha e lojës e Rossi ka qenë e kufizuar në sezonet e fundit për shkak të disa problemeve të përsëritura të dëmtimit. [93]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 7 September 2020[94][95][96][97]

 

Nderime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Individual

 • Jimmy Murphy Lojtari i Ri i Vitit : 2004–05 [98]
 • Denzil Haroun Lojtari i Ekipit Rezervë të Vitit : 2005–06 [99]
 • Çizme e Artë Olimpike : 2008 [100]
 • Pallone d'Argento : 2013–14 [101]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 

 1. ↑ .mw-parser-output cite.citation{font-style:inherit}.mw-parser-output .citation q{quotes:"\"""\"""'""'"}.mw-parser-output .id-lock-free a,.mw-parser-output .citation .cs1-lock-free a{background:linear-gradient(transparent,transparent),url("//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/65/Lock-green.svg")right 0.1em center/9px no-repeat}.mw-parser-output .id-lock-limited a,.mw-parser-output .id-lock-registration a,.mw-parser-output .citation .cs1-lock-limited a,.mw-parser-output .citation .cs1-lock-registration a{background:linear-gradient(transparent,transparent),url("//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d6/Lock-gray-alt-2.svg")right 0.1em center/9px no-repeat}.mw-parser-output .id-lock-subscription a,.mw-parser-output .citation .cs1-lock-subscription a{background:linear-gradient(transparent,transparent),url("//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/aa/Lock-red-alt-2.svg")right 0.1em center/9px no-repeat}.mw-parser-output .cs1-subscription,.mw-parser-output .cs1-registration{color:#555}.mw-parser-output .cs1-subscription span,.mw-parser-output .cs1-registration span{border-bottom:1px dotted;cursor:help}.mw-parser-output .cs1-ws-icon a{background:linear-gradient(transparent,transparent),url("//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4c/Wikisource-logo.svg")right 0.1em center/12px no-repeat}.mw-parser-output code.cs1-code{color:inherit;background:inherit;border:none;padding:inherit}.mw-parser-output .cs1-hidden-error{display:none;font-size:100%}.mw-parser-output .cs1-visible-error{font-size:100%}.mw-parser-output .cs1-maint{display:none;color:#33aa33;margin-left:0.3em}.mw-parser-output .cs1-format{font-size:95%}.mw-parser-output .cs1-kern-left,.mw-parser-output .cs1-kern-wl-left{padding-left:0.2em}.mw-parser-output .cs1-kern-right,.mw-parser-output .cs1-kern-wl-right{padding-right:0.2em}.mw-parser-output .citation .mw-selflink{font-weight:inherit}"Acta del Partido celebrado el 09 de abril de 2017, en Vigo" [Minutes of the Match held on 9 April 2017, in Vigo] (in Spanish). Royal Spanish Football Federation. Retrieved 31 December 2020.
 2. Hugman, Barry J., ed. (2007). The PFA Footballers' Who's Who 2007–08. Mainstream Publishing. p. 355. ISBN 978-1-84596-246-3.
 3. "Giuseppe Rossi".
 4. "Confederations Cup: Gol Fatti" (in Italian). Italia1910. Retrieved 3 May 2016.
 5. Giovanni Capuano (8 May 2014). "Rossi, Mondiale a rischio. Ma Prandelli si ricordi di Pablito..." panorama.it (in Italian). Panorama. Retrieved 13 April 2015.
 6. 1 2 "Da Pablito a Pepito stesso fiuto del gol ma lui è più potente" [From Pablito to Pepito the same eye for goal but he's more powerful]. Il Giornale (in Italian). 13 November 2013. Retrieved 13 April 2015.
 7. Longman, Jeré (9 June 2009). "Young Soccer Star Is Close to Completing His Italian Dream". The New York Times. Retrieved 31 January 2011.
 8. ↑ https://lozitofuneralhome.com/tribute/details/198/Fernando-Rossi/obituary.html
 9. Matteo Dovellini (14 July 2014). "Per Rossi la maglia numero 22, con dedica al padre". repubblica.it (in Italian). La Repubblica. Retrieved 10 April 2015.
 10. Canales, Andrea (30 November 2005). "My Country, 'Tis of Thee". ESPNsoccernet. Retrieved 9 July 2011.
 11. "Man Utd 2-0 Crystal Palace". BBC Sport. British Broadcasting Corporation. 10 November 2004. Retrieved 8 December 2013.
 12. "Sunderland 1-3 Man Utd". BBC Sport. British Broadcasting Corporation. 15 October 2005. Retrieved 3 April 2009.
 13. "Man Utd 5-0 Burton Albion". BBC Sport. British Broadcasting Corporation. 18 January 2006. Retrieved 8 December 2013.
 14. Thompson, Gemma (21 January 2014). "Vida's Cup revelation". ManUtd.com. Manchester United. Retrieved 21 January 2014.
 15. Hughes, Ian (20 September 2006). "Liverpool 2-0 Newcastle". BBC Sport. British Broadcasting Corporation. Retrieved 3 April 2009.
 16. "Newcastle 3-0 Portsmouth". BBC Sport. British Broadcasting Corporation. 25 October 2006. Retrieved 3 April 2009.
 17. "Man Utd agree Parma loan deal for Rossi". ESPN. 18 January 2007. Retrieved 3 April 2009.
 18. "Giuseppe Rossi". ESPN. Retrieved 3 April 2009.
 19. Hibbs, Ben (7 July 2007). "Rossi to join Villarreal". Manchester United. Retrieved 1 August 2007.
 20. "El Villarreal ficha al delantero Giuseppe Rossi" (in Spanish). Villarreal CF. 31 July 2007. Retrieved 1 August 2007.
 21. "Barcelona held by ten-man Racing". UEFA. 26 August 2007. Retrieved 3 April 2009.
 22. ↑ Giuseppe Rossi Football Stats
 23. MacDonald, Paul (25 January 2011). "Official: Villarreal Striker Giuseppe Rossi Signs Contract Extension Until 2016. However Rossi has been subject to a move to Tottenham Hotspur, and a fee has been agreed on deadline day". goal.com. Retrieved 25 January 2011. Cite journal requires |journal= (help)
 24. "Rossi out for six months". ESPN. 27 October 2011.
 25. "Giuseppe Rossi reinjures knee". ESPN. 13 April 2012.
 26. Iacopo Barlotti. "BILANCIO ACF, Ecco il costo di Gomez e Rossi" (in Italian). Firenze Viola. Retrieved 3 August 2014.
 27. Adam Digby (7 January 2013). "Rossi delighted with Viola switch". ESPN FC. Retrieved 9 January 2013.
 28. "Rossi Finally Back on the Field". The New York Times. 22 May 2013.
 29. "Giuseppe Rossi scores first goal in 23 months as Fiorentina wins Serie A opener (Video)". NBC. 27 August 2013.
 30. "Fiorentina 4-2 Juventus". ESPNFC. 20 October 2013. Retrieved 20 October 2013.
 31. "Fiorentina confirm Rossi injury". football-italia. 6 January 2014. Retrieved 10 March 2014.
 32. "Rinaudo deserves to be banned until Rossi returns". Goal.com. 6 January 2014. Retrieved 26 August 2015.
 33. Wahl, Grant (11 February 2014). "SI Now: Giuseppe Rossi". SI Now. Retrieved 22 February 2014.
 34. "Napoli defeat Fiorentina after fan is shot to win their fifth Coppa Italia". The Guardian. 4 May 2014. Retrieved 11 May 2014.
 35. "Pushing for Italy: Giuseppe Rossi scores in second game back from injury". Sports Illustrated. 6 May 2014. Retrieved 11 May 2014.
 36. "Rossi out for four-five months". Football Italia. 5 September 2014. Retrieved 6 September 2014.
 37. "Giuseppe Rossi agrees to reduced Fiorentina salary". ESPN FC. 11 September 2015. Retrieved 1 October 2015.
 38. "Giuseppe Rossi's goal icing on top as Fiorentina dominate Belenenses". ESPN FC. 1 October 2015. Retrieved 1 October 2015.
 39. Dermot Corrigan (22 January 2016). "Giuseppe Rossi agrees Levante loan from Fiorentina for rest of season". ESPN FC. Retrieved 23 January 2016.
 40. "Ronaldo scores hat trick as Real crushes Espanyol". Sportsnet.ca. 31 January 2016. Retrieved 1 February 2016.
 41. "Levante's Giuseppe Rossi sinks Gary Neville and Valencia". The Irish Times. 13 March 2016. Retrieved 13 March 2016.
 42. Harry De Cosemo (8 May 2016). "Atletico's title hopes ended by relegated Levante". Marca.com. Retrieved 9 May 2016.
 43. "Giuseppe Rossi signs for RC Celta". Celta Vigo. 29 August 2016. Retrieved 31 August 2016.[permanent dead link]
 44. "Man United lose Europa League opener while Inter stumble to defeat at home". ESPN FC. 15 September 2016. Retrieved 16 September 2016.
 45. "Made in Italy: Sansone scores stunner whilst Sirigu makes Sevilla debut". Vivoazzurro.it. 19 September 2016. Retrieved 19 September 2016.
 46. "Rossi hat-trick masterminds Celta Vigo win". SBS. 4 April 2017. Retrieved 7 April 2017.
 47. "Giuseppe Rossi torna al gol: prima tripletta in quasi 4 anni". La Gazzetta dello Sport (in Italian). 3 April 2017. Retrieved 7 April 2017.
 48. "Official: Rossi suffers further ACL tear". Football Italia. 10 April 2017. Retrieved 10 April 2017.
 49. ESPN Staff (10 April 2017). "Celta Vigo's Giuseppe Rossi faces six months out with another knee injury". Archived from the original on 22 April 2017. Retrieved 17 September 2017.
 50. Garcia, Adriana (6 July 2017). "Giuseppe Rossi leaves Celta Vigo to be free agent as recovery continues". Archived from the original on 5 August 2017. Retrieved 17 September 2017.
 51. "Official: Genoa sign Giuseppe Rossi". Football Italia. 4 December 2017.
 52. "Rossi given Genoa debut". Football Italia. 20 December 2017. Retrieved 20 December 2017.
 53. Sergio Baldini (20 December 2017). "Coppa Italia, Juventus-Genoa 2-0: Dybala e Higuain si regalano i quarti con il Torino" (in Italian). Tutto Sport. Retrieved 20 December 2017.
 54. Matt Davis (19 July 2018). "Giuseppe Rossi: Ex-Manchester United forward on his injury nightmare". BBC Sport. Retrieved 25 November 2018.
 55. "Giuseppe Rossi: Former Manchester United striker avoids doping ban". BBC Sport. 1 October 2018. Retrieved 25 November 2018.
 56. Higgins, Adam (14 January 2019). "Solskjaer confirms Rossi is training with United". ManUtd.com. Manchester United. Retrieved 17 January 2019.
 57. Baxter, Kevin (27 February 2019). "Giuseppe Rossi's connection with Bob Bradley leads to LAFC training invite". Los Angeles Times. Retrieved 27 February 2019.
 58. "OFFICIAL ANNOUNCEMENT". villarrealcf.es. 14 October 2019. Retrieved 14 October 2019.
 59. ITASportPress, Redazione. "Giuseppe Rossi non-si arrende: "Pronto a rialzarmi per l'ennesima volta. Posso aiutare chiunque in Serie A…"". ITA Sport Press (in Italian). Retrieved 4 February 2020.
 60. "RSL Inks Giuseppe Rossi". rsl.com. 27 February 2020. Retrieved 7 April 2020.
 61. Rosano, Nick (29 February 2020). "Orlando City SC 0, Real Salt Lake 0 – 2020 MLS Match Recap". mlssoccer.com. Retrieved 7 April 2020.
 62. ↑ https://www.rsl.com/post/2020/11/30/rsl-retains-22-players-2020-roster
 63. 1 2 JEFF BRADLEY (10 July 2012). "GIUSEPPE ROSSI COULD MAKE HISTORY AT THE WORLD CUP. IF ONLY HE WERE MAKING IT FOR THE U.S." ESPN.com. Retrieved 26 November 2017.
 64. "Giuseppe Rossi should have chosen USA over Italy, agent admits". The Guardian. 31 May 2016. Retrieved 31 May 2016.
 65. "Casiraghi: fantasia!" (in Italian). Eurosport.com. 30 May 2007. Retrieved 26 November 2017.
 66. "Argentina's Midas touch". FIFA.com. Retrieved 26 November 2017.
 67. "Italy-Belgium 2-3". FIFA.com. Retrieved 26 November 2017.
 68. "Honduras - Italy". fifa.com. 7 August 2008. Retrieved 3 November 2016.
 69. "Italy-Korea Republic 3-0". FIFA.com. Retrieved 26 November 2017.
 70. Gozzini, Alessandra (2 September 2008). "Lippi: "Un'altra Berlino? Dipende anche da Cipro"". Gozzini (in Italian). Gazzetta.it. Retrieved 2 August 2007.
 71. "Maggio, Pepe, Rossi e Santacroce sono quattro i nomi nuovi di Lippi". La Repubblica (in Italian). 5 October 2008. Retrieved 26 November 2017.
 72. "Pari d'oro per l'Italia in Bulgaria Lippi promuove l'esordio di Pepe". Il Messaggero (in Italian). 12 October 2008. Retrieved 26 November 2017.
 73. "Italy 3-0 Northern Ireland". BBC Sport. British Broadcasting Corporation. 6 June 2009. Retrieved 7 June 2009.
 74. Ashenden, Mark (15 June 2009). "USA 1-3 Italy". BBC Sport. British Broadcasting Corporation. Retrieved 17 June 2009.
 75. Duncan White (21 June 2009). "Confederations Cup: Brazil and Kaka humiliate Italy". The Telegraph. Retrieved 21 October 2015.
 76. "Grosso misses out for Italy". Sky Sports. 18 May 2010. Retrieved 1 June 2010.
 77. "Pronta la squadra azzurra: ecco la lista dei 23 per il Mondiale". FIGC (in Italian). June 1, 2010. Archived from the original on June 4, 2010. Retrieved June 1, 2010.
 78. "Giuseppe Rossi to captain Italy". 17 November 2010.
 79. "Nazionale, torna Giuseppe Rossi. Per Danimarca e Armenia anche Balzaretti e Balotelli". repubblica.it (in Italian). La Repubblica. 6 October 2013. Retrieved 13 April 2015.
 80. "Giuseppe Rossi, niente Europei: rottura del legamento" (in Italian). sport.sky.it. 13 April 2012. Retrieved 7 April 2020.
 81. "World Cup 2014: Striker Giuseppe Rossi in Italy's provisional squad". BBC. 13 May 2014. Retrieved 15 May 2014.
 82. "Italy World Cup squad: Giuseppe Rossi 'saddened and disappointed' by snub". The Guardian. 2 June 2014. Retrieved 3 June 2014.
 83. "Toronto FC's Giovinco left off Italy's Euro 2016 roster". The Toronto Star. 23 May 2016. Retrieved 25 May 2016.
 84. Stefan Coerts (4 July 2011). "Villarreal's Giuseppe Rossi could be the heir to Juventus' Alessandro Del Piero - agent". Goal.com. Retrieved 3 October 2015.
 85. 1 2 "Rossi: Kalinic better than Bacca". Football Italia. 21 September 2016. Retrieved 9 January 2017.
 86. Fenn, Alec (29 December 2013). "Rossi reminds me of Baggio - Italy legend Antognoni". Goal.com. Retrieved 16 May 2020.
 87. "Archived copy". Archived from the original on February 1, 2009. Retrieved February 13, 2012.CS1 maint: archived copy as title (link)
 88. "Giuseppe Rossi".
 89. "Villarreal striker Giuseppe Rossi to decide future next week as Barcelona transfer talk intensifies". Goal.com.
 90. "Best forward left - why Giuseppe Rossi is the right man for Barcelona". Goal.com.
 91. Cox, Michael (13 December 2013). "Why Giuseppe Rossi is currently Serie A's deadliest striker". FourFourTwo. Retrieved 7 April 2020.
 92. "Eden Hazard the new penalty taker king; Julio Cesar the best stopper". ESPN FC. 7 October 2014. Retrieved 26 November 2017.
 93. "After 2 years of injuries and 3 surgeries, Giuseppe Rossi relishing return to Italy's roster". Fox News Sports. 8 October 2013. Retrieved 3 October 2015.
 94. "Giuseppe Rossi". ESPN FC.
 95. "Giuseppe Rossi". UEFA.
 96. "G. Rossi". Soccerway. Retrieved 7 April 2020.
 97. "Giuseppe Rossi". mlssoccer.com. Retrieved 7 April 2020.
 98. ↑ Giuseppe Rossi at National-Football-Teams.com
 99. Bostock, Adam (4 May 2010). "Award joy for Keane". ManUtd.com. Manchester United. Archived from the original on 5 November 2013. Retrieved 11 July 2011.
 100. Bostock, Adam (4 May 2010). "De Laet's delight". ManUtd.com. Manchester United. Archived from the original on 13 October 2012. Retrieved 11 July 2011.
 101. "Argentina's Midas touch". FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. Retrieved 3 December 2013.
 102. "Pallone d'argento a Giuseppe Rossi durante Fiorentina vs Torino". libero.it (in Italian). Retrieved 21 January 2015.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Acta del Partido celebrado el 09 de abril de 2017, en Vigo" [Minutes of the Match held on 9 April 2017, in Vigo] (në spanjisht). Royal Spanish Football Federation. Arkivuar nga origjinali më 31 dhjetor 2020. Marrë më 31 dhjetor 2020.
 2. ^ Hugman, Barry J., red. (2007). The PFA Footballers' Who's Who 2007–08. Mainstream Publishing. fq. 355. ISBN 978-1-84596-246-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Giuseppe Rossi". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Confederations Cup: Gol Fatti" (në italisht). Italia1910. Marrë më 3 maj 2016.
 5. ^ Giovanni Capuano (8 maj 2014). "Rossi, Mondiale a rischio. Ma Prandelli si ricordi di Pablito..." panorama.it (në italisht). Panorama. Marrë më 13 prill 2015.
 6. ^ a b "Da Pablito a Pepito stesso fiuto del gol ma lui è più potente" [From Pablito to Pepito the same eye for goal but he's more powerful]. Il Giornale (në italisht). 13 nëntor 2013. Marrë më 13 prill 2015.
 7. ^ Longman, Jeré (9 qershor 2009). "Young Soccer Star Is Close to Completing His Italian Dream". The New York Times. Marrë më 31 janar 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ https://lozitofuneralhome.com/tribute/details/198/Fernando-Rossi/obituary.html
 9. ^ Matteo Dovellini (14 korrik 2014). "Per Rossi la maglia numero 22, con dedica al padre". repubblica.it (në italisht). La Repubblica. Marrë më 10 prill 2015.
 10. ^ Canales, Andrea (30 nëntor 2005). "My Country, 'Tis of Thee". ESPNsoccernet. Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2007. Marrë më 9 korrik 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Man Utd 2-0 Crystal Palace". BBC Sport. British Broadcasting Corporation. 10 nëntor 2004. Marrë më 8 dhjetor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Sunderland 1-3 Man Utd". BBC Sport. British Broadcasting Corporation. 15 tetor 2005. Marrë më 3 prill 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Man Utd 5-0 Burton Albion". BBC Sport. British Broadcasting Corporation. 18 janar 2006. Marrë më 8 dhjetor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Thompson, Gemma (21 janar 2014). "Vida's Cup revelation". ManUtd.com. Manchester United. Marrë më 21 janar 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Hughes, Ian (20 shtator 2006). "Liverpool 2-0 Newcastle". BBC Sport. British Broadcasting Corporation. Marrë më 3 prill 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Newcastle 3-0 Portsmouth". BBC Sport. British Broadcasting Corporation. 25 tetor 2006. Marrë më 3 prill 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Man Utd agree Parma loan deal for Rossi". ESPN. 18 janar 2007. Marrë më 3 prill 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 18. ^ "Giuseppe Rossi". ESPN. Arkivuar nga origjinali më 14 shkurt 2009. Marrë më 3 prill 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Hibbs, Ben (7 korrik 2007). "Rossi to join Villarreal". Manchester United. Marrë më 1 gusht 2007. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "El Villarreal ficha al delantero Giuseppe Rossi" (në spanjisht). Villarreal CF. 31 korrik 2007. Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2007. Marrë më 1 gusht 2007.
 21. ^ "Barcelona held by ten-man Racing". UEFA. 26 gusht 2007. Marrë më 3 prill 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Giuseppe Rossi Football Stats
 23. ^ MacDonald, Paul (25 janar 2011). "Official: Villarreal Striker Giuseppe Rossi Signs Contract Extension Until 2016. However Rossi has been subject to a move to Tottenham Hotspur, and a fee has been agreed on deadline day". goal.com. Marrë më 25 janar 2011. {{cite journal}}: Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Rossi out for six months". ESPN. 27 tetor 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 25. ^ "Giuseppe Rossi reinjures knee". ESPN. 13 prill 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Iacopo Barlotti. "BILANCIO ACF, Ecco il costo di Gomez e Rossi" (në italisht). Firenze Viola. Marrë më 3 gusht 2014.
 27. ^ Adam Digby (7 janar 2013). "Rossi delighted with Viola switch". ESPN FC. Marrë më 9 janar 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 28. ^ "Rossi Finally Back on the Field". The New York Times. 22 maj 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Giuseppe Rossi scores first goal in 23 months as Fiorentina wins Serie A opener (Video)". NBC. 27 gusht 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Fiorentina 4-2 Juventus". ESPNFC. 20 tetor 2013. Marrë më 20 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Fiorentina confirm Rossi injury". football-italia. 6 janar 2014. Marrë më 10 mars 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "Rinaudo deserves to be banned until Rossi returns". Goal.com. 6 janar 2014. Marrë më 26 gusht 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ Wahl, Grant (11 shkurt 2014). "SI Now: Giuseppe Rossi". SI Now. Marrë më 22 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Napoli defeat Fiorentina after fan is shot to win their fifth Coppa Italia". The Guardian. 4 maj 2014. Marrë më 11 maj 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "Pushing for Italy: Giuseppe Rossi scores in second game back from injury". Sports Illustrated. 6 maj 2014. Marrë më 11 maj 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "Rossi out for four-five months". Football Italia. 5 shtator 2014. Marrë më 6 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ "Giuseppe Rossi agrees to reduced Fiorentina salary". ESPN FC. 11 shtator 2015. Marrë më 1 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ "Giuseppe Rossi's goal icing on top as Fiorentina dominate Belenenses". ESPN FC. 1 tetor 2015. Marrë më 1 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ Dermot Corrigan (22 janar 2016). "Giuseppe Rossi agrees Levante loan from Fiorentina for rest of season". ESPN FC. Marrë më 23 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ "Ronaldo scores hat trick as Real crushes Espanyol". Sportsnet.ca. 31 janar 2016. Marrë më 1 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ "Levante's Giuseppe Rossi sinks Gary Neville and Valencia". The Irish Times. 13 mars 2016. Marrë më 13 mars 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ Harry De Cosemo (8 maj 2016). "Atletico's title hopes ended by relegated Levante". Marca.com. Marrë më 9 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ "Giuseppe Rossi signs for RC Celta". Celta Vigo. 29 gusht 2016. Marrë më 31 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 44. ^ "Man United lose Europa League opener while Inter stumble to defeat at home". ESPN FC. 15 shtator 2016. Marrë më 16 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ "Made in Italy: Sansone scores stunner whilst Sirigu makes Sevilla debut". Vivoazzurro.it. 19 shtator 2016. Marrë më 19 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ "Rossi hat-trick masterminds Celta Vigo win". SBS. 4 prill 2017. Marrë më 7 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ "Giuseppe Rossi torna al gol: prima tripletta in quasi 4 anni". La Gazzetta dello Sport (në italisht). 3 prill 2017. Marrë më 7 prill 2017.
 48. ^ "Official: Rossi suffers further ACL tear". Football Italia. 10 prill 2017. Marrë më 10 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ ESPN Staff (10 prill 2017). "Celta Vigo's Giuseppe Rossi faces six months out with another knee injury". Arkivuar nga origjinali më 2017-04-22. Marrë më 17 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ Garcia, Adriana (6 korrik 2017). "Giuseppe Rossi leaves Celta Vigo to be free agent as recovery continues". Arkivuar nga origjinali më 2017-08-05. Marrë më 17 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ "Official: Genoa sign Giuseppe Rossi". Football Italia. 4 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ "Rossi given Genoa debut". Football Italia. 20 dhjetor 2017. Marrë më 20 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 53. ^ Sergio Baldini (20 dhjetor 2017). "Coppa Italia, Juventus-Genoa 2-0: Dybala e Higuain si regalano i quarti con il Torino" (në italisht). Tutto Sport. Marrë më 20 dhjetor 2017.
 54. ^ Matt Davis (19 korrik 2018). "Giuseppe Rossi: Ex-Manchester United forward on his injury nightmare". BBC Sport. Marrë më 25 nëntor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 55. ^ "Giuseppe Rossi: Former Manchester United striker avoids doping ban". BBC Sport. 1 tetor 2018. Marrë më 25 nëntor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 56. ^ Higgins, Adam (14 janar 2019). "Solskjaer confirms Rossi is training with United". ManUtd.com. Manchester United. Marrë më 17 janar 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 57. ^ Baxter, Kevin (27 shkurt 2019). "Giuseppe Rossi's connection with Bob Bradley leads to LAFC training invite". Los Angeles Times. Marrë më 27 shkurt 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 58. ^ "OFFICIAL ANNOUNCEMENT". villarrealcf.es. 14 tetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 3 nëntor 2021. Marrë më 14 tetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 59. ^ ITASportPress, Redazione. "Giuseppe Rossi non-si arrende: "Pronto a rialzarmi per l'ennesima volta. Posso aiutare chiunque in Serie A…"". ITA Sport Press (në italisht). Marrë më 2020-02-04.
 60. ^ "RSL Inks Giuseppe Rossi". rsl.com. 27 shkurt 2020. Marrë më 7 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 61. ^ Rosano, Nick (29 shkurt 2020). "Orlando City SC 0, Real Salt Lake 0 – 2020 MLS Match Recap". mlssoccer.com. Marrë më 7 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 62. ^ https://www.rsl.com/post/2020/11/30/rsl-retains-22-players-2020-roster
 63. ^ a b JEFF BRADLEY (10 korrik 2012). "GIUSEPPE ROSSI COULD MAKE HISTORY AT THE WORLD CUP. IF ONLY HE WERE MAKING IT FOR THE U.S." ESPN.com. Marrë më 26 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 64. ^ "Giuseppe Rossi should have chosen USA over Italy, agent admits". The Guardian. 31 maj 2016. Marrë më 31 maj 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 65. ^ "Casiraghi: fantasia!" (në italisht). Eurosport.com. 30 maj 2007. Marrë më 26 nëntor 2017.
 66. ^ "Argentina's Midas touch". FIFA.com. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2017. Marrë më 26 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 67. ^ "Italy-Belgium 2-3". FIFA.com. Marrë më 26 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 68. ^ "Honduras - Italy". fifa.com. 7 gusht 2008. Marrë më 3 nëntor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 69. ^ "Italy-Korea Republic 3-0". FIFA.com. Marrë më 26 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 70. ^ Gozzini, Alessandra (2 shtator 2008). "Lippi: "Un'altra Berlino? Dipende anche da Cipro"". Gozzini (në italisht). Gazzetta.it. Marrë më 2 gusht 2007.
 71. ^ "Maggio, Pepe, Rossi e Santacroce sono quattro i nomi nuovi di Lippi". La Repubblica (në italisht). 5 tetor 2008. Marrë më 26 nëntor 2017.
 72. ^ "Pari d'oro per l'Italia in Bulgaria Lippi promuove l'esordio di Pepe". Il Messaggero (në italisht). 12 tetor 2008. Marrë më 26 nëntor 2017.
 73. ^ "Italy 3-0 Northern Ireland". BBC Sport. British Broadcasting Corporation. 6 qershor 2009. Marrë më 7 qershor 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 74. ^ Ashenden, Mark (15 qershor 2009). "USA 1-3 Italy". BBC Sport. British Broadcasting Corporation. Marrë më 17 qershor 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 75. ^ Duncan White (21 qershor 2009). "Confederations Cup: Brazil and Kaka humiliate Italy". The Telegraph. Marrë më 21 tetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 76. ^ "Grosso misses out for Italy". Sky Sports. 18 maj 2010. Marrë më 2010-06-01. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 77. ^ "Pronta la squadra azzurra: ecco la lista dei 23 per il Mondiale". FIGC (në italisht). 1 qershor 2010. Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2010. Marrë më 1 qershor 2010.
 78. ^ "Giuseppe Rossi to captain Italy". 17 nëntor 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 79. ^ "Nazionale, torna Giuseppe Rossi. Per Danimarca e Armenia anche Balzaretti e Balotelli". repubblica.it (në italisht). La Repubblica. 6 tetor 2013. Marrë më 13 prill 2015.
 80. ^ "Giuseppe Rossi, niente Europei: rottura del legamento" (në italisht). sport.sky.it. 13 prill 2012. Arkivuar nga origjinali më 7 prill 2020. Marrë më 7 prill 2020.
 81. ^ "World Cup 2014: Striker Giuseppe Rossi in Italy's provisional squad". BBC. 13 maj 2014. Marrë më 15 maj 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 82. ^ "Italy World Cup squad: Giuseppe Rossi 'saddened and disappointed' by snub". The Guardian. 2 qershor 2014. Marrë më 3 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 83. ^ "Toronto FC's Giovinco left off Italy's Euro 2016 roster". The Toronto Star. 23 maj 2016. Marrë më 25 maj 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 84. ^ Stefan Coerts (4 korrik 2011). "Villarreal's Giuseppe Rossi could be the heir to Juventus' Alessandro Del Piero - agent". Goal.com. Marrë më 3 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 85. ^ "Rossi: Kalinic better than Bacca". Football Italia. 21 shtator 2016. Marrë më 9 janar 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 86. ^ Fenn, Alec (29 dhjetor 2013). "Rossi reminds me of Baggio - Italy legend Antognoni". Goal.com. Marrë më 16 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 87. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2009. Marrë më 2012-02-13. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 88. ^ "Giuseppe Rossi". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 89. ^ "Villarreal striker Giuseppe Rossi to decide future next week as Barcelona transfer talk intensifies". Goal.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 90. ^ "Best forward left - why Giuseppe Rossi is the right man for Barcelona". Goal.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 91. ^ Cox, Michael (13 dhjetor 2013). "Why Giuseppe Rossi is currently Serie A's deadliest striker". FourFourTwo. Marrë më 7 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 92. ^ "Eden Hazard the new penalty taker king; Julio Cesar the best stopper". ESPN FC. 7 tetor 2014. Marrë më 26 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 93. ^ "After 2 years of injuries and 3 surgeries, Giuseppe Rossi relishing return to Italy's roster". Fox News Sports. 8 tetor 2013. Marrë më 3 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 94. ^ "Giuseppe Rossi". ESPN FC. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 95. ^ "Giuseppe Rossi". UEFA. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 96. ^ "G. Rossi". Soccerway. Marrë më 7 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 97. ^ "Giuseppe Rossi". mlssoccer.com. Marrë më 7 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 98. ^ Bostock, Adam (4 maj 2010). "Award joy for Keane". ManUtd.com. Manchester United. Arkivuar nga origjinali më 5 nëntor 2013. Marrë më 11 korrik 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 99. ^ Bostock, Adam (4 maj 2010). "De Laet's delight". ManUtd.com. Manchester United. Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2012. Marrë më 11 korrik 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 100. ^ "Argentina's Midas touch". FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2017. Marrë më 3 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 101. ^ "Pallone d'argento a Giuseppe Rossi durante Fiorentina vs Torino". libero.it (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 21 janar 2015. Marrë më 21 janar 2015.