Jump to content

Antonio Valencia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Antonio Valencia

Valencia duke luajtur për Manchester United në vitin 2009
Të dhënat vetjake
Emri i plotëLuis Antonio Valencia Mosquera [1]
Datëlindja (1985-08-04) 4 gusht 1985 (38 vjeç)[2]
VendlindjaLago Agrio, Ekuador
Gjatësia5 ft 11 in (1.80 m) [3][4]
PozicioniAnësor i djathtë
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Manchester United
Numri25
Karriera me të rinjtë
1999–2001Caribe Junior
2001–2004El Nacional
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2003–2005El Nacional83(11)
2005–2008Villarreal2(0)
2005–2006Recreativo (loan)12(0)
2006–2008Wigan Athletic (loan)37(1)
2008–2009Wigan Athletic47(6)
2009–Manchester United131(13)
Karriera ndërkombëtare
2004–2005Ekuadori U–2023(17)
2005–Ekuadori74(8)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 11 maj 2014
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 25 qershor2014

Luis Antonio Valencia Mosquera (i lindur më 4 gusht 1985), i njohur zakonisht si Antonio Valencia, është një futbollist ekuadorian i cili luan aktualisht si anësor për Manchester United dhe kombëtaren ekuadoriane [5].

Pasi eci përmes sistemit të të rinjve në El Nacional, Valencia hyri në ekip të parë të rregullt dhe e bëri mbi 80 paraqitje për klubin para nënshkrimit për Villarreal CF në vitin 2005. Ai bëri vetëm dy paraqitje në ligë për anën spanjolle në mes spells të suksesshme të kredisë në Recreativo de Huelva për sezonin 2005-06 dhe më vonë klubit English Premier League Wigan Athletic 2006-2008. Wigan vonë nënshkruar Valencia në një marrëveshje tre-vjeçare për një tarifë të padeklaruar në janar 2008. Shfaqjet e tij për Wigan shpejti tërhequr vëmendjen nga disa klube të profilit të lartë dhe ai hodhi poshtë një goditje nga Real Madrid para nënshkrimit për Manchester United në qershor 2009. Valencia ka fituar që nga e 2009-10 Football League Cup, e 2010 FA Community Shield, Premier League 2010-11 dhe 2012-13 Premier League, gjatë kohës së tij në Manchester United, së bashku me duke u votoi në PFA Ekipi i Vitit në sezonin e tij debutues.

Valencia bëri debutimin e tij Ekuador në vitin 2005 dhe shënoi dy gola në këtë proces. Ai përfaqësoi vendin e tij në 2006 FIFA World Cup, Copa América 2007 dhe 2011 Copa América. Që duke e bërë debutimin e tij, Valencia ka fituar 70 shkronja kapitale dhe shënoi tetë gola për vendin e tij.

Jeta e mëhershme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Valencia ka lindur më 4 gusht 1985 në Lago Agrio, pranë qytetit të Nueva Loja, në Ekuador.[6] Valencia ndihmoi nënën e tij të shitur pije jashtë stadiumit të klubit të tij vendor në Lago Agrio dhe më pas do të kërkoi për shishe bosh qe babai i tij ti shiste ato në një depozitë të shishave në kryeqytet, Quito.[7] Valencia ka luajtur zbathur në fushë pranë shtëpisë njëkatëshe të përbashkët me prindërit e tij, pesë vëllezër dhe motra.[8]

Kur në Valencia u bë 11 vjeq, skauti Pedro "Papi" Perlaza e vëewjti atë duke luajtur në një fushë me pluhur pranë shtëpisë së tij, dhe nënshkruajti me të në akademinë lokale sportive në Sucumbíos.[9] Në moshën 16 vjeç, Valencia nuk i tregoi të atit që u largua në shtëpi ku mori një ofertë për të luajtur për El Nacional, klubit ushtarak të mbështetur në Quito.[10] Askush nuk dinte asgjë në lidhje me vendimin e Valencia-s, përveç nënës së tij dhe vëllait të tij të madh, Carlos Alfredo, që pagoi çmimin e caktuar për udhëtimin e tij 8-orësh me autobus.[11] Valencia filloi te luaj si mesfushor qendror dhe mbi një pagë prej 50 dollarë në muaj.[10]

Karriera në Klube

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Valencia filloi karrierën e tij në El Nacionale dhe brenda një viti, ai hyri shpejt në U-20-tat, ku ai ka luajtur së bashku me sulmuesin e krishterë "Chucho" "Benítez dhe shënoi 11 gola në 84 ndeshje.[12] Valencia bëri debutimin e tij për El Nacional perkrah idhullit të tij Edison Mendez.[12] Valencia fitoi titullin e tij të parë të klubit si pjesë e ekipit El Nacional që fitoi Clausura Turneun e 2005, duke fituar aty vëmendjen e menaxherëve të ekipit kombëtar të futbollit dhe klubeve spanjolle.

Villarreal dhe Recreativo

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Valencia u transferua në klubin spanjoll Villarreal në vitin 2005.[13] Pas dështimit për të hyrë në ekipin e parë, megjithatë, ai u huazua tek Recreativo de Huelva për të fituar përvojë.[14] Valencia ndihmuar që klubi Recreativo të promovohet në La Liga, perderisa mbaruan sezonin krye të tabelës.[15][16]

Valencia taking on Arsenal's Gaël Clichy for Wigan Athletic in 2008

Valencia u mor si zëvendësim i Gael Clichy për Wigan Athletic në vitin 2008 Më 3 gusht 2006, Valencia iu bashkua klubit anglez Wigan Athletic, fillimisht në një marrëveshje të huazimit njëvjeçar.[17] Ai e bëri debutimin e tij për Wigan më 19 gusht, në një humbje 2-1 si musafir kundër Newcastle United.[18] Goli i tij i parë për Wigan erdhi në fitoren 4-0 në shtëpi ndaj Manchester City më 21 tetor. Valencia u kthye pas një mungese tre-mujore dhe luajti 78 minuta në humbje 2-0 në shtëpi ndaj Everton më 21 janar 2007. Valencia ishte dërguar jashtë me karton të kuq për herë të parë për Wigan më 9 prill, duke marrë direkt karton të kuq pas ndërhyrjes me dy këmbë mbi Wilfred Bouma kur rezultati ishte 1-1 si musafir kundër Aston Villa. Valencia përfundoi sezonin e tij të parë me një gol, nje asist dhe një karton të kuq në 22 paraqitjet e tij.

Huazimi është zgjatur për sezonin e ardhshëm, dhe më 18 janar 2008, ai u transferua për një tarifë të padeklaruar, duke nënshkruar një kontratë tre vjet e gjysem. Marrëveshja u tha të jetë me vlerë rreth 5 milionë dollarë. Valencia shënoi golin e tij të parë të sezonit 2007-08 në një fitore 2-0 ndaj Derby County në 23 shkurt. Valencia përfundoi sezonin me tre gola dhe tre asiste në 32 paraqitje në të gjitha garat.

Goli i parë i sezonit të ardhshëm për Valencia erdhi në fitoren 5-0 si musafir ndaj Hull City më 30 gusht. Më pas, ai kishte shënuar në fitoren 2-1 në shtëpi ndaj Manchester City më 28 shtator, dhe mori karton të kuq në humbjen 3-2 në Liverpul më 18 tetor. Valencia shënoi golin e tij të fundit për Wigan me 13 dhjetor.Managjeri i Wigan, Steve Bruce ka konfirmuar se Valencia hedhur poshtë shansin për t'u bashkuar me Real Madridin në janar të vitit 2009. Më 9 shkurt, Valencia u dëmtua dhe mungoi tre javë. Në fillim të qershor 2009 , kryetari Wigan Dave Whelan njoftoi se ai nuk do të detyrojë Valencia-n të qëndrojë në klub. Valencia shënoi shtatë gola në 88 paraqitje gjatë kohës së tij në Wigan. [19]

Manchester United

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 30 qershor 2009, Valencia u bë nënshkrimi i parë për Manchester United në verë, pasi ndërpreu pushimet e tij për të kryer testet mjeksore për klubin. Ai nënshkroi një kontratë katër-vjeçare për një tarifë të padeklaruar, thuhet të jetë përafërsisht £ 16 milion USD.

Më 29 korrik, ai bëri debutimin e tij për United dhe shënoi golin e tij të parë, ndërsa të dytin në një fitore 2-1 para-sezonale me Boca Juniors në Kupën Audi. Ai e bëri debutimin e tij konkurrues për Manchester United në 2009 FA Community Shield, kur ai hyri në vend të lënduarit Nani në minutën e 62. Më 17 tetor, ai shënoi golin e tij të parë për klubin, duke shënuar të dytin me United në një fitore 2-1 të ligës kundër Bolton Wanderers. Goli i tij i parë në UEFA Champions League erdhi katër ditë më vonë në një fitore 1-0 si musafir kundër CSKA Moskës.

Valencia asistoi për golin e fitores për Wayne Rooney-n në finale 2010 League Cup kundër Aston Villa më 28 shkurt 2010, Valencia u emërua njeriu i ndeshjes,dhe United e fitoi ndeshjen me rezultat 2-1. Më 25 prill, Valencia është përfshirë në PFA Premier League Ekipi i Vitit në sezonin e tij debutues për klubin krahas lojtarve Patrice Evra, Darren Fletcher dhe Wayne Rooney.[20]

Valencia taking a corner kick in the 2–2 draw away to Fulham on 22 August 2010

Më 8 gusht, Valencia shënoi golin e parë të United, në fitoren 3-1 të tyre ndaj Chelsea në 2010. Gjatë një ndeshje të Champions League kundër Rangers më 14 shtator, Valencia pësoi një lëndim në kyçin e këmbës së tij të majtë. Më 28 shkurt 2011, Valencia u kthye në trajnim me ekipin e parë-Manchester United.

Ai ka luajtur ndeshjen e tij të parë dhe kthehet nga lëndimi kundër Arsenalit në raundin e gjashtë në FA Cup më 12 mars 2011. Më 9 prill, ai shënoi golin e tij të parë ligë të sezonit si dhe të dytin një fitore 2-0 në shtëpi ndaj Fulham. Disa ditë më vonë, ai shënoi golin e parë në fitoren 4-1 të United kundër ekipit gjerman Schalke 04, në ndeshjen e dytë të gjysmëfinalen e 2010-11 UEFA Champions League, lojë në të cilën ai është zgjedhur si lojtari i ndeshjes. Më 14 maj, ai u bë lojtari i parë ekuadoras për të fituar Premier League angleze në sezonin 2010-11. Valencia ishte startues në humbjen 3-1 të United në finale të Champions League ,kundër FC Barcelona, në stadiumin Wembley.

Valencia dhe gruaja e tij, Zoila, kanë një vajzë me emrin Domenica,[9] e cila ka lindur gjatë finaleve të Kupës së Botës 2006.[12] Së bashku me ish-Wigan ekipit, Maynor Figueroa dhe Wilson Palacios, Valencia filloi të merrte mësime në anglisht (edhe pse Valencia ende kërkon një përkthyes).[8] ndërsa në Wigan mësimet e tij anglisht do të jetë një herë në javë, por që nga viti lëvizje të tij në Manchester United ata janë ndonjëherë të përditshme.[10] Ish-menaxheri i Manchester United Sir Alex Ferguson e përshkroi Valencia si një djalë i qetë dhe i turpshëm.[21] vëllai i tij më i vjetër, Éder, është gjithashtu një futbollist profesionist duke luajtur për Independiente José Teran në Ekuador.[22]

 1. ^ "Premier League clubs submit squad lists" (PDF). PremierLeague.com (në anglisht). Premier League. 2 shkurt 2012. fq. 23. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 27 shkurt 2012. Marrë më 2 shkurt 2012.
 2. ^ "Antonio Valencia". wiganlatics.co.uk (në anglisht). Wigan Athletic FC. Arkivuar nga origjinali më 17 maj 2008. Marrë më 16 korrik 2008.
 3. ^ Rollin, Glenda; Rollin, Jack, red. (2009). Sky Sports Football Yearbook 2009–2010 (në anglisht). Headline. fq. 556. ISBN 978-0-7553-1948-0.
 4. ^ Hugman, Barry J. (2009). The PFA Footballers' Who's Who 2009–10 (në anglisht). Edinburgh: Mainstream Publishing. fq. 418. ISBN 978-1-84596-474-0.
 5. ^ "United sign Valencia". ManUtd.com (në anglisht). Manchester United. 30 qershor 2009. Marrë më 30 qershor 2009.
 6. ^ Millerick, Adrian (6 shkurt 2009). "Antonio Valencia profile: 10 things you need to know about the Manchester United target". Mirrorfootball.co.uk (në anglisht). Mirror Football. Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2012. Marrë më 6 shkurt 2009.
 7. ^ Tanner, Richard (27 shkurt 2009). "LUIS ANTONIO VALENCIA HAS THE BOTTLE FOR MANCHESTER UNITED". Express.co.uk (në anglisht). Home of the Daily and Sunday Express. Marrë më 27 shkurt 2009.
 8. ^ a b Wheeler, Chris (27 janar 2009). "Valencia, the £20m boy from Ecuador's army, is now on the march with Wigan". DailyMail.co.uk (në anglisht). Mail Online. Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2009. Marrë më 27 janar 2009.
 9. ^ a b Lyttleton, Ben (8 gusht 2009). "Antonio Valencia: The boy from the backstreets of Ecuador who Manchester United want to be the new Ronaldo". DailyMail.co.uk (në anglisht). Mail Online. Marrë më 8 gusht 2009.
 10. ^ a b c "Valencia: 'It's about more than scoring goals'". Independent.co.uk (në anglisht). The Independent. 12 dhjetor 2009. Arkivuar nga origjinali më 14 dhjetor 2009. Marrë më 12 dhjetor 2009.
 11. ^ Forsyth, Paul (20 janar 2008). "Ecuador star Luis Antonio Valencia takes bus ride to Premier League's Wigan". TimesOnline.co.uk (në anglisht). The Sunday Times. Marrë më 20 janar 2008.
 12. ^ a b c Young, Colin (16 prill 2010). "Antonio Valencia doesn't wear the iconic No 7 shirt but he has filled Cristiano Ronaldo's boots brilliantly". DailyMail.co.uk (në anglisht). Mail Online. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2010. Marrë më 16 prill 2010.
 13. ^ Buckingham, Mark; Figueroa, Patricio (7 qershor 2005). "Villarreal bag duo". Sky Sports (në anglisht). BSkyB. Marrë më 4 qershor 2009.
 14. ^ Kendall, Mark. "Villarreal loan out starlet". Sky Sports (në anglisht). BSkyB.
 15. ^ "Segunda Division 2005/2006". FootballDatabase.eu (në anglisht). Football Database EU.
 16. ^ "Luis Antonio Valencia". UEFA.com (në anglisht). The Union of European Football Associations. Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2011. Marrë më 10 qershor 2014.
 17. ^ "Wigan snap up Ecuador's Valencia". BBC Sport (në anglisht). British Broadcasting Corporation. 3 gusht 2006. Marrë më 1 nëntor 2009.
 18. ^ Chowdhury, Saj (19 gusht 2006). "Newcastle 2–1 Wigan". BBC Sport (në anglisht). British Broadcasting Corporation. Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2006. Marrë më 19 gusht 2006.
 19. ^ Kay, Oliver (30 korrik 2009). "Sir Alex Ferguson calls on Anderson and Antonio Valencia to increase goal tallies". TimesOnline.co.uk (në anglisht). The Sunday Times. Marrë më 30 korrik 2009.
 20. ^ "Rooney is PFA player of the year". BBC Sport (në anglisht). British Broadcasting Corporation. 25 prill 2010. Arkivuar nga origjinali më 29 prill 2010. Marrë më 27 prill 2010.
 21. ^ McDonnell, David (29 dhjetor 2009). "Antonio Valencia has proved a worthy successor to Ronaldo, says Fergie". MirrorFootball.co.uk (në anglisht). Mirror Football. Arkivuar nga origjinali më 1 janar 2010. Marrë më 29 dhjetor 2009.
 22. ^ "Los ojos se me llenaron de lágrimas" [My eyes filled with tears] (në spanjisht). futbolecuador.com. 15 shtator 2010. Marrë më 25 shkurt 2011.